• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Wywiad z sitodrukarzem z pasji

4 października 2017

W ofercie firmy Reflect znajdą Państwo m.in. sitodruk, jako jedną z wielu metod znakowania odzieży reklamowej. Maszyny, które uczestniczą w procesie produkcyjnym są ważne, jednak to człowiek nad nimi czuwa i stawia przysłowiową kropkę nad literą „i”. Dlatego jako firma pragniemy zbliżyć się do swoich klientów, dlatego przeprowadziliśmy wywiad z Izą, która pracuje przy sitodruku.

1. Zacznę od samego początku. Jak trafiłaś do pracy przy sitodruku?

Niewątpliwie może się to wydać dziwne, ale przez zupełny przypadek. Kończąc edukację licealną chciałam podjąć się pracy dorywczej „na wakacje”. Trafiłam do prężnie rozwijającej się firmy z branży reklamowej. Jedynym wolnym wówczas etatem był tzw. konfekcjoner (osoba odpowiedzialna za pakowanie gadżetów i odzieży z nadrukami).

Już na samym początku zaobserwowałam, że dział, na którym się znalazłam był miejscem, które mnie bardzo ekscytowało. Maszyny sitodrukowe automatyczne, półautomatyczne, manualne, tunele suszące i blaski spod flashy- były dla mnie czymś co sprawiło, że z każdym dniem do pracy wracałam z bardzo pozytywnym nastawieniem i nieopisaną ciekawością jak to wszystko współdziała ze sobą. Ogarniała mnie niesamowita radość za każdym razem gdy mogłam pomagać przy procesie ustawiania produkcji czy samego druku.

Dużą szansą i zaufaniem obdarzył mnie menager firmy, który zauważył moje zaangażowanie. Praca odbywała się w systemie 3 zmianowym. Początku pracy samodzielnej na maszynie nigdy nie zapomnę! Dostałam się na obsługę maszyny automatycznej. Nie byłoby w tym nic szczególnego gdyby nie fakt, że jedyną moją pomocą okazało się 30 minutowe szkolenie zapoznawcze z obsługą maszyny i zapiski na kartkach „włącz”- „wyłącz” maszynę. Teraz wracając myślami do tego szybkiego awansu śmieję się, gdy przypomnę sobie wynik, który osiągnęłam przez ośmiogodzinną pracę- 100szt. toreb poliestrowych, co w chwili obecnej po latach doświadczenia zajmuje kilkanaście minut;) Tak zaczęła się moja praca w sitodruku, która przerodziła się w prawdziwe hobby.

proces produkcyjny w sitodruku

2. Czy doświadczony sitodrukarz może potwierdzić to, że sitodruk należy do jednej z najtrwalszych metod znakowania?

Zdecydowanie tak. Nie jest na celu zachwalanie fachu, w którym pracuję, a fakt, że dobrze wykonany nadruk metodą sitodruku jest trwały i jest to poparte licznymi próbami.

Na dobrą „przyczepność” farby składa się jednak wiele czynników. Od jakości koszulki, gęstości matryc czy temperatury suszenia nadruku itd. Ważnym elementem jest również przestrzeganie zasad użytkowania rzeczy z „sitodrukiem”. Mam tu na myśli temperaturę prania, która nie powinna być wyższa niż 60 stopni czy prasowanie odzieży na lewej stronie, by nie narażać nadruku na wysoką temperaturę żelazka. Musimy jednak pamiętać, że tylko pieczołowicie wykonany nadruk z dbałością o szczegóły będzie trwały. Proces produkcyjny musi być przeprowadzony zgodnie ze sprawdzonymi sposobami.

3. Wiemy, że sitodruk można wykonać ręcznie- w domu. Czy specjalistyczne maszyny mają duży wpływ na jakość nadruków oraz wygodę pracy sitodrukarza?

Mogę zapewnić, że jest to duże udogodnienie dla drukarza. Szczególnie ważny jest fakt odciążenia wysiłku fizycznego drukarza.
Moim zdaniem druk ręczny to praca wymagająca dużego wysiłku (przy dużych logotypach) i doświadczenia, by występowała powtarzalność nadruków. Mówię tu oczywiście o dużych nakładach. Sitodruk domowymi sposobami sprawdzi się w przypadku osób ambitnych, potrzebujących pojedyncze sztuki. Dzięki maszynom automatycznym mamy „spokojną głowę”, że dociski przeciąganej farby są stałe, równe. Nie zmienią się w trakcie druku.
Jest wielu drukarzy (w tym wykonywujących sitodruk manualnymi maszynami od lat) jednak zapewniam, że wszyscy zgodnie potwierdzą pozytywne aspekty pracy na maszynach w pełni automatycznych. Jest to nieporównywalnie szybsza i wygodniejsza praca.

maszyna do sitodruku

4. Jakie rodzaje farb do sitodruku według Ciebie dają najbardziej oryginalne efekty?

Ciężko jest wybrać najbardziej oryginalne efekty ze względu na fakt, że jest ich duża różnorodność, a każdy z nich jest niepowtarzalny. Sitodruk obdarza nas całym wachlarzem efektów specjalnych. Efekt wody, starych spękań, korka, imitacji zamszu czy wszelkiego rodzaju brokaty i farby neonowe oraz fluorescencyjne. Ja osobiście uwielbiam pracę z efektem druku puchnącego. Sprawia on, że nadruk wydaje się pełniejszy, ożywiony, „wychodzący” z koszulki.
Każda kolejna próba wykonana przeze mnie, uczy mnie nowych, nieznanych dotąd doświadczeń i wzbogaca mnie o kolejną wiedzę. Wszystkie farby czy dodatki używane do efektów specjalnych wymagają dobrze dobranego wzoru by w pełni uwidocznić ich walory. W całej gamie efektów każdy znajdzie coś dla siebie. Możemy je łączyć. Przykładem może być wzór np. słonia, którego umaszczenie możemy wykonać efektem puchu, zaś woda, w której brodzi może być wzbogacona o efekt „wody” czyli specjalnej farby imitującej blask wody.

farba do sitodruku

5. Czy zauważyłaś jakieś wady, o których nie da się wyczytać w Internecie na temat sitodruku w czasie swojej pracy, jako drukarz?

Jedyną wadą jaką zauważam w czasie pracy w drukarni sitodrukowej jest to, że osoby o małej cierpliwości nie będą dobrymi drukarzami. Ta praca uczy stoickiego spokoju i w moim przypadku sprawia, że potrafię w czasie pracy całkowicie zatracić się na wykonywanych zajęciach. Nie jest ważny fakt kończących się godzin pracy, bo widzisz efekty swojej ciężkiej, rzetelnej pracy i chcesz ją od samego początku do końca poprowadzić sam.
Aczkolwiek z biegiem lat w sitodruku nie postrzegam tego jako wadę- wręcz przeciwnie, doceniam to, że potrafię cierpliwie dążyć do rozwikłania wszelkich niepowodzeń w procesie druku i rozwiązywania problemów z nią związanych.

6. Który według Ciebie etap w procesie druku sitowego jest najważniejszy i bezpośrednio wpływa na końcowy efekt?

Nie można jednoznacznie określić najważniejszego etapu. Każdy z nich (separacja kolorów, przygotowanie matryc, dobieranie farb, druk, kontrola jakości) musi współgrać ze sobą i są od siebie zależne. Wszystkie te czynności muszą być wykonane rzetelnie, z pełnym zaangażowaniem.

Przykładowo -by zobrazować to o czym piszę – źle wykonana separacja kolorów sprawi, że nawet najbardziej doświadczony drukarz nie będzie w stanie odzwierciedlić zgodnie zlecenia i wytycznych klienta co do nadruku.
Jest tak duża współzależność poszczególnych etapów, że nie sposób określić, który jest ważniejszy. Każdy z załogi w drukarni musi wykonać swoje obowiązki w 100 % dobrze, by cieszyć oko swoje i klienta jakością nadruków.

rama pd sitodruku

7. A w którym etapie trzeba wykazać się największą precyzją?

Precyzję w poszczególnych etapach można opisać tak jak w powyższym pytaniu. Każdy krok w sitodruku jest najważniejszy i wymaga od osób w nim zaangażowanych nie lada precyzji.

8. Świat oszalał na punkcie ochrony środowiska. Czy sitodruk jest ekologiczny?

Głównie wszystko zależy od nacisku i wymogów firmy na ochronę środowiska. Osobiście mogę zagwarantować, że jest ekologiczny ponieważ firma Reflect, w której pracuję stawia na piedestale ochronę środowiska. Farby u wielu producentów na chwilę obecną są ekologiczne, pozbawione w swej zawartości szkodliwych substancji i pierwiastków rakotwórczych. Należy zwrócić szczególną uwagę na skład farb do sitodruku. Istotne są również środki do czyszczenia np. zabrudzeń z ram sitodrukowych czy oprzyrządowania maszyny. Najlepiej wybierać, te które posiadają właściwości wysoko biodegradowalne, nie wpływające na skażenia środowiska, z bardzo małym parowaniem redukującym zapach oraz emisję szkodliwych gazów. W dzisiejszych czasach rynek producentów farb i chemii sitodrukowej jest tak dobrze rozwinięty, że gwarantuje nam bezpieczeństwo naszego środowiska.

Ważny jest nawet fakt segregowania odpadów poprodukcyjnych. Wszystkie te czynniki wpływają na dobro środowiska, w którym wszyscy jesteśmy.

segregacja śmieci

9. Firmy coraz częściej sięgają po odzież firmową i reklamową, która jest uszlachetniona za pomocą sitodruku. Jakim branżom najbardziej polecasz sięgnięcie po tę metodę?

Zapewniam, że sitodruk w dziedzinie znakowania jest bardzo powszechny i tak naprawdę dla każdego. Jedną z najbardziej pozytywnych cech jest bardzo niska cena większych nakładów i szybki czas realizacji. Nie ma konkretnej branży, do której skierowany jest sitodruk. Jest to znakowanie dla wszystkich firm- branża budowlana, gastronomia, branża motoryzacyjna, dla szkół..itp. Trwałość nadruku sitodrukowego sprawdzi się w każdej branży.

10. Czy uważasz, że sitodruk w Polsce jest popularny?

Zdecydowanie tak! Z roku na rok zapotrzebowanie na sitodruk wzrasta, a wraz z nią miejsca do których możemy się wybrać w celu złożenia zamówienia.
Należy jednak pamiętać, że najlepsze rezultaty w nadruku uzyskamy w drukarni, która stawia jakość i zadowolenie klienta na pierwszym miejscu. Wiem, że jest to niewątpliwie najważniejsza cecha firm zajmujących się znakowaniem odzieży. Solidne zaangażowanie drukarza jest cechą, która wyróżni się nawet na jednokolorowym logotypie.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

67,974 Klientów
161,452 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku