• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Sitodruk czy sublimacja? Wybieramy co lepsze do znakowania odzieży

25 października 2022

lość dostępnych na rynku metod znakowania odzieży może powodować, że będziemy zdezorientowani. Nie każda metoda znakowania nadaje się do każdego zamówienia. Czasem ciężko poradzić sobie z odróżnieniem tych metod dlatego dzisiaj odpowiemy sobie na jedno z częściej zadawanych pytań – co lepsze sitodruk czy sublimacja?

Co lepsze sitodruk czy sublimacja? Odpowiadamy!

Odpowiedź nie jest tak prosta jak mogłoby się wydawać. Nie można jednoznacznie stwierdzić, która z tych metod będzie lepsza. Metody te różnią się zastosowaniem w związku z tym decyzja o wyborze znakowania będzie zależna od rodzaju Twojego zamówienia.

To czy lepszy jest druk sitowy czy sublimacja najlepiej ocenić w momencie znakowania odzieży sportowej. Przy znakowaniu klasycznych koszulek bawełnianych, znakowania sublimacją nie wykonany z racji ograniczeń technologicznych tej metody. Zanim jednak przejdziemy do finalnych wniosków co lepsze sitodruk czy sublimacja musimy sobie powiedzieć czym tak naprawdę są te metody.

Nadruk sitodruk – definicja znakowania

Sitodruk to technika z tysiącletnią tradycją. Wywodzi się od metod druku szablonowego stosowanego na Dalekim Wschodzie. Za twórców uznaje się Japończyków, którzy wykorzystywali tę metodę do ozdabiania m.in. kimon. Druk na tkaninie był tam bardzo popularny. Technika od lat rozwijała się i rozpowszechniała, ale przełom miał miejsce w czasach I wojny światowej głównie w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowano wówczas druk wielokolorowy z jednej formy drukarskiej. Początkowo technika sitodruku była wykorzystywana tylko do poligrafii. W latach 30 XX wieku uległo to zmianie i ponownie rozpoczęto druk na materiale oraz druk na tkaninach.

Druk sitowy, jest bardzo trwały, ponieważ przy stosowaniu zasad prania odzieży z nadrukiem, nadruk powinien starczyć na około 150 prań. Sitodruk to metoda idealna, zarówno w przypadku materiałów poliestrowych, jak i tych wykonanych z bawełny. To idealne rozwiązanie dla osób planujących zamówienie powyżej 20-30 sztuk. Jego cena uzależniona jest od nakładu oraz kolorów użytych w projekcie, dlatego doskonale sprawdzi się on w przypadku umieszczenia na koszulce logotypu firmy. Dobrze radzi sobie także z grafikami w pełnych kolorach.

Wykorzystanie sitodruku aktualnie jest bardzo szerokie. Nadruki sitodrukowe wykonywane są bezpośrednio na produktach specjalnymi farbami. W naszej firmie Reflect mamy do dyspozycji wiele rodzajów farb – od klasycznych po takie z efektami. Do wyboru są: farby plastizolowe, metalizowane, rozpuszczalnikowe, wywabowe, wodne, puchnące, fluorescencyjne. Kolorystyka dla pełnych kolorów dobierana jest z palety PANTONE Solid Coated.

W wypadku porównania tej metody z sublimacją należy brać pod uwagę zamówienia wyłącznie na odzież poliestrową.

Sublimacja – znakowanie odzieży poliestrowej

Sublimacja to technika druku wykorzystująca zjawisko sublimacji. Wydruk wykonywany jest specjalnymi tuszami, nanoszonymi na papier do sublimacji (transferowy). Następnie prasa do sublimacji o wysokiej temperaturze wykorzystywana jest do przenoszenia nadruku na odzież. Druk sublimacyjny wykonywany jest na jasnych materiałach poliestrowych, najczęściej na odzieży sportowej typu koszulki, topy, bluzy, ale także może być wykonywany na poduszkach, podkładkach pod myszkę oraz specjalnych kubkach z powłoką poliestrową. Koszulki sublimacyjne idealnie nadadzą się na treningi czy biegi.

Sublimacja jest procesem chemicznym. Nadruk wykonywany jest przy pomocy tuszy sublimacyjnych. Są to w rzeczywistości barwniki, które wiążą się wyłącznie z włóknami poliestrowymi. Podczas dociskania kalki do produktu w prasie przemysłowej barwnik zostaje podgrzany, dochodzi do dwóch istotnych procesów: barwnik zmienia swój stan skupienia bezpośrednio ze stałego na gazowy, a włókna poliestrowe tkaniny otwierają się i przyjmują barwnik, który przenika do ich wnętrza zamiast osadzać się na powierzchni, co ma miejsce w przypadku innych metod nanoszenia grafik na produkt. Kiedy działanie wysokiej temperatury ustaje, włókna ponownie się zamykają, trwale przyjmując barwnik sublimacyjny. Efektem końcowym procesu jest wyrazisty obraz „wdrukowany” w koszulkę – który jest niewyczuwalny w dotyku.

Podsumowanie – co wybrać? Druk sitowy czy sublimacja?

Druk cyfrowy

Czas na wnioski. Tak jak wspomnieliśmy nadruki sitodruk należy brać pod uwagę przy zamówieniach na odzież poliestrową. Co lepsze sitodruk czy sublimacja?

Sitodruk

  • korzystna cena przy dużych nakładach,

  • trwałość do około 150 prań,

  • możliwość wykonania pełnych kolorów w kolorystyce PANTONE,

  • idealna do znakowania jednym wzorem całego nakładu,

  • można zadrukować każdy kolor odzieży

  • nie opłacalny przy małych nakładach,

  • brak możliwości personalizacji,

  • nie przepuszcza powietrza w miejscu znakowania,

Sublimacja

  • niezniszczalny nadruk,

  • możliwość personalizacji znakowania,

  • idealne odwzorowanie kolorystyczne,

  • nadruk przepuszczający powietrze,

  • znakowanie tylko na jasnych materiałach poliestrowych,

  • przy dużych nakładach, bardziej opłacalny będzie sitodruk,

Nie można jednoznacznie powiedzieć, która metoda jest lepsza. Wszystko zależne jest od Waszych potrzeb. Dla dużego zamówienia lepszy będzie sitodruk, a dla zamówienia mniejszego z personalizacją wybierzesz sublimację. W razie potrzeby możesz skonsultować swoje wątpliwości z naszym Biurem Obsługi Klienta, gdzie konsultanci pomogą Ci dobrać odpowiednie znakowanie do Twojego zamówienia.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

67,584 Klientów
160,732 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku