• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Rodzaje dzianin w szwalni odzieżowej – poradnik

22 stycznia 2024

Tworzenie własnej odzieży wymaga nabycia odpowiedniej wiedzy. Jeżeli zaczynasz dopiero przygodę z szyciem ubrań, przychodzimy z pomocą. Przygotowaliśmy poradnik, gdzie powiemy sobie jakie są rodzaje dzianin dostępne w szwalni odzieżowej oraz powiemy o ich różnicach, zaletach i wadach. Zapraszamy!

Czym są dzianiny i tkaniny? 

Na początku warto wiedzieć czym różnią się dzianiny od tkanin. Są to najczęściej wykorzystywane rodzaje materiałów. Oba mogą powstawać z takich samych włókien jak np. bawełna, poliester, wiskoza, ale są zbudowane inaczej. Nici w tych materiałach zaplatane są w inny sposób, a to sprawia że dzianiny są elastyczne i miękkie i to z nich wykonane są zwykłe dresy, swetry, czapki, natomiast tkaniny są nierociągliwe i raczej sztywne. To z nich wykonane są zazwyczaj marynarki, koszule czy jeansy. 

Czym są dzianiny i tkaniny? 

Zastanawiacie się jaka jest podstawowa różnica w tworzeniu tych materiałów? Tkaniny są tkane na krosnach, a dzianiny tworzone na maszynach dziewiarskich lub przy małej produkcji np. domowej na drutach czy szydełku. To właśnie ten odmienny sposób produkcji sprawia, że te materiały różnią się przede wszystkim rozciągliwością i różnicą w noszeniu.

Rodzaje tkanin i dzianin

Jako wieloletni producent odzieży uważamy, że warto znać podstawowe różnice między rodzajem tkanin i dzianin. Dzięki temu możemy świadomie wybrać materiał do produkcji swojej odzieży. 

Zaczniemy od interesujących nas dzianin. Przede wszystkim możemy w nich wyszczególnić włókna naturalne, syntetyczne oraz sztuczne. Oprócz tego wyróżniamy rodzaje dzianin na podstawie splotu. Wyróżniamy dzianiny rządkowe oraz kolumienkowe.

Najprostszym sposobem na zobrazowanie sobie jak powstaje dzianina jest przypomnienie sobie jak ktoś robi na drutach – ma jedną nić przy pomocy której zaplata oczka łącząc je ze sobą. Poziomo mamy oczka, a pionowo kolumienki. Tak samo działa to w przemysłowym tworzeniu dzianin, po prostu nici są cieńsze a oczka mniejsze. Dzięki formowaniu przędzy oczka, nić jest mocno pofalowana, dzięki czemu materiał jest rozciągliwy. To ogromna zaleta dla ubrań z nich wykonanych, one w przeciwieństwie do tkanin, nie potrzebują zaszewek czy zapięć, nawet przy dopasowanych modelach. Niestety są także minusy takiej rozciągliwości, ponieważ takie ubrania często się odkształcają. 

Przejdziemy teraz do tkanin i ich rodzajów. Jako główne rodzaje materiałów tak samo wyszczególniamy takie z włókien naturalnych, syntetycznych i sztucznych. Rozróżniamy je także względem splotu. Jest to splot płócienny, atłasowy i skośny. Wszystkie te rodzaje mają wiele pochodnych. Każdy ze splotów ma swoje właściwości i dotykając tkaninę, możemy ocenić np. że jeans jest sztywny i mocny, a satyna gładka i lejąca się. 

Proces tworzenia tkaniny odzieżowej może wydawać się dosyć skomplikowany. Używamy do niego dwóch rodzajów nici – osnowy i wątku. Nitki osnowy zawsze biegną wzdłuż materiału, a wątek przebiega w poprzek. To właśnie sprawia, że tkaniny są nierozciągliwe i stabilne, dlatego łatwo się z nich szyje, bo nie falują we wszystkich kierunkach. Takie materiały wymagają dodania luzu oraz zastosowania zaszewek do kształtu sylwetki. Coraz częściej do tkanin dodaje się nieco elastycznych włókien, dzięki czemu możemy nosić np. dopasowane spodnie. Bez dodatku elastanu, przy dużym naprężeniu – odzież mogłaby pęknąć w szwach.

Jak wspomnieliśmy wyżej, różnicę między tkaninami a dzianinami wyróżniamy również za pomocą splotów materiałów. W tkaninach mamy splot płócienny, skośny i atłasowy. Splot skośny mamy np. w jeansach, płócienny w koszulach flanelowych, a atłasowy w satynowych sukienkach. Każdy z tych splotów możemy łączyć, tworząc dodatkowe możliwości. Dzianiny mają tylko dwa bo rządkowe i kolumienkowe. Rządkowe to swetry, koszulki czy dresy. Kolumienkowe to trykot, który używamy np. przy kostiumach kąpielowych.

W splotach tkanin, możemy rozróżnić: 

  • splot płócienny:
  • batyst
  • szyfon
  • flanela
  • splot skośny:
  • jeans
  • jodełka
  • gabardyna
  • splot atłasowy:
  • satyna

A w dzianinie:

  • rządkowe:
  • dżersej
  • dzianina swetrowa 
  • dzianina ściągaczowa
  • kolumienkowe:
  • tiul
  • trykot 

Naturalne, sztuczne czy syntetyczne?

Naturalne, sztuczne czy syntetyczne?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, mamy materiały naturalne, sztuczne i syntetyczne. Zaczynając od naturalnych – są to materiały uszyte z włókien pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Zalicza się do nich bawełna, wełna, jedwab, len, skóra. Rodzaje tkanin sztucznych wytwarzane od podstaw w laboratorium, jednak surowcem do ich produkcji są składniki naturalne, na przykład celuloza drzewna. Zaliczamy do nich wiskozę, lyocell, modal, acentat, cupro. Natomiast materiały syntetyczne, również tworzone w laboratorium, nie powstają z żadnych składników naturalnych. Jest to poliester, poliamid, akryl, elastan. Finalnie każdy z nich ma inne zastosowane. 

Przyjrzymy się teraz bardziej szczegółowo poszczególnym materiałom. Pomoże Wam to w wyborze dobrego materiału odzieżowego względem waszych planów na markę odzieżową.

Jaki rodzaj materiału jest najlepszy?

Nie ma czegoś takiego jak dobre i złe materiały. Są tylko dobrze i źle dopasowane. Materiały ubraniowe są różne i wyróżniamy ich wiele, co zaprezentowaliśmy we wcześniejszej części artykułu. Nie można bezdyskusyjnie wybrać jednego idealnego materiału odzieżowego. Mimo, że wiele osób sugeruje wyższość naturalnych materiałów nad sztucznymi to jednak należy wiedzieć, że tkaniny sztuczne i syntetyczne są bardzo doceniane nie tylko przy produkcji odzieży sportowej. Przykładowo domieszka syntetyku do rozciągliwej dzianiny przedłuży trwałość materiału. Natomiast poliestrowa warstwa, jest koniecznym elementem kurtek – odpornych na deszcz. Dlatego nie bójmy się tych sztucznych i syntetycznych elementów – bo często razem z naturalnymi, tworzą idealną całość.

Dzięki tej wiedzy, będzie łatwiej wybrać Ci gotową odzież pod produkcję własnej marki, ale także przy szyciu takiej kolekcji od podstaw. Produkcja odzieży to nie lada wyzwanie, ale z naszą pomocą na pewno pójdzie sprawnie. Pomagamy w konstruowaniu szablonów, krojów. Posiadamy szereg materiałów i kolorów. Unikatowy charakter takich ubrań zapewni Ci oryginalność na rynku.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

68,793 Klientów
162,964 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku