• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Kiedy zamówić na sitodruk koszulki, a kiedy bluzy?

17 marca 2020

Przy składaniu zamówienia na produkcję odzieży ze znakowaniem zastanawiamy się jaką metodę znakowania najlepiej wybrać. Zastanawiamy się także czy w zależności od rodzaju odzieży będziemy musieli dobrać inną metodę znakowania. W tym artykule chcemy rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tego czy rodzaj odzieży ma wpływ na metodę znakowania.

Czy rodzaj odzieży ma znaczenie?

Odpowiadamy, że tak. Przy większości metod znakowania i różnych rodzajach odzieży stosuje się inne sposoby nakładania nadruku – np. inna prasa, inny taborek, czy inne stoły przy sitodruku. Dlatego w naszym kalkulatorze na stronie, zobaczymy różne ceny dla znakowania bluz, toreb czy koszulek. Finalnie właśnie dlatego te nakłady będą liczone osobno.

Przykładowo często w wypadku sitodruku przy drukowaniu bluz i koszulek konieczna będzie zmiana – bluzy najczęściej posiadają domieszkę poliestru i w zależności od grafiki trzeba będzie użyć innej farby do sitodruku.

Sitodruk na czym polega?

Sitodruk to technika z tysiącletnią tradycją. Wywodzi się od metod druku szablonowego stosowanego na Dalekim Wschodzie. Za twórców uznaje się Japończyków, którzy wykorzystywali tę metodę do ozdabiania m.in. kimon. Technika ta od lat rozwijała się i rozpowszechniała, ale przełom miał miejsce w czasach I wojny światowej głównie w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowano wówczas druk wielokolorowy z jednej formy drukarskiej. Początkowo technika sitodruku była wykorzystywana tylko do poligrafii. W latach 30 XX wieku uległo to zmianie i ponownie rozpoczęto znakowanie tkanin i materiałów.

Wykorzystanie sitodruku aktualnie jest bardzo szerokie. Tą metodę stosuje się na tkaninach, drewnie, papierze, szkle czy ceramice. Druk na tkaninie wykonywany jest bezpośrednio na produktach specjalnymi farbami. W naszej firmie Reflect  mamy do dyspozycji wiele rodzajów farb – od klasycznych po takie z efektami. Do wyboru są: farby plastizolowe, metalizowane, rozpuszczalnikowe, wywabowe, wodne, puchnące, fluorescencyjne. Kolorystyka dla pełnych kolorów dobierana jest z palety PANTONE Solid Coated.

Przy stosowaniu zasad prania odzieży z nadrukiem, nadruk powinien starczyć na około 100-150 prań. Sitodruk to metoda idealna, zarówno w przypadku materiałów poliestrowych, jak i tych wykonanych z bawełny. To idealne rozwiązanie dla osób planujących zamówienie powyżej 20-30 sztuk. Jego cena uzależniona jest od nakładu oraz kolorów użytych w projekcie.

Kiedy zamówić sitodruk?

Jeżeli chcesz zamówić pojedyncze sztuki do użytku własnego, niestety sitodruk nie będzie odpowiednią metodą. Dla małych nakładów jest to bardzo droga metoda. Spowodowane jest to tym, że sitodruk jest metodą bardzo czasochłonną. Przed wykonaniem wykonywana jest przygotowalnia w postaci wykonania kliszy, naświetlenia sit, przygotowania maszyny, druku oraz przejścia odzieży przez piec schnący. Dla bardziej skomplikowanych projektów minusem może być również fakt, że nadruku można nanieść wyłącznie na płaskich powierzchniach. Nadruki na szwach, guzikach czy zamkach nie będą możliwe.

Podsumowując, jeżeli zamierzasz stworzyć duże nakłady koszulek czy bluz z swoim nadrukiem – sitodruk na pewno będzie najlepszą metodą. Jeżeli nie jesteś pewien jak przygotować plik przed decyzją zamówienia prześlij nam swoje projekty sprawdzimy czy wzór na pewno nadaje się do wydruku oraz czy należy wprowadzić ewentualne poprawki. W razie wątpliwości BOK zawsze służy pomocą.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

67,987 Klientów
161,476 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku