• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Sitodruk – jak to działa? Co zrobić po przygotowaniu sita cz. II

19 października 2016

W poprzednim artykule staraliśmy się przybliżyć i w możliwie najłatwiejszy sposób wyjaśnić, czym jest sitodruk i jak wgląda przygotowalnia, zanim przystąpimy do drukowania na maszynie. Czyli, w jaki sposób należy przygotować siatkę drukarską i z jakimi czynnościami to się wiąże. Mamy nadzieje, że te kwestie pozostają jasne. Dlatego teraz skupimy się na samym powstawaniu nadruku oraz pracy maszyny drukarskiej.

Co trzeba zarobić zanim maszyna zacznie pracować?

Oczywicie trzeba w odpowiednim miejscu umieścić przygotowane wcześniej siatki z szablonami. Ramę z siatką należy umieścić na maszynie i zapiąć po wcześniejszym ustawieniu i spasowaniu wzoru. Jest to bardzo ważne, ponieważ bez dokładnego sprawdzenia nadruk może wyjść krzywo, a w dodatku nie w tym miejscu, w którym powinien zostać umieszczony. Gdy siatka drukarska jest już na swoim miejscu, jej umieszczenie jest już sprawdzone i wszystko jest w porządku należy włożyć farbę na sito.

Sitodruk - jak to działa?

Nakładamy farbę i co później?

Po nałożeniu farby szykujemy gumę raklową z uchwytem, czyli elementem drukującym oraz nagarniacz, czyli element rozprowadzający farbę po całej siatce za gumą raklową. Sama guma raklowa może posiadać różne kolory, kształty, a także grubości, które wyrażane są w shorach. Tak jak już wspominaliśmy we wcześniejszym artykule miejsca, które po procesie przygotowalni nie są pokryte emulsją (są wypłukane) tworzą szablon, przez który „przeciskana” jest farba. W ten sposób powstaje pierwszy zadrukowany przedmiot.

Sitodruk - jak to działa?

Diabeł tkwi w szczegółach

By efekt był zadowalający oczywiście trzeba zwracać uwagę na szczegóły, czyli? Ustawienie pod odpowiednim kątem gumy raklowej i dociśniecie, przestrzeń między sitem oraz podłożem, na którym umiejscowiony jest zadrukowywany przedmiot, odpowiednie dobranie farby oraz wiele innych pozornie nieistotnych czynników.

Jak działa sitodruk?

Nie zapomni o suszeniu!

Po zadrukowaniu materiału, nieważne czy jest to koszulka czy jakiś gadżet, nadruk należy wysuszyć. Służy do tego piec grzewczy. Jak to wygląda? Przedmiot kładziemy na taśmie, która wprowadza go właśnie do pieca grzewczego. Oczywiście temperatura oraz szybkość przesuwania taśmy musi być odpowiednio dobrana do materiału, z którego wykonany jest zadrukowany przedmiot. Każdy materiał wymaga innego czasu suszenia oraz innej temperatury. Tutaj również ważna jest kwestia farby, to dość szeroki temat, który z pewnością poruszymy w osobnym artykule. Sitodruk to proces składający się z wielu czynności, których odpowiednie wykonanie składa się na odpowiednie oznakowanie. Praca przy sitodruku wbrew pozorom nie jest taka łatwa, wymaga ciągłego skupienia oraz dobrej organizacji. 

 

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

67,506 Klientów
160,588 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku