• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Nadruki na tkaninach różnymi metodami – porównanie kosztów

6 maja 2022

Dobranie odpowiedniej metody znakowania do odzieży i grafiki to bardzo ważny element. Dzięki odpowiednim parametrom nadruk będzie prezentował się dobrze oraz będzie trwały. Jeżeli nie wiesz jak dobrać metodę znakowania do swojej grafiki, zostań z nami i przeczytaj nasz artykuł w którym powiemy sobie jakie nadruki na tkaninach najlepiej wybrać.

Nadruk na tkaninie – jaki wybrać?

Przy znakowaniu na tkaninach, musimy skupić się na paru punktach. Tkanina to nie każdy materiał, dlatego na początku powiemy sobie czym ona jest. Tkaniny mogą powstawać z takich włókien jak np. bawełna, poliester, wiskoza. Nici w tkaninach zaplatane są w specjalny sposób, dlatego są one nierozciągliwe i raczej sztywne. To z nich wykonane są zazwyczaj marynarki, koszule czy jeansy. Tkaniny są tkane na krosnach. Wyróżniamy je na podstawie splotu. Jest to splot płócienny, atłasowy i skośny. Wszystkie te rodzaje mają wiele pochodnych. Każdy ze splotów ma swoje właściwości i dotykając tkaninę, możemy ocenić np. że jeans jest sztywny i mocny, a satyna gładka i lejąca się.

Proces tworzenia tkaniny odzieżowej może wydawać się dosyć skomplikowany. Używamy do niego dwóch rodzajów nici – osnowy i wątku. Nitki osnowy zawsze biegną wzdłuż materiału, a wątek przebiega w poprzek. To właśnie sprawia, że tkaniny są nierozciągliwe i stabilne, dlatego łatwo się z nich szyje, bo nie falują we wszystkich kierunkach. Takie materiały wymagają dodania luzu oraz zastosowania zaszewek do kształtu sylwetki. Coraz częściej do tkanin dodaje się nieco elastycznych włókien, dzięki czemu możemy nosić np. dopasowane spodnie. Bez dodatku elastanu, przy dużym naprężeniu – odzież mogłaby pęknąć w szwach.

Jeżeli mamy już podstawową wiedzę o tkaninach, możemy zastanowić się nad doborem metody znakowania. Na tkaninie wykonamy; sitodruk, termotransfer, druk cyfrowy, sublimacja, folie flex, flock i lateks, haft komputerowy. W zależności od rodzaju materiału i produktu będziemy dobierać odpowiednią metodę znakowania. Ważną rolę odgrywa także nakład oraz rodzaj grafiki. Niektóre metody lepiej sprawdzą się przy małych nakładach, inne przy większych. Niektóre metody będą lepsze dla wielokolorowych grafik czy zdjęć, a inne dla logotypów w pełnych kolorach. Każda z metod ma także trochę inną trwałość, oczywiście przy zachowaniu zasad odpowiedniego prania odzieży z nadrukiem. Na wiele pytań musimy sobie odpowiedzieć, dlatego w kolejnej części przybliżymy sobie kilka z tych wymienionych metod i odpowiemy sobie na pytanie jakie nadruki na tkaninach (https://www.reflect.pl) będą najlepsze i jak wyglądają orientacyjne koszty.

Własny nadruk na tkaninach – sublimacja

Druk sublimacyjny na tkaninach może zostać wykonany wyłącznie na jasnych materiałach poliestrowych. Sublimacja  wykorzystuje zjawisko chemiczne, które pozwala wniknąć nadrukowi w tkaninę. Dzięki temu nadruk będzie niewyczuwalny w dotyku oraz będzie praktycznie niezniszczalny. Druk kolorowy musi być wykonany na jasnym materiale. Dla koszulek w innych kolorach pozostaje nam wykonać wyłącznie całkowicie czarny nadruk.

Metoda ta idealnie nada się przy druku wielokolorowych wzorów. Perfekcyjnie oddaje głębie koloru i idealnie oddaje szczegóły. Można nią drukować wysokiej jakości zdjęcia. Nie jest wymagana przy niej przygotowalnia, dlatego znakowanie można wykonać już od jednej sztuki. Dodatkowo możliwa jest także personalizacja (np. imię, nazwisko czy numer). Przy sublimacji należy zachować zasady prania odzieży z nadrukiem, natomiast jak wspomnieliśmy wcześniej, sublimacja jest praktycznie niezniszczalna.

Sublimacja to idealna metoda do znakowania np. odzieży sportowej. To świetne rozwiązanie np. dla koszulek na maraton czy rajd, ale także sprawdzi się jako znakowanie koszulek na siłownię.

Koszty sublimacji są stosunkowo niskie – możemy znakować już od jednej sztuki. Na cenę wpływa nakład oraz wymiar nadruku. Przykładowo za 10 koszulek z nadrukiem do 40cm2 zapłacimy około 9 zł/netto* za sztukę.

Druk cyfrowy na tkaninie

Druk cyfrowy na tkaninach będzie idealnym rozwiązaniem dla odzieży bawełnianej. Druk cyfrowy powinien być wykorzystywany wyłącznie na takich materiałach lub takich z domieszką innego tworzywa w maksymalnie 20%. Ta metoda druku idealnie sprawdzi się dla wielokolorowych wzorów. Świetnie oddaje głębie kolorów i dzięki temu druk cyfrowy na tkaninach wygląda niesamowicie. Przy druku cyfrowym DTG nie jest wymagana przygotowalnia, dlatego znakowanie można wykonać już od jednej sztuki. Dodatkowo możliwa jest także personalizacja (np. imię, nazwisko czy numer). Jest to fajna alternatywa dla sitodruku, który opłacalny jest przy wyższych nakładach. Jeżeli chcesz na początek wykonać kilka sztuk swojego projektu na koszulkach – druk cyfrowy będzie do tego idealny.

Nadruk cyfrowy na tkaninie, powinien być prany i prasowany zawsze na lewej stronie, w zalecanych 30-40 stopniach. Jego trwałość przy zastosowaniu tej instrukcji to około 100 prań.

Druk cyfrowy jest również opłacalny od jednej sztuki. Przykładowa cena dla 10 sztuk z nadrukiem do A5 wyniesie około 8 zł/netto* za sztukę.

Termotransfer jako nadruk na tkaninie

Czas na kolejną metodę znakowania w naszym zestawieniu, czyli na druk transferowy na tkaninach. Tutaj skupimy się głównie na termotransferze. Termotransfer to tak zwany sitodruk pośredni. Jest to metoda, którą na początku drukuje się na specjalnych arkuszach za pomocą karuzeli sitodrukowej, a później nanosi na odzież przy pomocy pras przemysłowych w wysokiej temperaturze. Dzięki temu można oznakować odzież w trudno dostępnych miejscach. Ta metoda idealnie sprawdza się do wykonania także metek odzieżowych. Wybór materiału do tej metody jest bardzo szeroki, ponieważ można użyć zarówno na odzieży bawełnianej jak i poliestrowej i nie tylko. Przy tej metodzie znakowania konieczne jest wykonanie przygotowalni, dlatego nie jest ona opłacalna od jednej sztuki. Termotransfer opłaca się od około 20-30 sztuk jednego wzoru. Znakować można wykonać w pełnych kolorach – dobierane są one z palety PANTONE Solid Coated. Świetnie sprawdzi się przy dużych nakładach, ponieważ cena będzie wówczas bardzo korzystna. Idealna do znakowania czapek, kurtek czy toreb sportowych.

Jak utrzymać na długo piękny nadruk? Należy zastosować tutaj 30-50 stopni, a jego trwałość oceniamy na 100 prań.

Termotransfer jest metodą wymagającą przygotowalni, dlatego znakowanie opłacalne jest od około 20-30 sztuk jednego wzoru. Dla przykładowych 20 sztuk znakowania w wymiarze 40 cm2 w jednym kolorze, zapłacimy około 20 zł/netto* za sztukę.

Mamy nadzieję, że trochę rozjaśniliśmy Wam ten temat i teraz łatwiej będzie Wam zdecydować się na metodę znakowania dla tkaniny. Jeżeli jednak będziecie mieli jakieś wątpliwości – nasze Biuro Obsługi Klienta, służy pomocą. Nasi konsultanci pomogą dobrać odzież, odpowiednią metodę znakowania oraz sprawdzą plik. Pomogą Wam na każdym etapie Waszego zamówienia.

*podana w artykule cena na 22.04. nie jest ofertą wiążącą.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

67,675 Klientów
160,900 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku