• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Czy sitodruk to najlepsza metoda znakowania? Odpowiadamy

4 maja 2020

Znakowanie sitodrukiem to jedna z najstarszych metod znakowania. Historia tej metodą sięga starożytnego wschodu i do dzisiaj, chodź w zmodernizowanej formie, jest wykorzystywana do drukowania na różnych materiałach. Klienci często zadają sobie pytanie czy to najlepsza metoda znakowania? To zależy – a my w dzisiejszym artykule, odpowiemy od czego.

Historia sitodruku

Sitodruk to technika z tysiącletnią tradycją. Wywodzi się od metod druku szablonowego stosowanego na Dalekim Wschodzie. Za twórców uznaje się Japończyków, którzy wykorzystywali tę metodę do ozdabiania m.in. kimon. Druk na tkaninie był tam bardzo popularny. Technika od lat rozwijała się i rozpowszechniała, ale przełom miał miejsce w czasach I wojny światowej głównie w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowano wówczas druk wielokolorowy z jednej formy drukarskiej. Początkowo technika sitodruku była wykorzystywana tylko do poligrafii. W latach 30 XX wieku uległo to zmianie i ponownie rozpoczęto druk na materiale oraz druk na tkaninach.

Wykorzystanie sitodruku aktualnie jest bardzo szerokie. Nadruki sitodrukowe wykonywane są bezpośrednio na produktach specjalnymi farbami. W naszej firmie Reflect mamy do dyspozycji wiele rodzajów farb – od klasycznych po takie z efektami. Do wyboru są: farby plastizolowe, metalizowane, rozpuszczalnikowe, wywabowe, wodne, puchnące, fluorescencyjne. Kolorystyka dla pełnych kolorów dobierana jest z palety PANTONE Solid Coated.

Przy stosowaniu zasad prania odzieży z nadrukiem, nadruk powinien starczyć na około 100-150 prań. Sitodruk to metoda idealna, zarówno w przypadku materiałów poliestrowych, jak i tych wykonanych z bawełny. To idealne rozwiązanie dla osób planujących zamówienie powyżej 20-30 sztuk. Jego cena uzależniona jest od nakładu oraz kolorów użytych w projekcie, dlatego doskonale sprawdzi się on w przypadku umieszczenia na koszulce logotypu firmy, jednak nie nadaje się do odwzorowywania pełnokolorowych grafik.

Kiedy zdecydować się na sitodruk?

Wybór metody znakowania jest przede wszystkim zależny od specyfikacji zamówienia. Metoda sitodruku jest wykorzystywana najczęściej w wypadku zamówień na większą skale. Nadruk ten opłaca się od około 30 sztuk jednego wzoru. Cena nadruku zależna jest od:

  • nakładu,

  • ilości kolorów nadruku,

  • wielkości grafiki,

  • rodzaju produktów,

Tą metodą znakowania możemy uzyskać niesamowite efekty, także wybór tej metody sprawdzi się i w przypadku oznakowania koszulek jednokolorowym logo firmy, a także w wypadku niestandardowych projektów z użyciem kilku rodzajów farby – np. efekt szkła, czy neonowe wstawki.

Podsumowując, jeżeli zamierzasz stworzyć duże nakłady koszulek czy bluz z swoim nadrukiem – sitodruk na pewno będzie najlepszą metodą. Jeżeli nie jesteś pewien jak przygotować plik przed decyzją zamówienia prześlij nam swoje projekty sprawdzimy czy wzór na pewno nadaje się do wydruku oraz czy należy wprowadzić ewentualne poprawki. W razie wątpliwości BOK zawsze służy pomocą.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

68,286 Klientów
162,028 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku