• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Jak wykonać sito we własnym zakresie?

2 marca 2016

Przygotowane we właściwy sposób sito pozwala na realizację nawet setek zadruków techniką sitodruku. Dziś podpowiadamy – z czego składa się profesjonalne sito drukarskie i jak w domowych warunkach samodzielnie przygotować prostą alternatywę.

 

Z czego składa się standardowe sito?

Sito charakteryzuje się stosunkowo prostą budową – na stalowej lub drewnianej ramie osadza się wytrzymałą, ale gęsto osadzoną siatkę (stalowa, jedwabna lub z tkaniny syntetycznej). Te wykorzystywane przez profesjonalne drukarnie charakteryzują się najwyższym poziomem dbałości o każdy detal, a do ich budowy na ogół wykorzystuje się lekkie aluminium. Osoby, które nie zajmują się komercyjną działalnością poligraficzną mogą wykorzystać jedwab, który zapewnia satysfakcjonujący poziom trwałości, a przy tym nie sprawia większych trudności przy oczyszczaniu sita pod wysokim ciśnieniem wody.

Gdzie kupić ramę do sita?

Amatorską ramę do sita można kupić np. w sklepie malarskim lub złożyć ją we własnym zakresie. Doskonale sprawdzi się lekkie i delikatne drewno, do którego siatkę z tkaniny naturalnej będziemy mogli w łatwy sposób osadzić np. przy wykorzystaniu zszywacza tapicerskiego.

Jedwabna siatka to gotowy produkt poligraficzny

Siatki do sitodruku można kupić w dowolnej hurtowni lub sklepie dla drukarzy. Co do przyjętej zasady – im drobniejsza siatka, tym bardziej precyzyjny zadruk, ale i bardziej uciążliwa regularna pielęgnacja. Przy zastosowaniach amatorskich optymalnym rozwiązaniem będzie tania siatka, na którą składa się ok. 60 włókien przypadających na 1 cm.

Jak naciągnąć siatkę na sito?

Siatkę tniemy w taki sposób, aby zostawić przynajmniej 4-centymetrowy margines, który wykorzystamy do jej zamocowania do ramy za pomocą profesjonalnego zszywacza tapicerskiego. Przed przystąpieniem do naciągania jedwabiu na ramę warto go wcześniej zwilżyć – w ten sposób będzie nieco lepiej rozciągliwy. Siatkę mocujemy zszywkami zaczynając od rogów leżących po przeciwnych stronach; dopiero z czasem przechodzimy do krawędzi bocznych.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

67,974 Klientów
161,452 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku