• polski
 • PLN
  • EUR
  • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Wszystko o znakowaniu odzieży: Termotransfer – pytania i odpowiedzi

8 marca 2021

Termotransfer to bardzo popularna metoda znakowania. Jest to sitodruk pośredni, czyli metoda druku która wykonywana jest za pomocą sitodruku na papierze lub folii termotransferowej. Metoda jest często wybierana w wypadku różnego rodzaju odzieży w zamówieniu, którą trudniej oznakować sitodrukiem. Dzisiaj odpowiemy sobie na Wasze najczęściej zadawane pytania.

Czym jest termotransfer?

Druk termotransferowy, termotransfer plastizolowy – czyli inaczej sitodruk pośredni – termotransfer sitodrukowy, realizowany jest z użyciem farb plastizolowych czyli takich, które wykonywane są zgodnie z najnowszymi trendami dotyczącymi ekologii i zdrowia. Farby te nie zawierają PCV, formaldehydów i ftalanów (takich farb używamy również do sitodruku). Termotransfer wyróżnia się gładkością, bardzo dobrym odwzorowaniem szczegółów oraz idealnym kryciem. Jego zaletą jest to, że może być wykonany w trudno dostępnych miejscach. Nadruki tworzone są na maszynie sitodrukowej. W ostatnim procesie wydruku, po naniesieniu kolorów nakładany jest klej w postaci płynnej lub proszku, po czym całość wygrzewana jest w tunelu grzewczym. Później grafika jest transferowana na odzież za pomocą prasy termotransferowej pod odpowiednim ciśnieniem i we właściwej temperaturze.

Czy termotransfer jest trwałą metodą znakowania?

Tak – jest to trwała metoda znakowania i przy stosowaniu zasad prania odzieży z nadrukiem, posłuży nam na przynajmniej 150 prań. Porównanie metod i cen znakowania dostępne jest na naszej stronie.

W jakiej kolorystyce zostanie wykonany nadruk?

Termotransfer drukowany jest w kolorystyce PANTONE z palety Solid Coated. To Państwo dobierają kolory lub my doradzamy jeżeli nie ma określonych (np. z księgi znaków).

Czy druk termiczny to to samo co termotransferowy?

Często mylonym rodzajem druku z termotransferem jest druk termiczny. Klienci pytają nas o tą metodę, mając najczęściej na myśli właśnie termotransfer. Niestety nie jest to to samo. Druk termiczny wykorzystywany jest wyłącznie w wypadku drukowania na papierze np. etykiet. Wydruk termiczny można wyłącznie otrzymać na specjalnym papierze termicznym. Zmienia on barwę przez działanie wysokiej temperatury. Jest to rodzaj druku zupełnie nie związany ze znakowaniem odzieży.

Kiedy zdecydować się na termotransfer?

Ta metoda znakowania jest idealna dla dużych zamówień i różnych produktów. Jeżeli znakujesz bluzy, koszulki, czapki i plecaki w dużym nakładzie – ta metoda będzie idealna. Jest opłacalna od około 50 sztuk jednego wzoru. Przy wycenie liczy się nakład, wymiar znakowania, rodzaj produktu oraz ilość kolorów grafiki.

Jakie są zalety termotransferu?

 • Wysokiej jakości nadruk o dobrym odzwierciedleniu grafiki,
 • Idealna do szybkiej realizacji serii odzieży promocyjnej lub sportowej z precyzyjnym odwzorowaniem grafik,
 • Wysoka wytrzymałość,
 • Można zastosować na każdej powierzchni i na prawie każdym rodzaju odzieży oraz w miejscach trudno dostępnych,
 • Korzystna cena przy wysokich nakładach,
 • Możliwość zamówienia samych arkuszy termotransferu do samodzielnego wgrzania,
 • Metoda idealnie nadaje się do wykonania trwałych metek odzieżowych.

Czy termotransfer ma jakieś wady?

Niestety tak, ale jest ich niewiele:

 • Materiał staje się „nieoddychający” w miejscach nadruków,
 • Nieopłacalny przy małych nakładach,
 • Nie można drukować na polarze.
Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

67,506 Klientów
160,588 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku