• polski
 • PLN
  • EUR
  • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Sitodruk czy druk cyfrowy – co wybrać?

8 lipca 2024

Przy wyborze metody znakowania może nas spotkać kilka niespodzianek, dlatego żeby dobrze się do tego przygotować warto zapoznać się ze specyfikacją dostępnych metod nadruku. Dzisiaj chcemy przybliżyć bardzo popularne metody, które wizualnie może są zbliżone to różni je wiele aspektów. Odpowiemy sobie dzisiaj na pytanie – sitodruk czy druk cyfrowy będzie lepszy dla Twojego zamówienia? Zapraszamy!

Czym jest sitodruk?

Sitodruk to technika która wywodzi się od metod druku szablonowego. Technika od lat rozwijała się i rozpowszechniała. Wykorzystanie sitodruku aktualnie jest bardzo szerokie. Nadruk sitodrukiem wykonywany jest bezpośrednio na odzieży specjalnymi farbami. W firmie Reflect mamy do dyspozycji wiele rodzajów farb – od klasycznych po takie z efektami. Do wyboru są: farby plastizolowe, metalizowane, rozpuszczalnikowe, wywabowe, wodne, puchnące, fluorescencyjne. Kolorystyka dla pełnych kolorów dobierana jest z palety PANTONE Solid Coated.

Czym jest sitodruk?

Proces znakowania sitodrukiem ma kilka etapów. Pierwszym elementem procesu znakowania jest przygotowanie tzw. klisz. W zależności od projektu przygotowywane są inne klisze. Kolejnym etapem jest naświetlanie sit. Odbywa się to na zasadzie negatywu w aparacie. 

Po naświetleniu sita, należy je jak najszybciej przekazać do mycia i ponownie wysuszyć emulsję. W tym momencie można ewentualnie wprowadzić drobne korekty sita, czyli zaklejenie wszystkich dziurek (które nie znalazły się w projekcie), przez które mogłaby przejść farba.

Sitodruk daje możliwość odwzorowania kolorów wg palety Pantone, co powoduje, że każdy kolor musi być utworzony od początku na podstawie unikalnej receptury. Drukarze korzystając z programu, który wylicza dokładne ilości każdej farby przygotowują farbę o dokładnym kolorze Pantone. W większości przypadków do druku używa się standardowych farb plastizolowych.

Sitodruk oferuje szereg innych rodzajów farb, począwszy od farb wodnych (zupełnie bezwonne i nieszkodliwe), a kończąc na farbach z efektami – puchnących, brokatowych czy dających złudzenie szklanego lub kamiennego nadruku. W firmie Reflect mamy do wyboru: farby plastizolowe, metalizowane, rozpuszczalnikowe, wywabowe, wodne, puchnące, fluorescencyjne

Przygotowane sito (lub sita) należy zamocować na jednym z ramion karuzeli maszyny sitodrukowej. Drukowana koszulka przechodzi przez kolejne stacje (ramiona karuzeli), w tym te suszące – tzw. flashe, po czym zostaje zdjęta z blatu i przekazana do tunelu suszącego, którego temperatura ustawiana jest zależnie od typu odzieży, materiału i rodzaju stosowanych farb. Kiedy koszulka przejdzie już przez tunel, mamy gotowy produkt. Nadruk jest naniesiony na odzież i będzie służył na długo!

Sitodruk jest świetnie wyglądającą metodą znakowania na odzieży. Sprawdza się zarówno dla produkcji odzieży firmowej, reklamowej jak i do produkcji własnej marki odzieżowej. Dodatkowo znakowanie jest bardzo trwałe – przy stosowaniu zasad prania odzieży z nadrukiem, nadruk powinien starczyć na około 100-150 prań. Sitodruk to metoda idealna, zarówno w przypadku materiałów poliestrowych, jak i tych wykonanych z bawełny. To idealne rozwiązanie dla osób planujących zamówienie powyżej 20-30 sztuk. Jego cena uzależniona jest od nakładu, wymiaru oraz kolorów użytych w projekcie. 

Na czym polega druk cyfrowy?

Druk DTG (ang. Direct to Garment) czyli druk cyfrowy to nowoczesna metoda znakowania odzieży. Wzory wykonywane za pomocą druku DTG charakteryzują się dobrym odwzorowaniem szczegółów oraz głęboką intensywnością barw. Idealnie sprawdzają się do tworzenia wymagających nadruków np. do nanoszenia zdjęć.

Jest to stosunkowo nowa technologia, która została poznana dopiero w latach 90 ubiegłego wieku, a obecnie zdobywa dużą popularność, wypierając np. sitodruk. Druk DTG polega na bezpośrednim natryskiwaniu atramentu na odzież za pomocą specjalnych drukarek. Może to przypominać działanie drukarek atramentowych, wykorzystywanych powszechnie w domach, tylko zamiast papieru używany jest bawełniany materiał.

Na czym polega druk cyfrowy?

Nadruki DTG mają bardzo szerokie zastosowanie, dzięki wyjątkowej trwałości można je stosować np. do znakowania odzieży roboczej. Dodatkowo za pomocą wydruku DTG można uzyskać całą paletę kolorystyczną, dlatego nadaje się do tworzenia wymagających projektów. Dodatkowo w procesie powstawania nie są wymagane żadne matryce, klisze lub sita, dzięki temu czas realizacji projektów DTG jest dużo szybszy w porównaniu do innych metod.

Podczas realizacji wybraną odzież umieszcza się na specjalnej podkładce, która przechodząc przez drukarkę, pozwala na bezpośrednią aplikację farby na materiał. Powstały obraz jest następnie zgrzewany.

Do druku DTG wykorzystywane są pliki bitmapowe w wysokiej jakości. Plik przy wymiarach 1:1 (czyli wymiarze rzeczywistym) musi mieć on przynajmniej 300 dpi. Grafika musi być zapisana w kolorystyce CMYK w formacie zamkniętym – takim jak .jpg czy .pdf. Przygotowanie pliku to bardzo ważna część realizacji zamówienia – jego jakość bardzo wpływa na finalny efekt druku. Jeżeli nie masz możliwości samodzielnego przygotowania pliku, skontaktuj się z nami – nasi graficy będą mogli pomóc (koszt przygotowania projektu, zależny jest od przedstawionych parametrów).

Sitodruk vs druk cyfrowy

Poznaliśmy już obie metody znakowania, dlatego teraz postaramy się stworzyć zestawienie sitodruk vs druk cyfrowy w którym powiemy, która metoda będzie lepsza dla konkretnych przykładów zamówień.

Do jakich zamówień wybrać sitodruk?

 • większe nakłady – od 20 sztuk jednego wzoru
 • zamówienia hurtowe
 • kolory odwzorowane z palety PANTONE
 • odzież bawełniana i poliestrowa

Do jakich zamówień wybrać druk cyfrowy

 • do niskich nakładów
 • zamówień personalizowanych
 • wydruku zdjęć na odzieży
 • full kolorowych grafik
 • odzież bawełniana z ewentualną małą domieszką innego materiału

To są główne zalecenia, które różnią sitodruk a druk cyfrowy. Warto przede wszystkim zastanowić się czego oczekujemy od nadruku, jaki jest nasz nakład oraz jak wygląda grafika. Jeżeli masz wątpliwości możesz się z nami skonsultować i poradzić jaką metodę dobrać metodę.

Mamy nadzieję, że trochę pomogliśmy Wam w wyborze sitodruk czy druk cyfrowy i będzie Wam łatwiej podjąć tą decyzję! Zapraszamy do zamówienia!

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

68,728 Klientów
162,844 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku