• polski
 • PLN
  • EUR
  • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Ile kosztuje sitodruk – praktyczne przykłady

13 stycznia 2023

Bardzo często przy zamawianiu odzieży lub gadżetów reklamowych podstawowym warunkiem wybrania oferty jest cena. Dlatego zanim rozpoczniemy proces przygotowywania się do złożenia zlecenia, chcemy znać chociaż orientacyjną cenę. Sitodruk to jedna z najpopularniejszych dostępnych metod znakowania i jest bardzo chętnie wybierana przez klientów. Dlatego jeżeli zastanawiasz się ile kosztuje sitodruk, to w tym artykule przedstawimy sobie koszty sitodruku przy kilku możliwych opcjach.

Czym charakteryzuje się sitodruk?

Zanim przejdziemy do konkretów, powiedzmy sobie czym jest sitodruk. Jest to technika z tysiącletnią tradycją, która po dziś dzień jest jedną z najchętniej wybieranych metod znakowania. Wywodzi się od metod druku szablonowego stosowanego na Dalekim Wschodzie. Za twórców uznaje się Japończyków, którzy wykorzystywali tę metodę do ozdabiania m.in. kimon. Druk na tkaninie był tam bardzo popularny. Technika od lat rozwijała się i rozpowszechniała, ale przełom miał miejsce w czasach I wojny światowej głównie w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowano wówczas druk wielokolorowy z jednej formy drukarskiej. Początkowo technika sitodruku była wykorzystywana tylko do poligrafii. W latach 30 XX wieku uległo to zmianie i ponownie rozpoczęto druk na materiale oraz druk na tkaninach.

Wykorzystanie sitodruku aktualnie jest bardzo szerokie. Nadruk wykonywany jest bezpośrednio na produktach specjalnymi farbami. W firmie Reflect mamy do dyspozycji wiele rodzajów farb – od klasycznych po takie z efektami. Do wyboru są: farby plastizolowe, metalizowane, rozpuszczalnikowe, wywabowe, wodne, puchnące, fluorescencyjne. Kolorystyka dla pełnych kolorów dobierana jest z palety PANTONE Solid Coated. Pozwala to na idealne odwzorowanie kolorystyki logotypów firm.

Druk sitowy jest także bardzo trwały. Przy stosowaniu zasad prania odzieży z nadrukiem, nadruk powinien starczyć na około 100-150 prań. Sitodruk to metoda idealna, zarówno w przypadku materiałów poliestrowych, jak i tych wykonanych z bawełny. To idealne rozwiązanie dla osób planujących zamówienie powyżej 20-30 sztuk.

Koszt nadruku na koszulkach – co wpływa na cenę?

Wiele czynników ma wpływ na cenę znakowania. Koszt nadruku na koszulkach może być różny w zależności od rodzaju zamówienia. W wypadku każdej metody te wytyczne są inne. Jeżeli chcesz określić wstępną cenę swojego znakowania, warto wiedzieć co dokładnie wpływa na finalny koszt sitodruku. Druk sitowy jest drukiem bezpośrednim, który wymaga odpowiedniej przygotowalni. W związku z tym proces jest bardziej skomplikowany i produkcja opłaca się od nakładów powyżej 20-30 sztuk jednego wzoru, tak jak wspominaliśmy wcześniej. Cennik sitodruku zależny jest przede wszystkim od nakładu, rodzaj wybranego materiału, ilość kolorów w nadruku, wielkość znakowania, ilość nadruków, stopień wypełnienia nadruku oraz sposób konfekcji. To podstawowe wytyczne, a teraz przybliżmy każdy z wymienionych punktów.

 1. Nakład – to bardzo ważny element, ponieważ nakład określa finalną cenę za sztukę wydruku. Im większy nakład jednego wzoru tym niższa cena za sztukę. Sitodruk opłacalny jest od około 20-30 sztuk, ale przy większych nakładach typu 500 sztuk, wychodzi bardzo korzystnie.

 2. Wielkość znakowania – w kalkulatorze sitodruk mamy do wyboru trzy zakresy rozmiarów nadruku. Przy wycenie musisz zastanowić się w jaki wymiar wpasowuje się Twoja grafika. Im mniejszy nadruk tym niższa cena.

 3. Ilość nadruków – nie musisz wybierać nadruku w jednym miejscu – równie dobrze możesz wykonać znakowanie na przodzie i tyle koszulki. Cena dwóch nadruków będzie się różnić od jednego.

 4. Stopień wypełnienia nadruku – w kalkulatorze określasz w jakim stopniu Twoja grafika jest wypełniona. Określamy do 60% i powyżej 60%. Przy większym wypełnieniu zużyta jest większa ilość farby, dlatego cena nieznacznie zostanie podwyższona.

 5. Rodzaj farby – mamy do wyboru kilka rodzajów farb sitodrukowych. Są to farby standardowe – plastizolowe, wodne, puchnące, złote lub srebrne, wywabowe, fluorescencyjne, rozpuszczalnikowe, do poliestru, fotoluminescencyjne, odblaskowe, z efektami szkła, polimerowe, HD, ewentualnie inne efekty specjalne. Wybór farb będzie zależeć od preferencji lub od wybranego materiału koszulek.

 6. Ilość kolorów nadruku – możesz wybrać ile pełnych kolorów znajduje się w grafice, albo zaznaczyć wydruk pełnokolorowy. Cena w zależności od ilości kolorów będzie się zmieniać.

 7. Sposób konfekcji – dodaj także informację jak mamy zapakować zamówienie, czy będą wszywane nowe metki itp.

Te wszystkie elementy wpływają na finalną cenę zamówienia. Jeżeli na tej podstawie odpowiednio wypełnisz nasz formularz w kalkulatorze cen dowiesz się ile finalnie zapłacisz za swoje zamówienie. Taki cennik sitodruku dostępny jest na wyciągnięcie ręki, ale razie wątpliwości, zawsze możesz skonsultować to z naszym Biurem Obsługi Klienta.

Ile kosztuje sitodruk? Przykłady wycen

Każde zamówienie jest inne i nie można z góry określić ile kosztuje sitodruk. Jak już wiecie na finalne koszty znakowania wpływa wiele czynników i każde zamówienie musi zostać wycenione indywidualnie. Możecie skorzystać z naszego intuicyjnego kalkulatora na stronie, ale także możecie napisać do nas, podając wszystkie ważne informacje. Jeżeli chcecie zobaczyć ile mniej więcej może Was kosztować zamówienie, przygotowaliśmy cztery przykładowe kalkulacje dla znakowania sitodrukiem:

 1. Znakowanie koszulek białych, nakład 200 sztuk, grafika jeden kolor do rozmiaru A4 – około 1,70 zł/netto*,

 2. Znakowanie koszulek kolorowych, nakład 100 sztuk, grafika 3 kolory do rozmiaru A3 – około 4,60 zł/netto*,

 3. Znakowanie koszulek czarnych, nakład 150 sztuk, fullcolor do rozmiaru A4 – około 10 zł/netto*,

 4. Znakowanie koszulek białych, nakład 1000 sztuk, 2 kolory do rozmiaru A4 – około 4 zł/netto*,

*Przedstawiona cena jest orientacyjna i nie stanowi oferty wiążącej. Podane ceny na dzień 5.01.2023. Jeżeli chcesz poznać ostateczną wycenę, skontaktuj się z naszym konsultantem.

Do jakiego zamówienia wybrać sitodruk?

sitodruk

Wiemy już co dokładnie wpływa na cenę i ile kosztuje sitodruk oraz znamy przykładowe kalkulacje. Jak wiecie, ze względu na dość czasochłonny proces przygotowania, sitodruk jest metodą opłacalną przy wyższych nakładach (od ok. 20-30 szt.). Sprawdza się idealnie przy wzorach złożonych z kilku pełnych kolorów (idealnie odwzorowuje wybrany kolor Pantone), ale dobrze radzi sobie również z pełnokolorowymi grafikami.

Sitodruk jest bardzo trwałą metodą, świetnie wyglądającą na odzieży. Sprawdza się zarówno dla produkcji odzieży firmowej, reklamowej jak i do produkcji własnej marki odzieżowej. Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem tej metody, masz wątpliwości co do wyboru materiałów, czy przygotowania plików – skontaktuj się z nami. Nasi doradcy pomogą w każdej kwestii dotyczącej zamówienia i przeprowadzą Cię przez cały proces od początku do końca.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

67,974 Klientów
161,452 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku