• polski
 • PLN
  • EUR
  • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Materiały odzieżowe – rodzaje tkanin i materiałów na ubrania

20 września 2021

Bardzo ważne jest to z jakiego materiału zostało stworzone dane ubranie. Świadomość ludzi na temat materiałów odzieżowych jest coraz większa i częściej zwracamy uwagę na to z czego wykonana jest koszulka w sieciówce lub bluza przy zamówieniu online. Ten wzrost jest bardzo dobry, ponieważ dzięki temu możemy wiele zyskać. Ten temat jest jeszcze bardziej ważny w momencie gdy chcemy stworzyć własną markę odzieżową. Wtedy materiał do szycia odzieży musi być dobrany przemyślanie. W tym artykule postaramy się przybliżyć Wam rodzaje materiałów, zapraszamy!

Czym są tkaniny i dzianiny?

Zacznijmy oczywiście od podstaw. Czym są tkaniny i dzianiny? To najczęściej wykorzystywane rodzaje materiałów. Oba mogą powstawać z takich samych włókien jak np. bawełna, poliester, wiskoza, ale są zbudowane inaczej. Nici w tych materiałach zaplatane są w inny sposób, a to sprawia że dzianiny są elastyczne i miękkie i to z nich wykonane są zwykłe dresy, swetry, czapki, natomiast tkaniny są nierociągliwe i raczej sztywne. To z nich wykonane są zazwyczaj marynarki, koszule czy jeansy.

Zastanawiacie się jaka jest podstawowa różnica w tworzeniu tych materiałów? Tkaniny są tkane na krosnach, a dzianiny tworzone na maszynach dziewiarskich lub przy małej produkcji np. domowej na drutach czy szydełku. To właśnie ten odmienny sposób produkcji sprawia, że te materiały różnią się przede wszystkim rozciągliwością i różnicą w noszeniu.

Rodzaje tkanin

Zaczniemy od tkanin i ich rodzajów. Jako główne rodzaje materiałów wyszczególniamy takie z włókien naturalnych, syntetycznych i sztucznych. Oprócz tego wyróżniamy rodzaje tkanin na podstawie splotu. Jest to splot płócienny, atłasowy i skośny. Wszystkie te rodzaje mają wiele pochodnych. Każdy ze splotów ma swoje właściwości i dotykając tkaninę, możemy ocenić np. że jeans jest sztywny i mocny, a satyna gładka i lejąca się.

Proces tworzenia tkaniny odzieżowej może wydawać się dosyć skomplikowany. Używamy do niego dwóch rodzajów nici – osnowy i wątku. Nitki osnowy zawsze biegną wzdłuż materiału, a wątek przebiega w poprzek. To właśnie sprawia, że tkaniny są nierozciągliwe i stabilne, dlatego łatwo się z nich szyje, bo nie falują we wszystkich kierunkach. Takie materiały wymagają dodania luzu oraz zastosowania zaszewek do kształtu sylwetki. Coraz częściej do tkanin dodaje się nieco elastycznych włókien, dzięki czemu możemy nosić np. dopasowane spodnie. Bez dodatku elastanu, przy dużym naprężeniu – odzież mogłaby pęknąć w szwach.

Rodzaje dzianin

Czas na dzianiny. Tutaj również możemy wyszczególnić włókna naturalne, syntetyczne oraz sztuczne. Natomiast względem splotu, wyróżniamy dzianiny rządkowe oraz kolumienkowe.

Najprostszym sposobem na zobrazowanie sobie jak powstaje dzianina jest przypomnienie sobie jak ktoś robi na drutach – ma jedną nić przy pomocy której zaplata oczka łącząc je ze sobą. Poziomo mamy oczka, a pionowo kolumienki. Tak samo działa to w przemysłowym tworzeniu dzianin, po prostu nici są cieńsze a oczka mniejsze. Dzięki formowaniu przędzy oczka, nić jest mocno pofalowana, dzięki czemu materiał jest rozciągliwy. To ogromna zaleta dla ubrań z nich wykonanych, one w przeciwieństwie do tkanin, nie potrzebują zaszewek czy zapięć, nawet przy dopasowanych modelach. Niestety są także minusy takiej rozciągliwości, ponieważ takie ubrania często się odkształcają.

Rodzaje splotów materiałów

Jak wspomnieliśmy wcześniej, wyróżniamy kilka splotów materiałów. W tkaninach mamy splot płócienny, skośny i atłasowy. Splot skośny mamy np. w jeansach, płócienny w koszulach flanelowych, a atłasowy w satynowych sukienkach. Każdy z tych splotów możemy łączyć, tworząc dodatkowe możliwości. Dzianiny mają tylko dwa bo rządkowe i kolumienkowe. Rządkowe to swetry, koszulki czy dresy. Kolumienkowe to trykot, który używamy np. przy kostiumach kąpielowych.

W splotach tkanin, możemy rozróżnić:

 • splot płócienny:
 • batyst
 • szyfon
 • flanela
 • splot skośny:
 • jeans
 • jodełka
 • gabardyna
 • splot atłasowy:
 • satyna

A w dzianinie:

 • rządkowe:
 • dżersej
 • dzianina swetrowa
 • dzianina ściągaczowa
 • kolumienkowe:
 • tiul
 • trykot

Podział materiałów ze względu na skład surowcowy tkaniny, czy dzianiny

Bawełniane koszulki

Mamy materiały naturalne, sztuczne i syntetyczne. Zaczynając od naturalnych – są to materiały uszyte z włókien pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Zalicza się do nich bawełna, wełna, jedwab, len, skóra. Materiały sztuczne wytwarzanie od podstaw w laboratorium, jednak surowcem do ich produkcji są składniki naturalne, na przykład celuloza drzewna. Zaliczamy do nich wiskozę, lyocell, modal, acentat, cupro. Natomiast materiały syntetyczne, również tworzone w laboratorium, nie powstają z żadnych składników naturalnych. Jest to poliester, poliamid, akryl, elastan. Finalnie każdy z nich ma inne zastosowane.

Przyjrzymy się teraz bardziej szczegółowo poszczególnym materiałom. Pomoże Wam to w wyborze dobrego materiału odzieżowego względem waszych planów na markę odzieżową.

Bawełna – to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj materiału, znany nam od wieków. Jedną z największych zalet bawełny jest wysoka zdolność do pochłaniania wilgoci oraz duża odporność na rozciąganie. W zależności od splotu, ubrania z bawełny sprawdzą się zarówno zimą jak i latem. Dodatkowo ten materiał nie uczula więc idealnie sprawdza się do produkcji bielizny czy odzieży dziecięcej. Wyróżniamy dwa rodzaje przędzenia bawełny – ring spun – czyli bawełna czesana i open end – przędzenie bezwrzecionowe. Przędzenie bawełny czesanej jest o wiele dłuższe i wykorzystuje się do niej wysokogatunkową bawełnę. Taki produkt finalnie jest przyjemniejszy w dotyku. Przy ring spun, możemy spotkać się z dwoma oznaczeniami – bawełnę czesaną (Combed Cotton) oraz półczesana (Half-Combed Cotton). Nawet bawełna półczesana jest o prawie 60% lepsza jakościowo niż open end.

Jedwab – uzyskiwany z kokonów jedwabnika morwowego lub dębowego. Uznawany za materiał ekskluzywny – delikatny w dotyku. Trzeba o niego szczególnie dbać, by nie uległ uszkodzeniu. Idealnie nadaje się tworzenia ubrań formalnych.

Wełna – pozyskiwana przez golenie sierści zwierząt takich jak owce, kozy czy lamy. Wyróżniamy kilka rodzai wełny: merino (od owiec) – bardzo miękka, wykorzystywana np. do produkcji odzieży termicznej, kaszmir (od kóz kaszmirskich) – miękka, z połyskiem. Powstają z niej najdrogie ubrania. Moher (od kóz angorskich) – lekka i puszysta – wykorzystywana do swetrów, szalików czy czapek. Wszystkie z tych rodzajów charakteryzują się dużą izolacją, dlatego grzeją gdy jest taka potrzeba. Taki materiał nie gniecie się, a dodatkowo bardzo wolno się brudzi. Minusem jest mechacenie się, ale te zmechacenia można póżniej usunąć za pomocą golarki.

Skóra – to materiał pozyskiwany z powłoki ciał zwierząt. Jest to tkanina unikatowa, posiadająca niepowtarzalny charakter oraz dużą wytrzymałość na różnego rodzaju uszkodzenia. Odpowiednio pielęgnowana skóra może posłużyć nam wiele lat. Jej dodatkową zaletą jest fakt, że szlachetnie się starzeje, a oznaki zużycia mogą dodawać jej uroku. Taki materiał najczęściej wykorzystywany jest do produkcji kurtek, płaszczy czy rękawiczek. Trzeba pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry – unikać dużej ilości wody i suszenia na grzejnikach.

Wiskoza – powstaje w wyniku chemicznej obróbki celulozy, pozyskiwanej z drzew iglastych. Jest to tkanina przyjemna i przyjazna dla skóry. Idealnie nadaje się do produkcji letnich koszulek czy sukienek.

Lyocell – produkowany z celulozy drzewnej. Przy jego pozyskiwaniu są stosowane substancje bezpieczne dla środowiska, przez co włókna materiału uznawane są za bardziej ekologiczne niż te wiskozowe. Dodatkowo lyocell poddany kompostowaniu ulega biodegradacji w zaledwie 6 tygodni, a przy jego produkcji zużywa się stosunkowo mało wody. Jest to jeden z nowszych materiałów, ale ma wiele zalet. Jest przyjemny w dotyku, przewiewny. Bardzo wytrzymały i odporny na pocenie się.

Cupro – wytwarzany z celulozy, znajdującej się w nasionach bawełny. Łączy on cechy bawełny i jedwabiu. Jest to materiał oddychający. Wykorzystujemy go najczęściej jako podszewka do marynarek czy spódnic. W obecnych czasach możemy również spotkać go w koszulach czy bluzkach.

Poliester – materiał otrzymywany z pochodnych ropy naftowej w wyniku syntezy chemicznej. Jest on tani w produkcji i powszechnie dostępny. Mimo złej sławy, ma wiele zalet – bardzo łatwo się go pielęgnuje. Jest odporny na plamy, sprężysty i wytrzymały. Nie niszczy się podczas prania oraz nie rozciąga się. Jest on jednak bardzo słabo przewiewny i wzmaga pocenie się, co na pewno nie będzie pożądane latem. Nie poleca się go do szycia ubiorów formalnych takich jak garnitury.

Poliamid – czyli inaczej nylon. Na początku tworzono z niego pończochy, a współcześnie najczęściej wykorzystywany jest przy odzieży sportowej lub przy strojach kąpielowych. Często dodawany jest także jako domieszka do kurtek. Poliamid jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, a dodatkowo nie gniecie się.

Elastan – stosowany jako dodatek do materiałów (najczęściej bawełnianych), polepszając ich właściwości. Jego włókna są bardzo elastyczne i rozciągliwe, a także odporne na zabrudzenia. Nie wymagają dużych zabiegów pielęgnacyjnych, łatwo się piorą i nie gniotą się. Szyje się z nich najczęściej bieliznę, rajstopy, stroje kąpielowe, odzież sportową.

Jakie są najlepszy materiały na ubrania?

Nie ma czegoś takiego jak dobre i złe materiały. Są tylko dobrze i źle dopasowane. Materiały ubraniowe są różne i wyróżniamy ich wiele, co zaprezentowaliśmy we wcześniejszej części artykułu. Nie można bezdyskusyjnie wybrać jednego idealnego materiału odzieżowego. Mimo, że wiele osób sugeruje wyższość naturalnych materiałów nad sztucznymi to jednak należy wiedzieć, że tkaniny sztuczne i syntetyczne są bardzo doceniane nie tylko przy produkcji odzieży sportowej. Przykładowo domieszka syntetyku do rozciągliwej dzianiny przedłuży trwałość materiału. Natomiast poliestrowa warstwa, jest koniecznym elementem kurtek – odpornych na deszcz. Dlatego nie bójmy się tych sztucznych i syntetycznych elementów – bo często razem z naturalnymi, tworzą idealną całość.

Dzięki tej wiedzy, będzie łatwiej wybrać Ci gotową odzież pod produkcję własnej marki, ale także przy szyciu takiej kolekcji od podstaw. Produkcja i szycie odzieży to nielada wyzwanie, ale z naszą pomocą na pewno pójdzie sprawnie. Pomagamy w konstruowaniu szablonów, krojów. Posiadamy szereg materiałów i kolorów. Unikatowy charakter takich ubrań zapewni Ci oryginalność na rynku.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

66,765 Klientów
159,220 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku