• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Sitodruk – jak zacząć? Jak się przygotować?

16 listopada 2022

Zaplanowałeś produkcję koszulek – wybrałeś metodę znakowania, która wydaje Ci się najodpowiedniejsza dla Twojego zamówienia. Teraz czas na przygotowanie wszystkich materiałów oraz informacji, które musisz przekazać drukarnii. Wiemy, że jeżeli to Twoje pierwsze zamówienie, możesz być zdezorientowany. Dlatego dzisiaj chcemy pomóc Wam przełamać pierwsze lody i podpowiedzieć co znaczy sitodruk – jak zacząć i jak dobrze przygotować się do produkcji.

Druk sitowy – krok po kroku

 Sitodruk - jak zacząć? Jak się przygotować? 

Zanim przejdziemy do szczegółów zamówienia, powiemy sobie czym jest druk sitowy oraz jak wygląda proces produkcji. Sitodruk to metoda bezpośrednia znakowania odzieży, w której wymagana jest przygotowalnia. Zanim nadruk pojawi się na odzieży, przechodzi kilka etapów przygotowania. Pierwszym elementem procesu znakowania jest przygotowanie tzw. klisz. W zależności od projektu przygotowywane są inne klisze. Kolejnym etapem jest naświetlanie sit. Odbywa się to na zasadzie negatywu w aparacie.

Po naświetleniu sita, należy je jak najszybciej przekazać do mycia i ponownie wysuszyć emulsję. W tym momencie można ewentualnie wprowadzić drobne korekty sita, czyli zaklejenie wszystkich dziurek (które nie znalazły się w projekcie), przez które mogłaby przejść farba.

Sitodruk daje możliwość odwzorowania kolorów wg palety Pantone, co powoduje, że każdy kolor musi być utworzony od początku na podstawie unikalnej receptury. Drukarze korzystając z programu, który wylicza dokładne ilości każdej farby przygotowują farbę o dokładnym kolorze Pantone. W większości przypadków do druku używa się standardowych farb plastizolowych.

Sitodruk oferuje szereg innych rodzajów farb, począwszy od farb wodnych (zupełnie bezwonne i nieszkodliwe), a kończąc na farbach z efektami – puchnących, brokatowych czy dających złudzenie szklanego lub kamiennego nadruku. W firmie Reflect mamy do wyboru: farby plastizolowe, metalizowane, rozpuszczalnikowe, wywabowe, wodne, puchnące, fluorescencyjne.

Przygotowane sito (lub sita) należy zamocować na jednym z ramion karuzeli maszyny sitodrukowej. Drukowana koszulka przechodzi przez kolejne stacje (ramiona karuzeli), w tym te suszące – tzw. flashe, po czym zostaje zdjęta z blatu i przekazana do tunelu suszącego, którego temperatura ustawiana jest zależnie od typu odzieży, materiału i rodzaju stosowanych farb. Kiedy koszulka przejdzie już przez tunel, mamy gotowy produkt. Nadruk jest naniesiony na odzież i będzie służył na długo!

Sitodruk jest świetnie wyglądającą metodą znakowania na odzieży. Sprawdza się zarówno dla produkcji odzieży firmowej, reklamowej jak i do produkcji własnej marki odzieżowej. Dodatkowo znakowanie jest bardzo trwałe – przy stosowaniu zasad prania odzieży z nadrukiem, nadruk powinien starczyć na około 100-150 prań. Sitodruk to metoda idealna, zarówno w przypadku materiałów poliestrowych, jak i tych wykonanych z bawełny. To idealne rozwiązanie dla osób planujących zamówienie powyżej 20-30 sztuk. Jego cena uzależniona jest od nakładu, wymiaru oraz kolorów użytych w projekcie.

Sitodruk jak zacząć składać zamówienie?

Powyższa treść przybliżyła nam proces produkcji sitodruku oraz dostarczyła szczegółów na temat tej metody. Teraz powiemy sobie jak dobrze przygotować się do złożenia zamówienia. Przygotowaliśmy specjalną check listę, która pomoże w odpowiednim przygotowaniu:

  • wybierz odpowiednią odzież do znakowania (dla sitodruku będzie to bawełna, poliester lub odzież z domieszką),

  • określ nakład zamówienia

  • przygotuj grafikę do znakowania – projekt pod sitodruk musi być przygotowany w wektorach, grafika musi być wykonana w kolorystyce PANTONE Solid Coated. Projekt zapisz do formatu .pdf.

  • określ wymiary znakowania na odzieży oraz lokalizacje nadruku na odzieży,

  • prześlij do nas zlecenie z wszystkimi informacjami (model odzieży, nakład, rozmiary, kolory, pliki, wymiary, wszystkie dane do formalności),

Co jeszcze musisz wiedzieć przed zamówieniem? Sitodruk jest opłacalny od około 20-30 sztuk jednego wzoru. Dla mniejszych nakładów, możesz zdecydować się np. na druk cyfrowy.

Jeżeli jakiś informacji będzie brakować lub będziecie mieć wątpliwości do któregoś punktu, można skonsultować się z naszym Biurem Obsługi Klienta i dopytać. Konsultant poprowadzi Twoje zamówienie od początku do końca.

Przygotowanie plików do znakowania sitodrukiem

Na koniec przygotowaliśmy mały poradnik do przygotowania grafiki pod sitodruk. Znakowanie odbywa się przy pomocy plików wektorowych, ewentualnie bitmapowych w wypadku nadruku fullcolor. Plik wektorowy powinien zostać odpowiednio przygotowany. Obiekty, teksty i obrysy muszą być zamienione na krzywe. Kolory powinny zostać określone w kolorystyce PANTONE Solid Coated. Wymiar powinien być taki, jaki chcemy nanieść na odzież. Plik zapisujemy do formatu pdf. Nie wysyłamy grafik w formatach otwartych typu .cdr czy .ai, ponieważ różnice wersji programów mogą zniekształcić projekt. Nasi konsultanci przed produkcją sprawdzą Twój plik i poinformują o ewentualnych koniecznych poprawkach.

Mamy nadzieję, że artykuł – sitodruk jak zacząć – był dla Was ciekawy i pomocny. Jeżeli potrzebujecie więcej informacji na ten temat lub macie jakieś pytania, nasi konsultanci z chęcią pomogą przy zamówieniu – skontaktuj się z nami telefonicznie, mailowo lub przez czat.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

67,987 Klientów
161,476 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku