• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Nadruk DTG – jak przygotować plik do wydruku?

25 marca 2022

Technologia rozwija się cały czas także w temacie znakowania odzieży. Jedną z stosunkowo najświeższych i najbardziej rozwiniętych technologii znakowania odzieży jest nadruk dtg. Ludzie wciąż mają wiele pytań na temat tej metody, a dzisiaj odpowiemy sobie na jedno z tych pytań – mianowicie jak przygotować plik do nadruku cyfrowego DTG.

Czym jest nadruk cyfrowy DTG?

Druk cyfrowy DTG (ang. Direct to Garment) to nowoczesna metoda znakowania odzieży. Wzory wykonywane za pomocą druku DTG charakteryzują się dobrym odwzorowaniem szczegółów oraz głęboką intensywnością barw. Idealnie sprawdzają się do tworzenia wymagających nadruków np. do nanoszenia zdjęć.

Jest to stosunkowo nowa technologia, która została poznana dopiero w latach 90 ubiegłego wieku, a obecnie zdobywa dużą popularność, wypierając np. sitodruk. Druk DTG polega na bezpośrednim natryskiwaniu atramentu na odzież za pomocą specjalnych drukarek. Może to przypominać działanie drukarek atramentowych, wykorzystywanych powszechnie w domach, tylko zamiast papieru używany jest bawełniany materiał.

Nadruki DTG mają bardzo szerokie zastosowanie, dzięki wyjątkowej trwałości można je stosować np. do znakowania odzieży roboczej. Dodatkowo za pomocą wydruku DTG można uzyskać całą paletę kolorystyczną, dlatego nadaje się do tworzenia wymagających projektów. Dodatkowo w procesie powstawania nie są wymagane żadne matryce, klisze lub sita, dzięki temu czas realizacji projektów DTG jest dużo szybszy w porównaniu do innych metod.

Podczas realizacji wybraną odzież umieszcza się na specjalnej podkładce, która przechodząc przez drukarkę, pozwala na bezpośrednią aplikację farby na materiał. Powstały obraz jest następnie zgrzewany.

Jaki plik przygotować do druku dtg?

Druk cyfrowy wykonywany jest za pomocą plików bitmapowych. Do druku DTG wykorzystywane są pliki bitmapowe w wysokiej jakości. Plik przy wymiarach 1:1 (czyli wymiarze rzeczywistym) musi mieć on przynajmniej 300 dpi. Grafika musi być zapisana w kolorystyce CMYK w formacie zamkniętym – takim jak .jpg czy .pdf. Przygotowanie pliku to bardzo ważna część realizacji zamówienia – jego jakość bardzo wpływa na finalny efekt druku. Jeżeli nie masz możliwości samodzielnego przygotowania pliku, skontaktuj się z nami – nasi graficy będą mogli pomóc (koszt przygotowania projektu, zależny jest od przedstawionych parametrów).

Jeżeli chcesz sprawdzić cenę takiego nadruku, możesz skorzystać z naszego kalkulatora cen znakowania drukiem cyfrowym . Wypełniając odpowiednio formularz zaznaczając po kolei rodzaj odzieży, kolor, nakład, ilość miejsc nadruków, rozmiar grafiki, wypełnienie oraz sposób konfekcji możesz ocenić ile wyniesie Twoje zamówienie. Druk cyfrowy opłacalny jest od jednej sztuki, ale dobrze sprawdzi się także przy większych nakładach.

Dlaczego warto wybrać druk DTG?

Kiedy już wiemy czym jest druk cyfrowy oraz jak przygotować odpowiednio pliki, przygotowaliśmy dla Was małe zestawienie – dlaczego warto wybrać nadruk dtg. Faktem jest, że ta nowoczesna metoda znakowania odzieży zdobywa coraz więcej zwolenników. Oprócz szybkiej realizacji zleceń wyróżnia się przede wszystkim:

  • precyzyjnym odwzorowaniem projektów – druk bezpośredni bardzo szczegółowo oddaje nawet najdrobniejsze elementy projektu. Rozdzielczość wydruku wynosi 1200 DPI, dzięki temu bez problemu można drukować zdjęcia,

  • szeroką gamą kolorystyczną – w przeciwieństwie do sitodruku nie trzeba się ograniczać do kilku kolorów, DTG oferuje pełną gamę kolorystyczną, zapewnia głębię koloru i wierne odwzorowanie oryginalnego projektu,

  • trwałością – dzięki zastosowaniu dobrej jakości farb i podkładów, odporność nadruków jest bardzo wysoka. Powstały obraz nie pęka, nie kruszy się i nie deformuje,

  • komfortem noszenia odzieży i możliwością personalizacji – nadruk jest elastyczny, nie tworzy naklejonej warstwy, jest lekki i przepuszcza powietrze. Specyficzny proces wydruku pozwala na tworzenie indywidualnych prac i zróżnicowanych projektów nawet w jednym zamówieniu.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

67,597 Klientów
160,756 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku