• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Co to jest sublimacja? Kiedy się ona opłaca?

2 października 2019

W ostatnich latach bardzo popularny stał się tak zwany fitlife. Dużo firm decyduje się na wykonanie koszulek czy zestawów sportowych. To dobry produkt zarówno dla firm – na przykład w formie upominku dla pracowników, jak i dla właścicieli sklepów odzieżowych, jako nowa kolekcja czy dla organizatorów eventów takich jak biegi czy rajdy. Najczęściej zadawane przez klientów pytanie to takie jaką metodą oznakować sportową odzież, żeby nie straciła swoich podstawowych funkcji? Właśnie o tej metodzie poczytacie w dzisiejszym artykule.

Jedyna metoda znakowania, która w 100% przepuszcza powietrze to nadruk sublimacją. Jest to praktycznie niezniszczalna i niewyczuwalna metoda, idealna dla odzieży sportowej.

Sublimacja co to? 

Druk sublimacyjny to technika druku wykorzystująca zjawisko sublimacji. Wydruk wykonywany jest specjalnymi tuszami na papierze do sublimacji (transferowym), a następnie za pomocą pras do sublimacji o wysokiej temperaturze przenoszony jest na odzież która jest wykonana z poliestru lub posiada powłokę poliestrową.

Tusze sublimacyjne to w rzeczywistości barwniki, które wiążą się wyłącznie z włóknami poliestrowymi. Podczas dociskania kalki do produktu w prasie przemysłowej barwnik zostaje podgrzany, dochodzi do dwóch istotnych procesów: barwnik zmienia swój stan skupienia bezpośrednio ze stałego na gazowy, a włókna poliestrowe tkaniny otwierają się i przyjmują barwnik, który przenika do ich wnętrza zamiast osadzać się na powierzchni, co ma miejsce w przypadku innych metod nanoszenia grafik na produkt. Kiedy działanie wysokiej temperatury ustaje, włókna ponownie się zamykają, trwale przyjmując barwnik sublimacyjny. Efektem końcowym procesu jest wyrazisty obraz „wdrukowany” w koszulkę – który jest niewyczuwalny w dotyku. Taki nadruk na tkaninie jest praktycznie niezniszczalny.

Sublimacja to najtrwalsza metoda znakowania, nadruk nie utraci na jakości, nawet po wielu praniach. Ponieważ koszulki sportowe będą na pewno często prane – taki nadruk będzie idealnym rozwiązaniem.

Nadruki wykonywane są w kolorystyce CMYK dlatego plik do druku przygotuj właśnie w tej palecie. Grafika może być bitmapą natomiast musi być w wysokiej jakości – przynajmniej 300 dpi. Wówczas uzyskamy na odzieży niesamowity efekt. Przy przygotowaniu grafiki należy pamiętać, żeby projekt nie zawierał żadnego białego elementu – w sublimacji nie można go wydrukować. Wówczas gdy mamy biały element w nadruku – zostanie on zastąpiony kolorem białej koszulki.

Druk sublimacyjny jest opłacalny praktycznie od pojedynczych sztuk, także będzie idealny do wyboru nawet dla zamówień indywidualnych – na przykład do prywatnych koszulek na siłownie.

Jaką odzież najlepiej wybrać?

W ofercie naszej hurtowni odzieży OpenWear znajdziemy bardzo dużo sportowych modeli odzieży (dostępne są one w kategorii odzież sportowa). Przy decyzji na sublimację, odzież powinna być biała poliestrowa. Natomiast możliwe jest również sublimowanie materiału, który składa się z mniejszej ilości poliestru, ale minimum to 80% (np. 80% poliestru, 20% bawełny) i poliester musi być wtedy warstwą zewnętrzną materiału. Można również sublimować materiał niebiały, ale wtedy kolory występujące w projekcie powinny być głównie czarne.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

68,286 Klientów
162,028 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku