• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Personalizowane ubrania – wszystko, co musisz wiedzieć

3 sierpnia 2023

Stworzenie czegoś własnego, czego nie ma nikt inny jest bardzo pożądanym tematem. Dlatego też ludzie chętnie rozpoczynają projektowanie własnej odzieży, lubią personalizowane ubrania i gadżety. Jeżeli nie masz doświadczenia w tym temacie, a chciałbyś zacząć – sprawdź co musisz wiedzieć przed złożeniem zamówienia.

Ubrania na zamówienie z własnym nadrukiem

Ubrania na zamówienie z własnym nadrukiem

Zaczynając przygodę z tworzeniem ubrań na zamówienie musisz zapoznać się z dostępnymi metodami znakowania. Dzięki temu będziesz mógł określić czego oczekujesz od swojej produkcji. W firmie Reflect personalizowane ubrania wykonywane jest od wielu lat. Dzięki temu doświadczeniu mamy w ofercie dostępne wszystkie metody znakowania odzieży dostępne na rynku. A jest to:

  • Sitodruk,
  • Termotransfer,
  • Druk cyfrowy DTG,
  • Haft komputerowy,
  • Sublimacja,
  • Folia lateksowa,
  • Folia flex,
  • Folia flock,

Każda z tych metod różni się od siebie – niektóre sposobem nakładania, metodą przygotowania, wymaganiami – względem plików czy materiału odzieży. Różni je także cena. Niektóre są opłacalne od jednej sztuki, inne od 20 czy 50 sztuk. Jedne z metod będą lepsze do hurtowego znakowania koszulek, inne do znakowania odzieży sportowej, a kolejne do znakowania czapek. W dalszej części powiemy sobie czym charakteryzują się te metody oraz jak przygotować grafikę do nadruku.

Metody znakowania odzieży 

Metody personalizowania ubrań różnią się od siebie sposobem nakładania i przygotowania. Wyróżniamy metody pośrednie i bezpośrednie. Zaczniemy od druku pośredniego – jest to kategoria znakowania ubrań, które wykonywane są na odzieży etapowo – drukowane na specjalnych foliach, kalkach a później nadrukowywane na materiał. Metody pośrednie to – folia flex, flock, lateks, sublimacja i termotransfer. Jakie zastosowanie mają te metody?

Folia flex i flock – to metoda druku wykonywana przy pomocy specjalnych ploterów i wgrzewana na odzież za pomocą prasy przemysłowej. Plotery wycinają nadruk ze specjalnych folii w jednym kolorze. Mamy dostępne folie flex w standardowych kolorach lub takich z efektem specjalnym (jak np. brokat czy odblask). Natomiast folia flock to folia z meszkiem, dostępna w kilku wariantach kolorystycznych. Do druku potrzebny jest plik w wektorze. Kolor nadruku dobierzesz z naszej palety kolorów folii. Folie opłacalne są od jednej sztuki. Trwałość oceniana jest na około 500 prań.

Folia lateksowa – jest to wielokolorowy druk wykonywany na folii i nanoszony na odzież za pomocą prasy. Idealnie sprawdzi się przy kolorowych grafikach, jednak jest mało elastyczny i nie przepuszcza powietrza, dlatego zalecamy wykonywanie mniejszych projektów. Opłacalny od jednej sztuki. Żywotność nadruku oceniana jest na około 100 prań, przy zachowaniu odpowiednich metod prania odzieży z nadrukiem.

Sublimacja – jest to metoda druku, która wykorzystuje zjawisko sublimacji. Na specjalnych kalkach drukowana jest grafika, która później naniesiona zostaje na odzież za pomocą pracy przemysłowej w wysokiej temperaturze. Sublimację można wykonać wyłącznie na materiałach poliestrowych lub takich które posiadają specjalną powłokę poliestrową. Do druku potrzebujesz wysokiej jakości bitmapę. Drukowanie kolorowych prac może być wykonane tylko na jasnych materiałach. Na kolorowych produktach wykonamy wyłącznie czarny nadruk. Opłacalna jest od jednej sztuki. Jest to metoda praktycznie niezniszczalna. Niewyczuwalny w dotyku nadruk idealnie sprawdzi się na odzieży sportowej.

Termotransfer – to metoda bardzo podobna do sitodruku. Nazywana jest sitodrukiem pośrednim. Nadruki wykonywane są za pomocą maszyny sitodrukowej na specjalnych kalkach wraz z klejem. Nanoszone później na odzież za pomocą prasy. Idealnie sprawdza się do znakowania produktów, których nie można oznakować sitodrukiem. Opłacalna od około 20 sztuk. Do druku musisz przygotować wektory. Trwałość oceniana jest na około 100 prań. 

Znakowanie odzieży metodą bezpośrednią to znakowanie gdzie nadruk nanoszony jest bezpośrednio na odzież. Do tych metod zaliczamy – sitodruk, druk cyfrowy oraz haft komputerowy. Czym charakteryzują się te metody?

Sitodruk – popularna metoda z wieloletnią tradycją. Nadruki wykonywane na maszynie sitodrukowej za pomocą specjalnych farb są bardzo trwałe i efektowne. Metoda ta wymaga specjalnej przygotowalni i opłacalna jest od około 20-30 sztuk. Plik do druku wymagany jest w wektorach, zapisany w wymiarze rzeczywistym. Kolorystykę dobieramy z palety PANTONE Solid Coated. Idealna metoda dla dużych nakładów. Bardzo trwała – przy zastosowaniu odpowiednich metod prania odzieży z nadrukiem, starczy nam na około 150 prań.

Druk cyfrowy – nowoczesna i chętnie wybierana metoda druku. Polega na bezpośrednim natryskiwaniu atramentem na odzież za pomocą specjalnych drukarek, tworząc w ten sposób piękne i szczegółowe nadruki. Metoda ta nie wymaga przygotowalni, więc opłacalna jest już od jednej sztuki. Idealnie sprawdzi się do zamówień indywidualnych lub spersonalizowanych. Doskonała do wydruku zdjęć. Plik do druku może być przygotowany w bitmapie o wysokiej jakości – przynajmniej 300 dpi, przy wymiarze rzeczywistym. Kolorystyka grafiki to CMYK. Przy odpowiednim praniu, starczy nam na około 100-150 prań. 

Haft komputerowy – kolejna metoda z wieloletnią tradycją. Hafty znane są nam od lat i kojarzą się z elegancją. Tą metodą wykonamy piękne hafty, tworzone za pomocą specjalnych maszyn. Dobrze sprawdzi się do oznakowania firmowych koszul. Metoda wymaga przygotowalni i jej opłacalny nakład to około 30 sztuk jednego wzoru. Plik do druku przygotuj w wektorach – kolor haftu dobierzesz z naszej palety kolorów nici. Metoda praktycznie niezniszczalna, uszkodzić można go wyłącznie mechanicznie. 

Przygotowywanie grafiki do znakowania

Przygotowywanie grafiki do znakowania

Zlecenie ubrania na zamówienie musi odbywać się w odpowiedniej kolejności. Żeby odpowiednio złożyć zamówienie powinno się zapoznać z rodzajami grafik, które są wymagane do druku. Wyróżniamy dwa rodzaje plików – są to bitmapy i wektory. W zależności od metody znakowania, konieczne są różne pliki. 

  • Sitodruk / termotransfer – wektory (ewentualnie w wypadku znakowania wielokolorowego, gdzie druk będzie wykonywany z rastra, może to być bitmapa)
  • Druk cyfrowy, Folia lateks, Sublimacja – bitmapa
  • Folia flex, flock – wektor
  • Haft komputerowy – wektor

Konsultanci zawsze sprawdzają pliki przed rozpoczęciem produkcji, dlatego jeśli Twoja grafika będzie wymagała poprawy podpowiemy co należy zmienić lub dodać – żeby nadruk wyglądał jak najlepiej.

Jak złożyć zamówienie na personalizowane ubrania?

Składanie zamówienia wcale nie jest trudne. Zaczynamy oczywiście od wyboru odzieży oraz metody znakowania. Musimy określić grafikę do druku, określić jej rozmiar i umiejscowienie. Przygotowując plik zwróć uwagę na rodzaj pliku i ustaw odpowiedni rozmiar (1:1). 

W zamówieniu należy zawrzeć model odzieży, kolor, rozmiar, umiejscowienie i wielkość nadruku (można dodać też wizualizację). My przygotujemy wycenę i przygotujemy zamówienie. Nasi doradcy są specjalistami, dlatego w wypadku każdych wątpliwości dotyczących zamówienia możemy Wam pomóc i podpowiedzieć jak rozwiązać daną sytuację. 

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

67,610 Klientów
160,780 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku