• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Sitodruk krok po kroku – poradnik

6 maja 2022

Wielokrotnie wspominaliśmy o tym, że jedną z najstarszych metod znakowania jest sitodruk. Jest to metoda na tyle popularna, że warto o niej powiedzieć coś więcej. Oprócz bogatej historii sitodruk ma do zaoferowania wspaniałą jakość, trwałość i daje wiele możliwości tworzenia oryginalnych nadruków. Dzisiaj powiemy Wam jak wygląda znakowanie tą metodą krok po kroku, jeżeli jesteście ciekawi – zapraszamy do lektury!

Krok po kroku – czyli jak wygląda proces znakowania sitodrukiem

Sitodruk  to metoda bezpośrednia znakowania odzieży, w której wymagana jest przygotowalnia. Zanim nadruk pojawi się na odzieży, przechodzi kilka etapów przygotowania. Pierwszym elementem procesu znakowania jest przygotowanie tzw. klisz. Każdy plik graficzny, który zostanie przekazany do druku musi mieć odseparowane wszystkie kolory (jeśli oczywiście w pliku występuje więcej niż jeden kolor). W przypadku kiedy grafikę stanowi kilka kolorów (maksymalnie 6), separację plików wektorowych wykonuje się zazwyczaj w Corelu (następuje wtedy rozłączenie poszczególnych elementów o konkretnych kolorach i ich zapisanie jako osobne pliki, gotowe do wydruku na ploterze do klisz). W przypadku jednak, jeśli mamy do czynienia z grafiką pełnokolorową, rozbarwienia dokonuje się w Photoshopie (maksymalnie do 6 kolorów, określonych wg palety Pantone). Klisza dla grafiki pełnokolorowej posiada zatem drobne „oczka” w mniejszym lub większym natężeniu iw różnych rozmiarach, które określają stopień pokrycia kolorem dla każdej warstwy, który w rezultacie daje pożądany kolor – jest to nic innego, jak raster.

Kolejnym etapem jest naświetlanie sit. Odbywa się to na zasadzie negatywu w aparacie. Najważniejszym elementem naświetlania jest emulsja światłoczuła, która musi być przechowywana w ciemni, ze względu na swoją wrażliwość właśnie na światło. Emulsję tą nakłada się jednolicie na całą powierzchnię sita, po czym suszy się ją przez kilka minut w “suszarce” do sit. Następnie w naświetlarce kładzie się kliszę, a na to sito z emulsją światłoczułą. Sito zamyka się w urządzeniu naświetlającym, co sprawia, że cała powierzchnia emulsji światłoczułej naświetla się i utwardza (poza elementem czarnym, zadrukowanym, który blokuje przepływ światła – w tym miejscu emulsja pozostaje “miękka”).

Po naświetleniu sita, należy je jak najszybciej przekazać do mycia. Pod wpływem mycia emulsja w nieutwardzonych miejscach rozpuszcza się, a na sicie, w miejscu gdzie nałożona została klisza, tworzą się drobne punkty, przez które później przechodzić będzie farba. Podczas wymywania trzeba uważać, aby emulsja nie była narażona na działanie wody zbyt długo, ponieważ nawet utwardzona emulsja przy dłuższym działaniu wody może ulec rozpuszczeniu.

Po umyciu sita, należy ponownie wysuszyć emulsję. W tym momencie można ewentualnie wprowadzić drobne korekty sita, czyli zaklejenie wszystkich dziurek (które nie znalazły się w projekcie), przez które mogłaby przejść farba.

Sitodruk daje możliwość odwzorowania kolorów wg palety Pantone, co powoduje, że każdy kolor musi być utworzony od początku na podstawie unikalnej receptury. Drukarze korzystając z programu, który wylicza dokładne ilości każdej farby przygotowują farbę o dokładnym kolorze Pantone. W większości przypadków do druku używa się standardowych farb plastizolowych.

Sitodruk oferuje szereg innych rodzajów farb, począwszy od farb wodnych (zupełnie bezwonne i nieszkodliwe), a kończąc na farbach z efektami – puchnących, brokatowych czy dających złudzenie szklanego lub kamiennego nadruku.

Przygotowane sito (lub sita) należy zamocować na jednym z ramion karuzeli. Jeśli druk odbywa się na karuzeli automatycznej, rakiel samodzielnie rozprowadza równomiernie farbę na powierzchni znakowanego materiału. Drukowana koszulka przechodzi przez kolejne stacje (ramiona karuzeli), w tym te suszące – tzw. flashe, po czym zostaje zdjęta z blatu i przekazana do tunelu suszącego, którego temperatura ustawiana jest zależnie od typu odzieży, materiału i rodzaju stosowanych farb.

Kiedy koszulka przejdzie już przez tunel, mamy gotowy produkt. Nadruk jest naniesiony na odzież i będzie służył użytkownikowi na długo!

Druk sitowy – historia powstania

Wiemy już jak współcześnie wykonywany jest sitodruk. Lubimy ciekawostki, dlatego jeżeli też jesteście ciekawi, opowiemy Wam krótką historię druku sitowego.

Druk sitowy to technika z tysiącletnią tradycją, jest to jedna z najstarszych metod znakowania. Wywodzi się od druku szablonowego stosowanego na Dalekim Wschodzie. Za twórców uznaje się Japończyków, którzy wykorzystywali tę metodę do ozdabiania m.in. kimon. Druk na tkaninie był tam bardzo popularny. Technika od lat rozwijała się i rozpowszechniała, ale przełom miał miejsce w czasach I wojny światowej głównie w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowano wówczas druk wielokolorowy z jednej formy drukarskiej. Początkowo technika sitodruku była wykorzystywana tylko do poligrafii. W latach 30 XX wieku uległo to zmianie i ponownie rozpoczęto druk na materiale oraz druk na tkaninach.

Wykorzystanie sitodruku aktualnie jest bardzo szerokie. Druk sitowy wykonywany jest bezpośrednio na produktach specjalnymi farbami. W firmie Reflect mamy do dyspozycji wiele rodzajów farb – od klasycznych po takie z efektami. Do wyboru są: farby plastizolowe, metalizowane, rozpuszczalnikowe, wywabowe, wodne, puchnące, fluorescencyjne. Kolorystyka dla pełnych kolorów dobierana jest z palety PANTONE Solid Coated.

Trwałość znakowania sitodrukiem

Zasady prania odzieży z nadrukiem

Informacja o trwałości nadruku jest bardzo istotna. Nikt nie chciałby wykonać znakowania nietrwałą metodą. Na szczęście przy sitodruku nie musicie się niczego obawiać! Znakowanie to jest bardzo trwałe, przy zachowaniu odpowiedniego prania i prasowania odzieży z nadrukiem.

Przy odpowiedniej pielęgnacji nadruk wytrzyma około 100-150 prań. Sitodruk to metoda idealna, zarówno w przypadku materiałów poliestrowych, jak i tych wykonanych z bawełny.

Jak przygotować plik do znakowania sitodrukiem?

Na koniec przygotowaliśmy mały poradnik do złożenia zamówienia. Przede wszystkim musicie odpowiednio przygotować plik do druku. Znakowanie odbywa się przy pomocy plików wektorowych, ewentualnie bitmapowych w wypadku nadruku fullcolor. Plik wektorowy powinien zostać odpowiednio przygotowany. Obiekty, teksty i obrysy muszą być zamienione na krzywe. Kolory powinny zostać określone w kolorystyce PANTONE Solid Coated. Wymiar powinien być taki, jaki chcemy nanieść na odzież. Plik zapisujemy do formatu pdf. Nie wysyłamy grafik w formatach otwartych typu .cdr czy .ai, ponieważ różnice wersji programów mogą zniekształcić projekt. Nasi konsultanci przed produkcją sprawdzą Twój plik i poinformują o ewentualnych koniecznych poprawkach.

Co jeszcze musisz wiedzieć przed zamówieniem? Sitodruk jest opłacalny od około 20-30 sztuk jednego wzoru. Dla mniejszych nakładów, możesz zdecydować się np. na druk cyfrowy.

Mamy nadzieję, że artykuł był dla Was ciekawy. Jeżeli potrzebujecie więcej informacji na temat sitodruku lub macie jakieś pytania, nasi konsultanci z chęcią pomogą przy zamówieniu – skontaktuj się z nami telefonicznie, mailowo lub przez czat.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

68,728 Klientów
162,844 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku