• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Magia kolorów – farby do sitodruku

26 października 2016

Tak jak obiecaliśmy we wcześniejszym artykule, tym razem postaramy się trochę bardziej skupić na farbach, które wykorzystywane są podczas tworzenia nadruków sitodrukiem. Ten temat jest niezwykle szeroki, jednak my skupimy się na trzech podstawowych rodzajach farb, które są najczęściej wykorzystywane w całym procesie.

Podstawa podstaw – farby plastizolowe

Nazwa trochę jak z kosmosu, na szczęście tylko nazwą. Ta farba to absolutna podstawa, używa się jej w każdej firmie posiadającej sitodruk. Do czego są wykorzystywane? Do produktów wykonanych z bawełny, oraz bawełny mieszanej. Farby plastizolowe suszy się z reguły w wyższej temperaturze niż pozostałe, są najczęściej wykorzystywane przez drukarzy, dodatkowo uważane za najbardziej trwałe. Jeśli znakujemy odzież wykonaną z bawełny, nie może zabraknąć właśnie tego produktu.

Rodzaje farb do sitodruku

Gdy produkt nie lubi wyższej temperatury – farby rozpuszczalnikowe

Wszystko jest super, kiedy mamy do oznakowanie bawełniane koszulki. Jednak, co zrobić w sytuacji, kiedy klient zlecił znakowanie poliestrowych worków, softshell’i lub nylonowych kurtek przeciwdeszczowych? Oczywiście każdy doświadczony drukarz doskonale wie, że musi w takiej sytuacji skorzystać z farby rozpuszczalnikowej. Tego typu farby wykorzystywane są do znakowania wszytkach produktów wykonanych z materiałów trudnych, czyli między innymi poliestru oraz nylonu, a także szkła i ceramiki np. kubki. Farbami rozpuszczalnikowymi znakujemy wszystkie produkty, które nie lubią wysokich temperatur, ponieważ farba schnie w niższej temperaturze (mogą także wyschnąć same, jednak wtedy trwałość nadruku jest mniejsza). Farby rozpuszczalnikowe są mniej elastyczne niż plastizolowe.

Sposób na eko modę – farby wodne

Ostatnim rodzajem farb, o którym chcemy powiedzieć kilka słów, to farby wodne. Podobnie jak farby rozpuszczalnikowe posiadają niższą temperaturę suszenia, mogą również wyschnąć same, jednak zalecamy suszenie. Można nimi znakować niemal każdy materiał. Farby wodne są zdecydowanie bardziej ekologiczne, dlatego często wykorzystywane są do znakowania dziecięcej odzieży oraz akcesoriów. Jest to farba, która szybko zasycha, przez co może również zasychać na sicie. Należy pamiętać, że farby wodne, poza samą farbą zawsze zawierają jakiś dodatek, który ma opóźnić schnięcie farby, tak by nie zasychała na sicie.

Farby do sitodruku - farby wodne

Nie ma rzeczy niemożliwych

Sitodruk daje nam nieograniczone możliwości, można nawet stwierdzić, że jesteśmy w stanie oznakować niemal każdy materiał, ograniczają nas jedynie możliwości technologiczne samej maszyny. Możemy nawet nie być świadomi tego, jak wiele produktów, które posiadamy w domu mogły być znakowane sitodrukiem, najprostszym przykład to panele do pralek, które często znakuje się właśnie tą metodą. Ilość farb oraz mnóstwo dodatków do nich pozwala nam tworzyć niesamowite efekty, również UV.

 

 

 

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

67,974 Klientów
161,452 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku