• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Nadruk na koszulki z wykorzystaniem folii flex – jak przygotować projekt?

3 sierpnia 2023

Na rynku mamy dostępnych wiele metod znakowania. Jedne są mniej popularne, drugie bardziej. Folia flex na koszulki kojarzy się z naprasowanką, ale zdecydowanie nie jest to ta sama metoda. Dzisiaj powiemy sobie czym wyróżnia się ta metoda i jak przygotować się do złożenia zamówienia.

Czym charakteryzuje się nadruk flex?

Czym charakteryzuje się nadruk flex?

Folia flex to nadruk jednokolorową folią, dostępną w wielu kolorach i rodzajach. Folia przenoszona jest na materiał za pomocą pras przemysłowych przy użyciu wysokiej temperatury. Dzięki temu nadruk jest bardzo trwały.

Nadruk ten jest metodą stosowaną głównie przy mniejszych ilościach, ponieważ folia flex na koszulki dobrze sprawdza się przy wykonywaniu nadruków już od jednej sztuki. Projekt przygotowywany jest w formie wektorowej i przekazywany do plotera tnącego w odbiciu lustrzanym, który wycina go ze specjalnej gładkiej folii o jednolitym kolorze. 

Nadruk folią flex po wprasowaniu go w materiał jest bardzo trwały – czyli zupełnie inaczej niż w wypadku zwykłej naprasowanki. Flex teoretycznie znosi wysokie temperatury prania (wg producenta nawet do 70ºC) oraz wirowanie. Aby jednak folia była trwała na materiale i z niego nie schodziła po pewnym czasie, należy stosować zasady prania odzieży z nadrukiem. W ofercie firmy Reflect, poza foliami w standardowych kolorach, znajdują się również folie flex ozdobne z różnymi efektami: brokatowym, złotym i srebrnym, matowym, odblaskowym. Folie flex można stosować na dowolnych rodzajach tekstyliów: bawełnie, poliestrze, elastanie i innych.

Folia na koszulki – zastosowanie

Folia flex na koszulki doskonale sprawdza się przy znakowaniu jednokolorowych projektów, takich jak np: zmienne imiona czy liczby, dzięki czemu daje możliwość personalizacji zamówienia. 

Nadruk wykonany za pomocą standardowej folii flex jest bardzo cienki i rozciągliwy, dzięki czemu dostosowuje się do materiału i zapewnia wysoki komfort noszenia ubrań.

Jest to metoda, która doskonale nadaje się do znakowania koszulek, kurtek, toreb, parasoli czy odzieży roboczej. Metoda ta pozwala na znakowanie nawet w trudno dostępnych miejscach – jak np. kieszeń. Odzież możesz dobrać u nas – sprawdź nasz katalog odzieży reklamowej w naszej hurtowni OpenWear.pl.

Nadruk flex pozwala na uzyskanie nietypowych i wyrafinowanych nadruków, które nadadzą charakteru każdemu elementowi garderoby. Cena folii flex uzależniona jest od wielkości znakowanego pola, złożoności projektu oraz łącznego nakładu zamówienia.

Folię można nanosić na różnego rodzaju odzież: sportową, roboczą, bawełnę, poliester czy jeans. W większości przypadków folia transportowa jest klejąca, co ułatwia pozycjonowanie nadruków. Pod spodem właściwej folii znajduje się niewyczuwalna warstwa kleju, aktywująca się dopiero pod wpływem wysokiej temperatury. Parametry wgrzewania danej folii (temperatura, nacisk, czas) są uzależnione od jej budowy i przeznaczenia.

W ofercie posiadamy aż 12 różnych folii flex, od standardowych po efekty specjalne.

Najbardziej popularna jest folia standardowa lub sublistop dostępny w wybranych kolorach. Folia sublistop wykorzystywana jest tylko na odzież poliestrową – aby zapobiec migracji koloru. Z folii efektowych najczęściej polecamy folie metalizowane, brokatowe, fluorescencyjne czy folie odblaskowe. Część kolorów jest dostępna od ręki, a pozostałe są dostępne na zamówienie, czas oczekiwania w zależności od rodzaju – od 3 dni roboczych.

Projekt, który należy przesłać do druku, musi być przygotowany w wektorach (scalony, bez obrysów i soczewek). Grafika może być w kolorze czarnym, ponieważ kolor folii wybierany jest z naszego wzornika. Warto zwrócić uwagę na wymiary grafiki oraz to czy wszystkie jej elementy są wystarczająco duże. Jeżeli masz wątpliwości co do swojego projektu to w ocenie możliwości wykonania grafiki na pewno pomoże Ci nasz konsultant i doradzi, jeżeli trzeba będzie wprowadzić zmiany.

Czy folią flex wykonam wielokolorowe nadruki?

Folia flex jak wspomnieliśmy wcześniej, charakteryzuje się znakowaniem w jednym kolorze. Można oczywiście połączyć kilka rodzajów i kolorów folii, jednak nie zapewni to wielokolorowego nadruku np. zdjęcia. Do znakowania kolorowego, mamy dostępną podobną metodę czyli folię flex lateksową. Jest to najbardziej innowacyjna i oparta na ekologicznych farbach metoda znakowania, która posiada szerokie spektrum możliwości. Jest to technika nawierzchniowa, która utrwalana jest na materiale za pomocą pras przemysłowych w wysokiej temperaturze.

Folia oddaje pełną głębię kolorów, dlatego idealnie nadaje się do przenoszenia wielokolorowych zdjęć i grafik na wszystkie materiały, również poliestrowe: odzież sportową, kurtki, koszulki poliestrowe. Folia flex lateksowa daje możliwość znakowania odzieży, ale również elementów wystroju wnętrz, np. poduszki. 

Jest to trwała metoda, ponieważ wystarczy na około 150 prań, przy zachowaniu odpowiednich zasad prania odzieży z nadrukiem. Zalecamy wykonywanie nadruków o mniejszej powierzchni, ponieważ nadruk jest dość sztywny i może być średnio wygodny przy dużych nadrukach. 

Opłacalna od jednej sztuki, ponieważ nie ma kosztów przygotowalni. Na cenę wpływa nakład oraz wymiar nadruku. Poniżej znajduje się kalkulator cen znakowania, dzięki czemu można wykonać samodzielnie wstępną kalkulację. 

Czy folią flex wykonam wielokolorowe nadruki?

W razie konieczności konsultacji zamówienia zapraszamy do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta, które pomoże w dobraniu odpowiedniej odzieży, metody itp., a także może być wsparciem w przygotowaniu projektów graficznych do wybranych metod. Zapraszamy do kontaktu!

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

68,728 Klientów
162,844 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku