• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Sitodruk – jak dbać o odzież, żeby przetrwała lata?

30 czerwca 2016

Zapewne wiesz, że sitodruk to jedna z najtrwalszych metod znakowania odzieży, a także gadżetów, która zapewnia trwałość nadruku przez wiele lat. Tak, pod kilkoma warunkami. Co robić, żeby nadruki na Twoich koszulkach czy bluzach przetrwały przez wiele prań? Przeczytaj!

Sitodruk w skrócie

Sitodruk to jedna z najstarszych metod znakowania, znana już od tysięcy lat. Przyjmuje się, iż wywodzi się ona z Japonii i początkowo służyła ozdabianiu kimon. Obecnie sitodruk jest szeroko wykorzystywany w znakowaniu odzieży, gadżetów i innych przedmiotów.

Jak wygląda cały proces nanoszenia nadruków sitodrukowych?

 1. Na samym początku przygotowywane są klisze oraz naświetlane są sita z projektem nadruku.
2. Później nadruk przenoszony jest za pomocą farby z sit na odzież.
3. W ostatniej fazie nadruk utrwalany jest za pomocą wysokiej temperatury w specjalnym tunelu. Dzięki czemu jest on bardzo trwały i odporny na działanie czynników zewnętrznych.
Ale jak zadbać o to, żeby rzeczywiście tak było?

Stosuj się do zaleceń!

 Przede wszystkim, aby nadruki wykonane metodą sitodruku cieszyły się naprawdę wysoką trwałością, konieczne jest pranie odzieży zgodnie z zaleceniami. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nadruki nie wypłowieją, nie spiorą się czy nie pokruszą. Ale jak prać odzież, aby sitodruk przetrwał nawet 100 prań i więcej?

Jak prać odzież z sitodrukiem

1. Pierz maksymalnie w 40 stopniach – bardzo wysoka temperatura prania nie tylko spowoduje, że kolorowa odzież, np. T-shirty, koszulki polo czy bluzy mogą się skurczyć i stracić swój kolor, ale wpłynie także na jakość nadruku. Pranie odzieży ze znakowaniem metodą sitodruku w wysokiej temperaturze może doprowadzić do odrywania się nadruku od tkaniny, a co za tym idzie, szybszego spierania nadruku.

2. Zawsze pierz odzież na lewej stronie – piorąc odzież z nadrukiem na lewej stronie unikamy nadmiernego tarcia nadruku o powierzchnię bębna, dzięki czemu nadruk ten nie spiera się.

3. Nie stosuj detergentów i innych środków chemicznych – silne preparaty odplamiające nie tylko mogą podrażniać skórę, ale również wchodzić w różnego rodzaju reakcje chemiczne z farbami sitodrukowymi i sprawić, że nadruk będzie mało trwały.

4. Nie susz odzieży w suszarce bębnowej – wysoka temperatura powietrza suszarki, podobnie, jak temperatury wody w pralce, może doprowadzić do większej ścieralności i zmywalności nadruku, dlatego zawsze lepiej pozostawić odzież do wyschnięcia na sznurkach. Naturalne powietrze nie niszczy nadruków.

5. Nie susz odzieży bezpośrednio na słońcu – działanie promieni słonecznych może spowodować, że nie tylko nadruki, ale również kolory ubrań z czasem wypłowieją.

6. Nie prasuj – nigdy nie prasuj nadruku. Może on wówczas odkleić się od powierzchni odzieży i przejść na żelazko. Jeżeli chcesz wyprasować t-shirt z własnym nadrukiem sitodrukowym, rób to zawsze na lewej stronie i ustaw średnią temperaturę prasowania.

Zasady prania sitodruku

Stosując się do wszystkich wyżej wymienionych wytycznych z pewnością Twoja odzież z nadrukiem przetrwa długie lata.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

68,286 Klientów
162,028 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku