• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Jak prać odzież z nadrukiem, aby jej nie uszkodzić?

22 września 2021

Każdy rodzaj odzieży wymaga odpowiedniej pielęgnacji, żeby posłużyć użytkownikowi na długo. Odzież z nadrukami również potrzebuje specjalnego traktowania, ponieważ nadruk przy nieodpowiednim praniu może łatwo się uszkodzić. Sprawdźmy w takim razie, jak prać odzież z nadrukiem, żeby jej nie uszkodzić?

Czy można wybielić koszulkę z nadrukiem?

Wybielanie odzieży wiąże się z użyciem środków chemicznych. Użycie takich przy zadrukowanej odzieży skończy się najprawdopodobniej trwałym uszkodzeniem grafiki, dlatego nie polecamy takiego zabiegu. Pranie koszulek z nadrukiem musi odbywać się z najmniejszą możliwą ilością ostrych detergentów.

Pranie koszulek z nadrukiem

W takim razie jak prać koszulki z nadrukiem? To wcale nie jest trudne! Oto podstawowa instrukcja:

  1. Zawsze prać i prasować na lewej stronie,

  2. Maksymalna temperatura to 30-40 stopni,

  3. Nie przekraczać 600 obrotów na minutę,

  4. Nie korzystać z automatycznego suszenia,

  5. Nie stosować mocnej chemii,

To są klasyczne i uniwersalne zasady do każdej z metod znakowania. Jeżeli jednak znasz dokładnie rodzaj nadruku jaki został naniesiony na Twoją odzież, możesz także zastosować się do poniższych instrukcji:

Sitodruk – jest to trwała metoda znakowania, dlatego można pozwolić sobie na pranie jej w 50 stopniach. Nadruk na długo zachowa swoją pierwotną formę. Zakłada się, że żywotność takiego nadruku to około 100 prań.

Druk cyfrowy – tutaj pranie powinno się odbyć inaczej niż przy sitodruku i powinnyśmy pozostać przy zalecanych 30-40 stopniach. Jego trwałość przy zastosowaniu tej instrukcji to około 100 prań.

Haft komputerowy – to jedna z najtrwalszych metod znakowania, tutaj nie mamy określonej temperatury prania, ponieważ nie wpływa to na jakość haftu. Dla bezpieczeństwa odzieży możemy ją prać od 30-90 stopni. Haft jest praktycznie niezniszczalny, jeżeli nie uszkodzimy go mechanicznie.

Sublimacja – to kolejna z najtrwalszych metod znakowania. Nadruk na koszulce powstaje za pomocą reakcji chemicznej i wtapia się w materiał. Tutaj zastosujemy maksymalną temperaturę od 30-70 stopni. Taki nadruk prawdopodobnie nigdy nie zniknie z koszulki, prędzej sam materiał ulegnie uszkodzeniu.

Folia flex/flock – tutaj zastosujmy pranie w temperaturze 30-50 stopni. Są to trwałe nadruki, ponieważ przy zastosowaniu instrukcji powinny przetrwać ponad 500 prań.

Folia lateksowa – podobnie jak przy flexie zastosujemy temperaturę 30-50 stopni. Tutaj trwałość ocenia się na około 100 prań.

Termotransfer – jest to metoda bardzo powiązana z sitodrukiem, nie bez przyczyny jego drugą nazwą jest sitodruk pośredni. Należy zastosować tutaj 30-50 stopni, a jego trwałość oceniamy na 100 prań.

Odzież fullprint – zazwyczaj znakowana sublimacją, jej trwałość jest bardzo wysoka. Prać powinniśmy ją w temperaturze 30-70 stopni.

Konserwacja materiałów reklamowych  jest bardzo ważna, ponieważ każdy z nas chce, żeby zarówno reklamowe jak i klasyczne koszulki z nadrukiem, posłużyły na długo i dobrze wyglądały nawet po długim użytkowaniu.

Jak prać białe koszulki z nadrukiem?

Pranie koszulek z nadrukiem stosowane jest tak samo zarówno dla kolorowej odzieży, jak i białej. Powinniśmy prać je osobno ze względu na możliwość zabarwienia odzieży białej przez kolorową. Dodatkowo w ramach bezpieczeństwa dla białych koszulek możemy zastosować niższe temperatury z dostępnych progów. W wypadku takich metod jak sitodruk, druk cyfrowy czy termotransfer nie są stosowane poddruki, dlatego nadruk jest mniej wyczuwalny w dotyku.

W jakim programie i temperaturze prać bluzy z nadrukiem?

Pranie odzieży z nadrukiem

Kolejna ważna kwestia to jak prać bluzy z nadrukiem. Podobnie jak pozostałą część garderoby, powinno się je prać w momencie gdy rzeczywiście jest taka potrzeba. Bluzy nie wymagają tak częstego prania jak koszulki. Zasady są podobne jak w wypadku prania t-shirtów. Również musimy stosować się do prania na lewej stronie i odpowiedniej temperatury. Im wyższa temperatura, tym większe ryzyko pogorszenia jakości ubrań. Nadruk może się sprać, tkanina skurczyć. Trzeba uważać. Warto również sprawdzić na metce bluzy instrukcję prania, każdy producent odzieży reklamowej wszywa ją w swoje produkty. Przy niskiej temperaturze mamy pewność, że bluzy nie ulegną zniszczeniu, nie stracą koloru i jednocześnie zostaną porządnie wyprane. W zależności od koloru pierzemy ją z ciemnym, jasnym lub kolorowym praniem. Niższa temperatura wody i unikanie nadmiernie częstego prania wpływa też pozytywnie na środowisko.

Ile prań wytrzymują ubrania z nadrukiem?

Wcześniej wspomnieliśmy że wytrzymałość nadruków zależnie od odpowiedniego prania, jest różne do każdej metody znakowania. Najtrwalsza będzie sublimacja i haft komputerowy. Jednak pozostałe metody są również trwałe i posłużą na długo przy odpowiedniej pielęgnacji.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

68,286 Klientów
162,028 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku