• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Sublimacja czy termotransfer – porównanie technik nadruku na odzieży reklamowej

17 kwietnia 2024

Duża liczba dostępnych na rynku metod znakowania może zawrócić w głowie, dlatego chcemy dzisiaj przedstawić Wam jedne z dwóch popularnych metod nadruku. Powiemy o specyfice tych metod, o rodzaju znakowania i o ich zastosowaniu. Zostańcie z nami, jeżeli chcecie poznać odpowiedź na pytanie – sublimacja czy transfer? Zapraszamy!

Termotransfer a sublimacja – co jest lepsze?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, która z tych metod będzie lepsza. Metody te różnią się zastosowaniem w związku z tym decyzja o wyborze znakowania będzie zależna od rodzaju Twojego zamówienia. 

To czy lepsza jest sublimacja czy termotransfer najlepiej ocenić w momencie znakowania odzieży sportowej. Przy znakowaniu klasycznych koszulek bawełnianych, znakowania sublimacją nie wykonany z racji ograniczeń technologicznych tej metody. Zanim jednak przejdziemy do finalnych wniosków co lepsze musimy sobie powiedzieć czym tak naprawde są te metody.

Termotransfer – definicja znakowania

Termotransfer plastizolowy – inaczej zwany sitodrukiem pośrednim to bardzo popularna metoda znakowania. Jest to sitodruk pośredni, czyli metoda druku która wykonywana jest za pomocą sitodruku na papierze lub folii termotransferowej. Realizowany jest z użyciem farb plastizolowych czyli takich, które wykonywane są zgodnie z najnowszymi trendami dotyczącymi ekologii i zdrowia. Farby te nie zawierają PCV, formaldehydów i ftalanów (takich farb używamy również do sitodruku). Termonadruk wyróżnia się gładkością, bardzo dobrym odwzorowaniem szczegółów oraz idealnym kryciem. Jego zaletą jest to, że może być wykonany w trudno dostępnych miejscach. Z tego powodu metoda ta jest często wybierana w wypadku różnego rodzaju odzieży w zamówieniu, którą trudniej oznakować sitodrukiem. Jest bardzo trwała i elastyczna do znakowania koszulek, czapek, bluz, odzieży sportowej, a także gadżetów.

Termotransfer - definicja znakowania

Nadruk termotransferowy może być stosowany na różnego rodzaju materiałach z bawełny, poliestru lub domieszkami innych tkanin. Najbardziej opłacalny jest dla nakładu powyżej 50 szt.

Nadruk termotransfer jest bardzo trwały, ponieważ przy stosowaniu zasad prania odzieży z nadrukiem, nadruk powinien starczyć na około 150 prań. Termotransfer to metoda idealna, zarówno w przypadku materiałów poliestrowych, jak i tych wykonanych z bawełny. To idealne rozwiązanie dla osób planujących zamówienie powyżej 20-30 sztuk. Jego cena uzależniona jest od nakładu oraz kolorów użytych w projekcie, dlatego doskonale sprawdzi się on w przypadku umieszczenia na koszulce logotypu firmy. Dobrze radzi sobie także z grafikami w pełnych kolorach. 

Nadruki termotransferowe z powodzeniem można stosować na takich materiałach, jak: bawełna, poliester, a także juta, filc, flizelina czy plastik. Doskonale sprawdzi się do znakowania odzieży sportowej i nietypowych części garderoby takich, jak: kołnierzyki, kieszonki.

Metoda znakowania odzieży jaką jest druk termotransferowy odbywa się w dwóch etapach. W pierwszym nadruk wykonywany jest sitodrukiem na folii transferowej, następnie pokrywany jest warstwą sypkiego kleju, aby nadruk można było umieścić na tkaninie. W drugim etapie nadruk przenoszony jest na odzież za pomocą prasy przemysłowej pod odpowiednim ciśnieniem i rozgrzanej do wysokiej temperatury. Dzięki temu znakowanie wykonywane sitodrukiem pośrednim jest niezwykle trwałe. 

Nadruki termotransferowe można wykonać zarówno na papierze jak i na różnego rodzaju tworzywach sztucznych. Możliwość druku na różnych podłożach i odporność na warunki zewnętrzne, pozwala na szerokie wykorzystanie w systemach magazynowania i transportu, w firmach produkcyjnych, jak i logistycznych. Przy tej metodzie nie mamy ograniczeń i możemy nanieść go równie dobrze na czapki jak i torby, plecaki. Termodruk ma przewagę nad innymi metodami także dzięki dużej dokładności i możliwości wydruku małych elementów. Druk ten można wykonać praktycznie na większości materiałów bez wpływu na jakość nadruku. Znakowanie nie reaktywuje z podłożem więc nie musimy obawiać się przebarwień na grafice. Wysoka trwałość, elastyczność nadruku oraz niska cena przy dużych nakładach sprawia, że ta metoda jest bardzo często wybierana przez naszych klientów.

Sublimacja – metoda dla odzieży sportowej

Sublimacja to technika druku wykorzystująca zjawisko sublimacji. Wydruk wykonywany jest specjalnymi tuszami, nanoszonymi na papier do sublimacji (transferowy). Następnie prasa do sublimacji o wysokiej temperaturze wykorzystywana jest do przenoszenia nadruku na odzież. Druk sublimacyjny wykonywany jest na jasnych materiałach poliestrowych, najczęściej na odzieży sportowej typu koszulki, topy, bluzy, ale także może być wykonywany na poduszkach, podkładkach pod myszkę oraz specjalnych kubkach z powłoką poliestrową. Koszulki sublimacyjne idealnie nadadzą się na treningi czy biegi.

Sublimacja jest procesem chemicznym. Nadruk wykonywany jest przy pomocy tuszy sublimacyjnych. Są to w rzeczywistości barwniki, które wiążą się wyłącznie z włóknami poliestrowymi. Podczas dociskania kalki do produktu w prasie przemysłowej barwnik zostaje podgrzany, dochodzi do dwóch istotnych procesów: barwnik zmienia swój stan skupienia bezpośrednio ze stałego na gazowy, a włókna poliestrowe tkaniny otwierają się i przyjmują barwnik, który przenika do ich wnętrza zamiast osadzać się na powierzchni, co ma miejsce w przypadku innych metod nanoszenia grafik na produkt. Kiedy działanie wysokiej temperatury ustaje, włókna ponownie się zamykają, trwale przyjmując barwnik sublimacyjny. Efektem końcowym procesu jest wyrazisty obraz „wdrukowany” w koszulkę – który jest niewyczuwalny w dotyku.

Podsumowanie – co wybrać? Termotransfer czy sublimacja?

Czas na wnioski. Tak jak wspomnieliśmy nadruk termotransferowy należy brać pod uwagę przy zamówieniach na odzież poliestrową. Jakie są plusy i minusy tych metod?

Podsumowanie - co wybrać? Termotransfer czy sublimacja?

Termotransfer

  • korzystna cena przy dużych nakładach,
  • trwałość do około 150 prań,
  • możliwość wykonania pełnych kolorów w kolorystyce PANTONE,
  • idealna do znakowania jednym wzorem całego nakładu,
  • można zadrukować każdy kolor odzieży
  • nie opłacalny przy małych nakładach,
  • brak możliwości personalizacji,
  • nie przepuszcza powietrza w miejscu znakowania,

Sublimacja

  • niezniszczalny nadruk,
  • możliwość personalizacji znakowania,
  • idealne odwzorowanie kolorystyczne,
  • nadruk przepuszczający powietrze,
  • znakowanie tylko na jasnych materiałach poliestrowych,
  • przy dużych nakładach, bardziej opłacalny będzie sitodruk,

Nie można jednoznacznie powiedzieć, która metoda jest lepsza. Wszystko zależne jest od Waszych potrzeb. Dla dużego zamówienia lepszy będzie termotransfer, a dla zamówienia mniejszego z personalizacją wybierzesz sublimację. W razie potrzeby możesz skonsultować swoje wątpliwości z naszym Biurem Obsługi Klienta, gdzie konsultanci pomogą Ci dobrać odpowiednie znakowanie do Twojego zamówienia. 

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

69,352 Klientów
163,996 Zamówień
85 Pracowników
18 Lat na rynku