• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Naszywki haftowane – co warto o nich wiedzieć?

10 maja 2019

Haftowane wzory kojarzą nam się z elegancją i profesjonalizmem. Nic dziwnego, ponieważ tkane wzory na odzieży towarzyszą nam od stuleci – znamy je zarówno z szat królewskich jak i mundurów wojskowych. Bardzo popularną pochodną metodą znakowania haftu komputerowego będzie naszywka haftowana. Co powinniśmy wiedzieć przed złożeniem zamówienia?

Haft komputerowy wywodzi się od haftu ręcznego, który był stosowany już na początku Naszej Ery. Jednak nawet najdokładniejsza krawcowa nie będzie w stanie zrobić haftu tak precyzyjnie jak maszyna. W 1828 roku ten sposób znakowania odzieży został zmechanizowany. Bardziej popularne stało się hafciarstwo maszynowe, które aktualnie nazywane haftem komputerowym.

Naszywki haftowane można nanieść praktycznie na większość modeli odzieży. Sprawdzą się w wypadku odzieży roboczej i sportowej, natomiast najlepiej wyglądają na materiałach o miękkiej fakturze, jak na przykład – polary, które nie nadają się do znakowania innymi metodami.

Jak przygotować projekt naszywki?

Haftu komputerowy posiada kilka ograniczeń technicznych jeżeli chodzi o projekt. Wzór musi być przygotowany w pełnych kolorach – nie wykonamy przejść tonalnych. Maksymalna ilość kolorów użytych w hafcie to 16. Litery muszą być przygotowane w minimalnej wysokości 6 mm, natomiast grubość linii musi mieć przynajmniej 1 mm – w przypadku wątpliwości pozostałe wytyczne otrzymacie Państwo od konsultanta Biura Obsługi Klienta. Grafiki muszą zostać przygotowane w wektorach, zapisanych do formatu pdf.

Jak wygląda proces wykonania naszywek?

Po zatwierdzeniu wzoru grafiki przygotowujemy dla Państwa program hafciarski. Etap ten obejmuje między innymi dopasowanie wymiarów, dobór kolorów, rodzaju i grubości nici, rodzaj ściegów, programowanie kierunku i liczby nakłuć igły. Każdy detal grafiki przerabiamy na wizualizacje haftu, tak aby maszyna wiedziała w którym miejscu jak poprowadzić igłę oraz jakich nici użyć. Prototyp przygotowany w programie graficznym zostanie odtworzony na materiale przez maszynę.

Do każdej realizacji przygotowujemy fizyczną próbę przed finalną produkcją. Po wykonaniu wzoru, przesyłamy do Państwa zdjęcie do akceptacji i nanosimy ewentualne poprawki. Wszystko odbywa się droga mailową. Jeżeli zajdzie taka potrzeba próbę możemy, przesłać kurierem, jednak to wydłuża czas realizacji.

Po akceptacji wzoru rozpoczynamy proces produkcji. Wykonanie emblematu może trwać kilka godzin, w zależności od ilości użytych kolorów, rozmiaru haftu i nakładu zamówienia.

Nie wszystkie wzory można wyhaftować. Jeżeli posiadacie Państwo bardzo szczegółowy projekt – obraz, rysunek itp. lepiej zdecydować się na naszywki żakardowe, które są tkane i pozwalają na bardziej szczegółowe wykonanie.

Jak pielęgnować naszywki?

Haft to najtrwalsza metoda znakowania – jest praktycznie niezniszczalna. Hafty na naszywkach nie tracą koloru ani formy podczas prania, można też swobodnie prasować je żelazkiem, choć sama powierzchnia naszywki docelowo nie wymaga prasowania.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

67,571 Klientów
160,708 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku