• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Druk na tkaninach – jakie są metody oraz cechy nadruków

12 stycznia 2022

Rozpoczynając przygodę ze znakowaniem odzieży warto zapoznać się z dostępnymi na rynku materiałami odzieżowymi. Dzisiejszym tematem będzie druk na tkaninach i postaramy się Państwu przybliżyć specyfikę tych materiałów oraz dostępne metody znakowania i pielęgnacji. Zapraszamy do lektury.

Czy jest tkanina?

Tkaniny mogą powstawać z takich włókien jak np. bawełna, poliester, wiskoza. Nici w tkaninach zaplatane są w specjalny sposób, dlatego są one nierociągliwe i raczej sztywne. To z nich wykonane są zazwyczaj marynarki, koszule czy jeansy. Tkaniny są tkane na krosnach. Wyróżniamy je na podstawie splotu. Jest to splot płócienny, atłasowy i skośny. Wszystkie te rodzaje mają wiele pochodnych. Każdy ze splotów ma swoje właściwości i dotykając tkaninę, możemy ocenić np. że jeans jest sztywny i mocny, a satyna gładka i lejąca się.

Proces tworzenia tkaniny odzieżowej może wydawać się dosyć skomplikowany. Używamy do niego dwóch rodzajów nici – osnowy i wątku. Nitki osnowy zawsze biegną wzdłuż materiału, a wątek przebiega w poprzek. To właśnie sprawia, że tkaniny są nierozciągliwe i stabilne, dlatego łatwo się z nich szyje, bo nie falują we wszystkich kierunkach. Takie materiały wymagają dodania luzu oraz zastosowania zaszewek do kształtu sylwetki. Coraz częściej do tkanin dodaje się nieco elastycznych włókien, dzięki czemu możemy nosić np. dopasowane spodnie. Bez dodatku elastanu, przy dużym naprężeniu – odzież mogłaby pęknąć w szwach.

Jakie metody znakowania przy druku na tkaninie?

Druk na tkaninie jest możliwy wieloma metodami znakowania. Jest to:

  • sitodruk,
  • termotransfer,
  • druk cyfrowy,
  • folie flex, flock i lateks,
  • haft komputerowy,

W zależności od rodzaju materiału i produktu będziemy dobierać odpowiednią metodę znakowania. Każda z nich ma trochę inną trwałość przy zachowaniu zasad odpowiedniego prania odzieży z nadrukiem. Sprawdzimy teraz, jak dokładnie wygląda ocena trwałości dla każdej z wymienionych metod.

Sitodruk – jest to trwała metoda znakowania, dlatego można pozwolić sobie na pranie jej w 50 stopniach. Nadruk na długo zachowa swoją pierwotną formę. Zakłada się, że żywotność takiego nadruku to około 100 prań.

Termotransfer – jest to metoda bardzo powiązana z sitodrukiem, nie bez przyczyny jego drugą nazwą jest sitodruk pośredni. Należy zastosować tutaj 30-50 stopni, a jego trwałość oceniamy na 100 prań.

Druk cyfrowy – nadruk cyfrowy na tkaninie, powinien być prany inaczej niż przy sitodruku i powinnyśmy pozostać przy zalecanych 30-40 stopniach. Jego trwałość przy zastosowaniu tej instrukcji to około 100 prań.

Folia flex/flock – tutaj zastosujmy pranie w temperaturze 30-50 stopni. Są to trwałe nadruki, ponieważ przy zastosowaniu instrukcji powinny przetrwać ponad 500 prań.

Folia lateksowa – podobnie jak przy flexie zastosujemy temperaturę 30-50 stopni. Tutaj trwałość ocenia się na około 100 prań.

Haft komputerowy – jest to najtrwalsza metoda znakowania. Nie mamy określonej temperatury prania, ponieważ nie wpływa to na jakość haftu. Dla bezpieczeństwa odzieży możemy ją prać od 30-90 stopni. Haft jest praktycznie niezniszczalny, jeżeli nie uszkodzimy go mechanicznie.

Jak pielęgnować nadruki na tkaninach?

Pranie tkaniny z nadrukiem

Powyżej przedstawiliśmy zasady tyczące się konkretnych metod znakowania, a teraz skupmy się na ogólnym przepisie na “długowieczność” nadruku.

  1. Zawsze prać i prasować na lewej stronie,

  2. Maksymalna temperatura to 30-40 stopni,

  3. Nie przekraczać 600 obrotów na minutę,

  4. Nie korzystać z automatycznego suszenia,

  5. Nie stosować mocnej chemii,

To są klasyczne i uniwersalne zasady do każdej odzieży z nadrukiem. Jeżeli jednak znasz dokładnie rodzaj metody znakowania jaka została naniesiona na Twoją odzież korzystaj z instrukcji bezpośrednio dopasowanej do Twojej metody.

Przede wszystkim stosujmy się do prania na lewej stronie i odpowiedniej temperatury. Im wyższa temperatura, tym większe ryzyko pogorszenia jakości ubrań. Nadruk może się sprać, tkanina skurczyć. Trzeba uważać. Warto również sprawdzić na metce odzieży instrukcję prania, każdy producent odzieży reklamowej wszywa ją w swoje produkty. Przy niskiej temperaturze mamy pewność, że odzież nie ulegnie zniszczeniu, nie straci koloru i jednocześnie zostanie porządnie wyprana. W zależności od koloru odzież pierzemy z ciemnym, jasnym lub kolorowym praniem. Niższa temperatura wody i unikanie nadmiernie częstego prania wpływa też pozytywnie na środowisko.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

67,597 Klientów
160,756 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku