• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Wszystko o znakowaniu odzieży: Sublimacja – pytania i odpowiedzi

4 marca 2021

Znakowanie sublimacją to w ostatnich czasach bardzo popularna metoda. Jest lubiana między innymi dlatego, że jest najtrwalsza i pozwala na uzyskanie niesamowitych efektów. Przygotowaliśmy dzisiaj zestaw pytań które najczęściej są zadawane przez klientów. Dzięki temu łatwiej będzie Państwu podjąć decyzję, czy ta metoda jest odpowiednia do Państwa zamówienia.

Co to sublimacja?

Metoda sublimacji to technika druku wykorzystująca zjawisko sublimacji. Wydruk wykonywany jest specjalnymi tuszami, nanoszonymi na papier do sublimacji (transferowy). Następnie prasa do sublimacji o wysokiej temperaturze wykorzystywana jest do przenoszenia nadruku na odzież.

Czy to znakowanie jest trwałe?

Sublimacja to najtrwalsza metoda znakowania, nadruk nie utraci na jakości, nawet po wielu praniach. Taki nadruk będzie idealnym rozwiązaniem dla koszulek sportowych, które wymagają częstego prania.

Jak wykonywana jest sublimacja?

Nadruk wykonywany jest przy pomocy tuszy sublimacyjnych. Są to w rzeczywistości barwniki, które wiążą się wyłącznie z włóknami poliestrowymi. Podczas dociskania kalki do produktu w prasie przemysłowej barwnik zostaje podgrzany, dochodzi do dwóch istotnych procesów: barwnik zmienia swój stan skupienia bezpośrednio ze stałego na gazowy, a włókna poliestrowe tkaniny otwierają się i przyjmują barwnik, który przenika do ich wnętrza zamiast osadzać się na powierzchni, co ma miejsce w przypadku innych metod nanoszenia grafik na produkt. Kiedy działanie wysokiej temperatury ustaje, włókna ponownie się zamykają, trwale przyjmując barwnik sublimacyjny. Efektem końcowym procesu jest wyrazisty obraz „wdrukowany” w koszulkę – który jest niewyczuwalny w dotyku.

Jak przygotować plik do znakowania?

Nadruki wykonywane są w kolorystyce CMYK dlatego plik do druku przygotuj właśnie w tej kolorystyce. Grafika może być bitmapą natomiast musi być w wysokiej jakości – przynajmniej 300 dpi przy wymiarze 1:1 (czyli wymiarze rzeczywistym). Wówczas uzyskamy na odzieży niesamowity efekt i wysoką jakość. Przy przygotowaniu grafiki należy pamiętać, żeby projekt nie zawierał żadnego białego elementu – w sublimacji nie można go wydrukować. Wówczas gdy mamy biały element w nadruku – zostanie on zastąpiony kolorem białej koszulki.

Jaką odzież można znakować sublimacją?

Znakować można wyłącznie jasne materiały poliestrowe. Czyli białe koszulki czy bluzy. Oznakować można także gadżety takie jak czapka, plecak, poduszka czy worek. Znakowanie na kubkach możliwe jest tylko w wypadku gdy kubek posiada powłokę poliestrową.

Jaka jest cena sublimacji?

Sublimacja należy do dość tanich metod znakowania. Musimy jednak pamiętać, że cena zawsze zależna jest od wielu czynników. Na koszty wpływa wielkość zamówienia, wielkość znakowania oraz rodzaj odzieży. Nie ma stałej ceny dla wszystkiego. Dla jasności, polecamy skorzystać z naszej tabelki porównującej ceny znakowania.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

67,987 Klientów
161,476 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku