• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Jak rozpoznać sitodruk?

6 maja 2022

Znana i lubiana metoda znakowania czyli sitodruk. Od lat znakujemy tą metodą odzież, ale nie tylko bo także gadżety. Świetnie sprawdza się przy dużych zamówieniach i daje wysoką jakość i trwałość. Jeżeli chciałbyś wiedzieć jak rozpoznać sitodruk, damy kilka sprawdzonych porad i przypomnimy sobie podstawowe informacje o druku sitowym.

Sitodruk – metoda znana od lat

Sitodruk  jest to jedna z najstarszych metod znakowania. Podobny staż ma haft, który teraz jest nam znany jako haft komputerowy. Druk sitowy wywodzi się od metod druku szablonowego stosowanego na Dalekim Wschodzie. Za twórców uznaje się Japończyków, którzy wykorzystywali tę metodę do ozdabiania m.in. kimon. Wykorzystanie sitodruku aktualnie jest bardzo szerokie. Tą metodę stosuje się na tkaninach, drewnie, papierze, szkle czy ceramice. Druk na tkaninie wykonywany jest bezpośrednio na produktach specjalnymi farbami. Później nadruk jest przygotowywany za pomocą specjalnych naświetlonych sit. W firmie Reflect mamy do dyspozycji wiele rodzajów farb – od klasycznych po takie z efektami. Do wyboru są: farby plastizolowe, metalizowane, rozpuszczalnikowe, wywabowe, wodne, puchnące, fluorescencyjne. Kolorystyka dla pełnych kolorów dobierana jest z palety PANTONE Solid Coated. Znakowanie jest bardzo trwałe – przy stosowaniu zasad prania odzieży z nadrukiem, nadruk powinien starczyć na około 100-150 prań. Sitodruk to metoda idealna, zarówno w przypadku materiałów poliestrowych, jak i tych wykonanych z bawełny. To idealne rozwiązanie dla osób planujących zamówienie powyżej 20-30 sztuk. Jego cena uzależniona jest od nakładu, wymiaru oraz kolorów użytych w projekcie.

Proces znakowania sitodruku wygląda następująco. Zaczynamy od przygotowania klisz. Obróbka graficzna projektu tworzy nam odpowiednio odseparowane kolory, które następnie będą naświetlane na sicie. Naświetlanie odbywa się to na zasadzie negatywu w aparacie. Najważniejszym elementem naświetlania jest emulsja światłoczuła, która musi być przechowywana w ciemni, ze względu na swoją wrażliwość właśnie na światło. Emulsję tą nakłada się jednolicie na całą powierzchnię sita, po czym suszy się ją przez kilka minut w “suszarce” do sit. Kolejny etap to mycie sita. Pod wpływem mycia emulsja w nieutwardzonych miejscach rozpuszcza się, a na sicie, w miejscu gdzie nałożona została klisza, tworzą się drobne punkty, przez które później przechodzić będzie farba. Na końcu ponownie suszymy emulsję.

Sitodruk daje możliwość odwzorowania kolorów wg palety Pantone, co powoduje, że każdy kolor musi być utworzony od początku na podstawie unikalnej receptury. Drukarze korzystając z programu, który wylicza dokładne ilości każdej farby przygotowują farbę o dokładnym kolorze Pantone. W większości przypadków do druku używa się standardowych farb plastizolowych.

Przygotowane sito (lub sita) należy zamocować na jednym z ramion karuzeli. Jeśli druk odbywa się na karuzeli automatycznej, rakiel samodzielnie rozprowadza równomiernie farbę na powierzchni znakowanego materiału. Drukowana koszulka przechodzi przez kolejne stacje (ramiona karuzeli), w tym te suszące – tzw. flashe, po czym zostaje zdjęta z blatu i przekazana do tunelu suszącego, którego temperatura ustawiana jest zależnie od typu odzieży, materiału i rodzaju stosowanych farb. Po przejściu przez tunel suszący nasza odzież z nadrukiem jest już gotowa.

Jak rozpoznać sitodruk?

Sitodruk mimo długiego procesu przygotowalni, stosunkowo łatwo rozpoznać. Wydruk tworzony jest przez przetłaczane farby na podłoże. Tego typu maszyny umożliwiają również drukowanie w przypadku zakrzywionych powierzchni, co z pewnością jest godne uwagi w wypadku rozpoznawania nadruku na gadżetach. W jaki sposób wygląda sitodruk w praktyce? Otóż korzystając z płaskiej maszyny, farba rozprowadzana jest na całej powierzchni siatki, a także przeciskana jest przez oczka. Na końcu trafia bezpośrednio na odzież. Dzięki równej prędkości znakowania nadruk zostanie przeniesiony na materiał w sposób dokładny. Podsumowując – patrząc na koszulkę, możemy rozpoznać sitodruk po rodzaju farby i sposobie jej rozłożenia na materiale.

Co wyróżnia sitodruk?

To wyjątkowa technika nadruku. Jedną z podstawowych cech wyróżniającą sitodruk jest jego niesłychana trwałość. W Reflect oddajemy do dyspozycji naszych Klientów szereg różnych farb, dzięki którym można uzyskać znakomite efekty wizualne.

Kolejna zaleta to zastosowanie sitodruku – jest to metoda idealna, zarówno w przypadku materiałów poliestrowych, jak i tych wykonanych z bawełny. Sitodruk na koszulkach i nie tylko to idealne rozwiązanie dla osób planujących zamówienie powyżej 30 sztuk, aczkolwiek istnieje możliwość realizacji nadruków tą metodą również przy znacznie mniejszych nakładach. Zamówienia realizujemy na terenie całego kraju, m.in w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Lublinie, Gdańsku i wielu innych. Istnieje także możliwość osobistego złożenia zamówienia w Poznaniu. Oryginalne i trwałe znakowanie na wyciągnięcie ręki!

Kiedy sitodruk się opłaca?

Druk sitowy ma względnie, dość czasochłonny proces przygotowania, dlatego sitodruk jest metodą opłacalną przy wyższych nakładach (od ok. 20-30 szt.). Sprawdza się idealnie przy wzorach złożonych z kilku pełnych kolorów (idealnie odwzorowuje wybrany kolor Pantone), ale dobrze radzi sobie również z pełnokolorowymi grafikami (raster).

Sitodruk jest bardzo trwałą metodą, świetnie wyglądającą na odzieży. Sprawdza się zarówno dla produkcji odzieży firmowej, reklamowej jak i do produkcji własnej marki odzieżowej. Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem tej metody, masz wątpliwości co do wyboru materiałów, czy przygotowania plików – skontaktuj się z nami. Nasi doradcy pomogą w każdej kwestii dotyczącej zamówienia i przeprowadzą Cię przez cały proces od początku do końca.

Dbanie o odzież z sitodrukiem

Odzież z nadrukiem sitodrukowym, ma bardzo trwałe znakowanie jeżeli będziemy przestrzegać zasad prania odzieży z nadrukiem:

  • Zawsze prać i prasować na lewej stronie,

  • Maksymalna temperatura to 30-40 stopni,

  • Nie przekraczać 600 obrotów na minutę,

  • Nie korzystać z automatycznego suszenia,

  • Nie stosować mocnej chemii,

Przy stosowaniu się do powyższej instrukcji, nasze koszulki posłużą nam na przynajmniej 150 prań.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

67,688 Klientów
160,924 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku