• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Nadruk na odzieży – podstawowe techniki i rodzaje farb do sitodruku

2 marca 2016

Farby i techniki stosowane przy sitodruku na tekstyliach:

Farby wodne

Niegdyś najpopularniejszych farb stosowanych w sitodruku są tzw. farby wodne, które ze względu na wysoki poziom rozcieńczalności nieco słabiej kryją tekstylia w porównaniu do standardowych nadruków realizowanych przy wykorzystaniu farb plastizolowych, ale zapewniają satysfakcjonujący poziom odporności na pranie nawet w temperaturach do około 60°C. Farby wodne do niedawna były jedną z dominujących grup w sitodruku tekstylnym.

Farby plastizolowe

Pod względem technicznym – farby plastizolowe stanowią dziś prawdopodobnie największą grupę farb spośród wszystkich innych dostępnych na rynku. Ze względu na optymalny skład są gwarantem wysokiej trwałości oraz bardzo dobrego odwzorowania barwowego, a przy tym skutecznie kryją tkaninę. Farby plastizolowe są jednym z punktów wyjścia do realizacji zadruków o bardziej wyszukanym formacie, np. tych uzupełnionych o brokat lub specjalne wykończenie, np. matowe lub błyszczące itd. Ze względu na optymalny skład – zadruki wykonane przy wykorzystaniu farb plastizolowych dobrze znoszą nawet wysokie temperatury prania (przyjmuje się, że do ok. 90°C), a przy tym bardzo dobrze prezentują się zarówno na kolorowych, jak i białych tkaninach.

Farby rozpuszczalnikowe

Farby rozpuszczalnikowe stosuje się w przypadku tekstyliów wykonanych ze sztucznych, a w tym także śliskich materiałów. Dotyczy to przede wszystkim kurtek zimowych, odzieży wykonanej z ortalionu, materiałów nylonowych i podobnych. Tego typu farby stosuje się także do pokrywania farbą toreb sportowych i parasoli, ponieważ gwarantują wysoką wytrzymałość na spieranie oraz działanie czynników zewnętrznych.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

68,286 Klientów
162,028 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku