• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Sitodruk a serigrafia – czym się różnią te techniki nadruku?

22 maja 2025

Branża znakowania odzieży i gadżetów reklamowych nieustannie się rozwija, oferując coraz więcej technik nadruku. Wśród nich możemy się spotkać z dwoma określeniami: sitodruk a serigrafia. Czy są to różne metody? A może po prostu inne nazwy tej samej techniki? W tym artykule rozwiewamy wątpliwości: czy serigrafia to to samo co sitodruk, jakie są między nimi różnice i gdzie najczęściej stosuje się tę formę znakowania. Zapraszamy!

Sitodruk a serigrafia – pochodzenie nazwy

Zacznijmy od podstaw. Sitodruk to technika która wywodzi się od metod druku szablonowego. Technika od lat rozwijała się i rozpowszechniała. Wykorzystanie sitodruku aktualnie jest bardzo szerokie. Nadruk sitodrukiem wykonywany jest bezpośrednio na odzieży specjalnymi farbami. W firmie Reflect mamy do dyspozycji wiele rodzajów farb – od klasycznych po takie z efektami. Do wyboru są: farby plastizolowe, metalizowane, rozpuszczalnikowe, wywabowe, wodne, puchnące, fluorescencyjne. Kolorystyka dla pełnych kolorów dobierana jest z palety PANTONE Solid Coated.

Proces znakowania sitodrukiem ma kilka etapów. Od projektowania kliszy w dziale ploterów, po naświetlanie i mycie sit, do drukowania na karuzeli i wygrzewania w tunelu. Metoda bardziej skomplikowana od pozostałych, ale za to bardzo efektowna i trwała.

Z kolei serigrafia to dokładnie to samo. Słowo pochodzi z języka francuskiego („sérigraphie”) i łacińskiego („sericum” – jedwab + „graphos” – pisać). Nazwa ta była popularna szczególnie w kontekście artystycznym – serigrafia jako forma sztuki pozwalała tworzyć wielokolorowe grafiki na różnych powierzchniach.

Dlatego, odpowiadając na często zadawane pytanie – czy serigrafia to to samo co sitodruk? – tak, to dwie nazwy tej samej techniki.

Sitodruk a serigrafia - pochodzenie nazwy

Sitodruk vs serigrafia – czy istnieją jakiekolwiek różnice?

Choć sitodruk a serigrafia to praktycznie tożsame pojęcia, w praktyce można zauważyć pewne subtelne różnice w użyciu tych nazw:

Serigrafia częściej kojarzona jest z drukiem artystycznym, limitowanymi grafikami, plakatami lub projektami kreatywnymi.

Sitodruk to określenie powszechnie stosowane w branży produkcyjnej, reklamowej i tekstylnej – np. przy nadrukach na koszulkach, torbach czy gadżetach reklamowych.

W skrócie sitodruk vs serigrafia to nie tyle porównanie technik, co sposobów ich nazywania w zależności od kontekstu.

Sitodruk – jedna z najpopularniejszych metod znakowania

Bez względu na to, czy mówimy sitodruk czy serigrafia, zalety tej techniki są niezaprzeczalne.

Nadruk sitodruk jest trwały. Należy jednak pamiętać o stosowaniu zasad prania odzieży z nadrukiem. Wówczas nadruk powinien starczyć na około 100-150 prań. Sitodruk to metoda idealna, zarówno w przypadku materiałów poliestrowych, jak i tych wykonanych z bawełny. Jak wspominaliśmy wcześniej, w ofercie mamy do wyboru kilka rodzajów farb. Sprawdzimy teraz szczegółowo jak zachowuje się dana farba i jak wygląda jej trwałość.

  • Farby plastizolowe – pod względem technicznym farby plastizolowe stanowią dziś prawdopodobnie największą grupę farb spośród wszystkich innych dostępnych na rynku. Ze względu na optymalny skład są gwarantem wysokiej trwałości oraz bardzo dobrego odwzorowania kolorystycznego, a przy tym skutecznie kryją tkaninę. Farby plastizolowe są jednym z punktów wyjścia do realizacji zadruków o bardziej wyszukanym formacie, np. tych uzupełnionych o brokat lub specjalne wykończenie, np. matowe lub błyszczące itd. Ze względu na optymalny skład nadruki wykonane przy wykorzystaniu farb plastizolowych dobrze znoszą nawet wysokie temperatury prania (przyjmuje się, że do ok. 90°C), a przy tym bardzo dobrze prezentują się zarówno na kolorowych, jak i białych tkaninach.
  • Farby wodne – niegdyś najpopularniejszych farb stosowanych w sitodruku są tzw. farby wodne, które ze względu na wysoki poziom rozcieńczalności nieco słabiej kryją tekstylia w porównaniu do standardowych nadruków realizowanych przy wykorzystaniu farb plastizolowych, ale zapewniają satysfakcjonujący poziom odporności na pranie nawet w temperaturach do około 60°C. Farby wodne do niedawna były jedną z dominujących grup w sitodruku tekstylnym.
  • Farby rozpuszczalnikowe – farby rozpuszczalnikowe stosuje się w przypadku tekstyliów wykonanych ze sztucznych, a w tym także śliskich materiałów np. z poliestru. Dotyczy to przede wszystkim koszulek sportowych, softshelli i podobnych. Tego typu farby stosuje się także do pokrywania farbą toreb sportowych i parasoli, ponieważ gwarantują wysoką wytrzymałość na spieranie oraz działanie czynników zewnętrznych.

Sitodruk to metoda, która świetnie sprawdza się w przypadku koszulek firmowych, odzieży promocyjnej czy worków i plecaków bawełnianych.

Sitodruk - jedna z najpopularniejszych metod znakowania

Jeśli do tej pory zastanawiałeś się, sitodruk czy serigrafia – mamy nadzieję, że teraz wszystko jest już jasne. To dwie nazwy tej samej techniki nadruku, która dzięki swojej uniwersalności i trwałości cieszy się ogromną popularnością zarówno w produkcji masowej, jak i w aspektach artystycznych.

Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące tej metody lub swojego zamówienia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta. Zapraszamy!

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

72,680 Klientów
170,140 Zamówień
85 Pracowników
18 Lat na rynku