• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Jak będzie zmieniał się rynek druku na tkaninach – analiza

25 marca 2022

Rynek zmienia się cały czas, dotyczy to także metod znakowania tkanin. Możemy to zaobserwować na przykładzie poprzednich lat gdzie metod znakowania było znacznie mniej, były mniej ekologiczne, a czasem nawet mniej trwałe. Dzisiaj zastanowimy się jak będzie wyglądał druk na tkaninach w 2022 roku.

Metody znakowania w 2022 roku

Metody znakowania w 2022 roku

Na początku zrobimy krótki przegląd metod znakowania, które będą królować w 2022 roku.

Sitodruk  – popularna metoda z wieloletnią tradycją. Nadruki wykonywane na maszynie sitodrukowej za pomocą specjalnych farb są bardzo trwałe i efektowne. Metoda ta wymaga specjalnej przygotowalni i opłacalna jest od około 20-30 sztuk. Plik do druku wymagany jest w wektorach, zapisany w wymiarze rzeczywistym. Kolorystykę dobieramy z palety PANTONE Solid Coated. Idealna metoda dla dużych nakładów. Bardzo trwała – przy zastosowaniu odpowiednich metod prania odzieży z nadrukiem, starczy nam na około 150 prań.

Druk cyfrowy  – nowoczesna i chętnie wybierana metoda druku. Polega na bezpośrednim natryskiwaniu atramentem na odzież za pomocą specjalnych drukarek, tworząc w ten sposób piękne i szczegółowe nadruki. Metoda ta nie wymaga przygotowalni, więc opłacalna jest już od jednej sztuki. Idealnie sprawdzi się do zamówień indywidualnych lub spersonalizowanych. Doskonała do wydruku zdjęć. Plik do druku może być przygotowany w bitmapie o wysokiej jakości – przynajmniej 300 dpi, przy wymiarze rzeczywistym. Kolorystyka grafiki to CMYK. Przy odpowiednim praniu, starczy nam na około 100-150 prań.

Haft komputerowy – kolejna metoda z wieloletnią tradycją. Hafty znane są nam od lat i kojarzą się z elegancją. Tą metodą wykonamy piękne hafty, tworzone za pomocą specjalnych maszyn. Dobrze sprawdzi się do oznakowania firmowych koszul. Metoda wymaga przygotowalni i jej opłacalny nakład to około 30 sztuk jednego wzoru. Plik do druku przygotuj w wektorach – kolor haftu dobierzesz z naszej palety kolorów nici. Metoda praktycznie niezniszczalna, uszkodzić można go wyłącznie mechanicznie.

Sublimacja  – jest to metoda druku, która wykorzystuje zjawisko sublimacji. Na specjalnych kalkach drukowana jest grafika, która później naniesiona zostaje na odzież za pomocą pracy przemysłowej w wysokiej temperaturze. Sublimację można wykonać wyłącznie na materiałach poliestrowych lub takich które posiadają specjalną powłokę poliestrową. Do druku potrzebujesz wysokiej jakości bitmapę. Drukowanie kolorowych prac może być wykonane tylko na jasnych materiałach. Na kolorowych produktach wykonamy wyłącznie czarny nadruk. Opłacalna jest od jednej sztuki. Jest to metoda praktycznie niezniszczalna. Niewyczuwalny w dotyku nadruk idealnie sprawdzi się na odzieży sportowej.

Folia flex i flock  – to metoda druku wykonywana przy pomocy specjalnych ploterów i wgrzewana na odzież za pomocą prasy przemysłowej. Plotery wycinające nadruk ze specjalnych folii w jednym kolorze. Mamy dostępne folie flex w standardowych kolorach lub takich z efektem specjalnym (jak np. brokat czy odblask). Natomiast folia flock to folia z meszkiem, dostępna w kilku wariantach kolorystycznych. Do druku potrzebny jest plik w wektorze. Kolor nadruku dobierzesz z naszej palety kolorów folii. Folie opłacalne są od jednej sztuki. Trwałość oceniana jest na około 500 prań.

Folia lateksowa  – jest to wielokolorowy druk wykonywany na folii i nanoszony na odzież za pomocą prasy. Idealnie sprawdzi się przy kolorowych grafikach, jednak jest mało elastyczny i nie przepuszcza powietrza, dlatego zalecamy wykonywanie mniejszych projektów. Opłacalny od jednej sztuki. Żywotność nadruku oceniana jest na około 100 prań, przy zachowaniu odpowiednich metod prania odzieży z nadrukiem.

Termotransfer  – to metoda bardzo podobna do sitodruku. Nazywana jest sitodrukiem pośrednim. Nadruki wykonywane są za pomocą maszyny sitodrukowej na specjalnych kalkach wraz z klejem. Nanoszone później na odzież za pomocą prasy. Idealnie sprawdza się do znakowania produktów, których nie można oznakować sitodrukiem. Opłacalna od około 20 sztuk. Do druku musisz przygotować wektory. Trwałość oceniana jest na około 100 prań.

Jakie tkaniny wybierać do druku?

Druk na tkaninach , wymaga dobrania odpowiednych metod do tkanin. Tkaniny mogą powstawać z takich włókien jak np. bawełna, poliester, wiskoza. Nici w tkaninach zaplatane są w specjalny sposób, dlatego są one nierozciągliwe i raczej sztywne. To z nich wykonane są zazwyczaj marynarki, koszule czy jeansy. Tkaniny są tkane na krosnach. Wyróżniamy je na podstawie splotu. Jest to splot płócienny, atłasowy i skośny. Wszystkie te rodzaje mają wiele pochodnych. Każdy ze splotów ma swoje właściwości i dotykając tkaninę, możemy ocenić np. że jeans jest sztywny i mocny, a satyna gładka i lejąca się.

Proces tworzenia tkaniny odzieżowej może wydawać się dosyć skomplikowany. Używamy do niego dwóch rodzajów nici – osnowy i wątku. Nitki osnowy zawsze biegną wzdłuż materiału, a wątek przebiega w poprzek. To właśnie sprawia, że tkaniny są nierozciągliwe i stabilne, dlatego łatwo się z nich szyje, bo nie falują we wszystkich kierunkach. Takie materiały wymagają dodania luzu oraz zastosowania zaszewek do kształtu sylwetki. Coraz częściej do tkanin dodaje się nieco elastycznych włókien, dzięki czemu możemy nosić np. dopasowane spodnie. Bez dodatku elastanu, przy dużym naprężeniu – odzież mogłaby pęknąć w szwach.

Jak dobrze dobrać metodę druku na tkaninach?

Przy znakowaniu na tkaninach, musimy skupić się na paru punktach. Jeżeli mamy już podstawową wiedzę o tkaninach, możemy zastanowić się nad doborem metody znakowania. Na tkaninie wykonamy; sitodruk, termotransfer, druk cyfrowy, sublimacja, folie flex, flock i lateks, haft komputerowy. W zależności od rodzaju materiału i produktu będziemy dobierać odpowiednią metodę znakowania. Ważną rolę odgrywa także nakład oraz rodzaj grafiki. Niektóre metody lepiej sprawdzą się przy małych nakładach, inne przy większych. Niektóre metody będą lepsze dla wielokolorowych grafik czy zdjęć, a inne dla logotypów w pełnych kolorach. Każda z metod ma także trochę inną trwałość, oczywiście przy zachowaniu zasad odpowiedniego prania odzieży z nadrukiem. Na wiele pytań musimy sobie odpowiedzieć, dlatego w kolejnej części przybliżymy sobie kilka z tych wymienionych metod.

Jak pielęgnować tkaniny z nadrukiem?

Jak pielęgnować tkaniny z nadrukiem?

Na koniec jeżeli już wybraliście odpowiednią metodę znakowania oraz odpowiednią tkaninę, podpowiemy Wam jak odpowiednio pielęgnować odzież, żeby posłużyła Wam na długo. Oto podstawowe zasady prania odzieży z nadrukiem:

  1. Zawsze prać i prasować na lewej stronie,

  2. Maksymalna temperatura to 30-40 stopni,

  3. Nie przekraczać 600 obrotów na minutę,

  4. Nie korzystać z automatycznego suszenia,

  5. Nie stosować mocnej chemii,

To są klasyczne i uniwersalne zasady do każdej odzieży z nadrukiem. Jeżeli jednak znasz dokładnie rodzaj metody znakowania jaka została naniesiona na Twoją odzież korzystaj z instrukcji bezpośrednio dopasowanej do Twojej metody.

Przede wszystkim stosujmy się do prania na lewej stronie i odpowiedniej temperatury. Im wyższa temperatura, tym większe ryzyko pogorszenia jakości ubrań. Nadruk może się sprać, tkanina skurczyć. Trzeba uważać. Warto również sprawdzić na metce odzieży instrukcję prania, każdy producent odzieży reklamowej wszywa ją w swoje produkty. Przy niskiej temperaturze mamy pewność, że odzież nie ulegnie zniszczeniu, nie straci koloru i jednocześnie zostanie porządnie wyprana. W zależności od koloru odzież pierzemy z ciemnym, jasnym lub kolorowym praniem. Niższa temperatura wody i unikanie nadmiernie częstego prania wpływa też pozytywnie na środowisko.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

67,974 Klientów
161,452 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku