• polski
 • PLN
  • EUR
  • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Przegląd metod znakowania odzieży

17 stycznia 2022

Na rynku mamy dostępnych wiele metod znakowania odzieży i gadżetów. Dla osoby, która rozpoczyna przygodę z nadrukami, może być ciężko zorientować się czym one się różnią, do czego są wykorzystywane oraz na jakich materiałach sprawdzą się najlepiej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, przedstawiamy Wam mały przegląd dostępnych metod znakowania. Zapraszamy do lektury!

Dostępne metody znakowania

Zacznijmy od krótkiego przedstawienia dostępnych metod znakowania. W ofercie firmy Reflect znajdziecie, aż osiem metod znakowania odzieży. Oto one:

 • Sitodruk,
 • Termotransfer,
 • Druk cyfrowy DTG,
 • Haft komputerowy,
 • Sublimacja,
 • Folia lateksowa,
 • Folia flex,
 • Folia flock,

Każda z tych metod różni się od siebie – niektóre sposobem nakładania, metodą przygotowania, wymaganiami – względem plików czy materiału odzieży. Różni je także cena. Niektóre są opłacalne od jednej sztuki, inne od 20 czy 50 sztuk. Jedne z metod będą lepsze do hurtowego znakowania koszulek, inne do znakowania odzieży sportowej, a kolejne do znakowania czapek. Zostańcie z nami i sprawdźcie co dokładnie oferuje każda z powyżej wymienionych metod znakowania.

Metody znakowania bezpośrednie

Sitodruk

Metody znakowania dzielimy na dwie kategorie – bezpośrednie i pośrednie. Metody bezpośrednie to takie, które nanoszą nadruk bezpośrednio na odzież. Do tych metod zaliczamy – sitodruk, druk cyfrowy oraz haft komputerowy. Czym charakteryzują się te metody?

Sitodruk – popularna metoda z wieloletnią tradycją. Nadruki wykonywane na maszynie sitodrukowej za pomocą specjalnych farb są bardzo trwałe i efektowne. Metoda ta wymaga specjalnej przygotowalni i opłacalna jest od około 20-30 sztuk. Plik do druku wymagany jest w wektorach, zapisany w wymiarze rzeczywistym. Kolorystykę dobieramy z palety PANTONE Solid Coated. Idealna metoda dla dużych nakładów. Bardzo trwała – przy zastosowaniu odpowiednich metod prania odzieży z nadrukiem, starczy nam na około 150 prań.

Druk cyfrowy – nowoczesna i chętnie wybierana metoda druku. Polega na bezpośrednim natryskiwaniu atramentem na odzież za pomocą specjalnych drukarek, tworząc w ten sposób piękne i szczegółowe nadruki. Metoda ta nie wymaga przygotowalni, więc opłacalna jest już od jednej sztuki. Idealnie sprawdzi się do zamówień indywidualnych lub spersonalizowanych. Doskonała do wydruku zdjęć. Plik do druku może być przygotowany w bitmapie o wysokiej jakości – przynajmniej 300 dpi, przy wymiarze rzeczywistym. Kolorystyka grafiki to CMYK. Przy odpowiednim praniu, starczy nam na około 100-150 prań.

Haft komputerowy – kolejna metoda z wieloletnią tradycją. Hafty znane są nam od lat i kojarzą się z elegancją. Tą metodą wykonamy piękne hafty, tworzone za pomocą specjalnych maszyn. Dobrze sprawdzi się do oznakowania firmowych koszul. Metoda wymaga przygotowalni i jej opłacalny nakład to około 30 sztuk jednego wzoru. Plik do druku przygotuj w wektorach – kolor haftu dobierzesz z naszej palety kolorów nici. Metoda praktycznie niezniszczalna, uszkodzić można go wyłącznie mechanicznie.

Metody znakowania pośrednie

Poznaliśmy już metody druku bezpośredniego, czas na druk pośredni. Jest to kategoria metod znakowania, które wykonywane są na odzieży etapowo – drukowane na specjalnych foliach, kalkach a później nadrukowywane na materiał. Metody pośrednie to – sublimacja, folia flex, flock, lateks i termotransfer. Jakie zastosowanie mają te metody?

Sublimacja – jest to metoda druku, która wykorzystuje zjawisko sublimacji. Na specjalnych kalkach drukowana jest grafika, która później naniesiona zostaje na odzież za pomocą pracy przemysłowej w wysokiej temperaturze. Sublimację można wykonać wyłącznie na materiałach poliestrowych lub takich które posiadają specjalną powłokę poliestrową. Do druku potrzebujesz wysokiej jakości bitmapę. Drukowanie kolorowych prac może być wykonane tylko na jasnych materiałach. Na kolorowych produktach wykonamy wyłącznie czarny nadruk. Opłacalna jest od jednej sztuki. Jest to metoda praktycznie niezniszczalna. Niewyczuwalny w dotyku nadruk idealnie sprawdzi się na odzieży sportowej.

Folia flex i flock – to metoda druku wykonywana przy pomocy specjalnych ploterów i wgrzewana na odzież za pomocą prasy przemysłowej. Plotery wycinają nadruk ze specjalnych folii w jednym kolorze. Mamy dostępne folie flex w standardowych kolorach lub takich z efektem specjalnym (jak np. brokat czy odblask). Natomiast folia flock to folia z meszkiem, dostępna w kilku wariantach kolorystycznych. Do druku potrzebny jest plik w wektorze. Kolor nadruku dobierzesz z naszej palety kolorów folii. Folie opłacalne są od jednej sztuki. Trwałość oceniana jest na około 500 prań.

Folia lateksowa – jest to wielokolorowy druk wykonywany na folii i nanoszony na odzież za pomocą prasy. Idealnie sprawdzi się przy kolorowych grafikach, jednak jest mało elastyczny i nie przepuszcza powietrza, dlatego zalecamy wykonywanie mniejszych projektów. Opłacalny od jednej sztuki. Żywotność nadruku oceniana jest na około 100 prań, przy zachowaniu odpowiednich metod prania odzieży z nadrukiem.

Termotransfer – to metoda bardzo podobna do sitodruku. Nazywana jest sitodrukiem pośrednim. Nadruki wykonywane są za pomocą maszyny sitodrukowej na specjalnych kalkach wraz z klejem. Nanoszone później na odzież za pomocą prasy. Idealnie sprawdza się do znakowania produktów, których nie można oznakować sitodrukiem. Opłacalna od około 20 sztuk. Do druku musisz przygotować wektory. Trwałość oceniana jest na około 100 prań.

Trwałość wybranych metod znakowania

Trwałość metod znakowania

Metody znakowania mają różne trwałości, które opisaliśmy powyżej. Oto nasze podsumowanie:

 • Sitodruk – około 150 prań,

 • Termotransfer – około 100 prań,

 • Druk cyfrowy DTG – około 100-150 prań,

 • Haft komputerowy – praktycznie niezniszczalny,

 • Sublimacja – niezniszczalny,

 • Folia lateksowa – około 100 prań,

 • Folia flex – około 500 prań,

 • Folia flock – około 500 prań,

Pamiętajcie, że trwałość zależna jest także od odpowiedniej pielęgnacji odzieży z nadrukami. Pierzemy w niskich temperaturach, zawsze na lewej stronie, bez użycia ostrych środków chemicznych.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

68,286 Klientów
162,028 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku