• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Zrób to sam, czyli jak wykonać sitodruk domowym sposobem

21 czerwca 2017

Sitodruk jest techniką druku, która powstaje mniej więcej dzięki nałożeniu szablonu na siatkę wykonaną z włókien syntetycznych, metalu lub tkaniny. Pytasz, dlaczego mniej więcej? Dlatego, że jest to jedynie jeden z kilku etapów, których trzeba się podjąć, zanim uzyskamy pożądany nadruk na wybranej przez nas powierzchni. Jakich zatem podjąć się kroków, aby wykonać sitodruk w domu?

Krok 1: Udaj się do sklepu z pończochami

Tak, jest to niezbędny krok, jeśli chcesz wykonać sito własnym, domowym sposobem. Może wydawać się to dziwne, ale rajstopy będą Ci służyły, jako siatka sitodrukowa. Pamiętaj jednak, aby wybrać pończochy, które są wykonane z mikrowłókien nylonu. Nadają się one perfekcyjnie, ponieważ będą naciągnięte na naszą ramę z dużym napięciem, a nawet hasło reklamowe nylonu mówi – „Twardy jak stal, ale przejrzysty jak pajęczyna”.

domowy sitodruk

Krok 2: Będą nam potrzebne 4 kawałki drewna

A to wszystko po to, aby zbić je w całość, aby powstała prostokątna rama. Na gotową ramę nałożymy napięte pończochy i nasza siatka do druku gotowa!

Droga na skróty

Jeśli nie masz czasu ani ochoty podejmować się kroku nr jeden i dwa, możesz kupić gotową siatkę drukarską w sklepie specjalistycznym. Miej jednak na uwadze, że wykonanie jej domowym sposobem zaoszczędzi sporo pieniędzy, ponieważ koszt specjalistycznej siatki sitodrukowej jest bardzo wysoki.

Krok 3: Wykonanie szablonu

W tym kroku wykonujemy szablon, czyli innymi słowy zablokowujemy otwory naszej siatki, na których nie chcemy drukować. Istnieje wiele sposobów, aby to wykonać, jednak wielu z nich nie da się wykorzystać w naszym domowym sitodruku. Najlepszym rozwiązaniem będzie, więc użycie kartonu lub zaczernionego papieru. Gotowe sito z szablonem trzeba naświetlić. Wykonamy tę czynność na słońcu lub z użyciem lampy halogenowej.

sitodruk domowym sposobem

Krok 4: Usuwanie szablonu

Usuwamy nasz szablon za pomocą wody i szorujemy z obydwu stron. Wtedy nasze sito jest gotowe do nałożenia farb.

Krok 5: Wybór farb

Do wykonania domowego sitodruku możemy użyć farb do tkanin, które kupimy w sklepie specjalistycznym.

Podsumowanie

Wykonanie sitodruku domowym sposobem jest możliwe, jednak ma wiele minusów i jest pracochłonne. W domowym sitodruku trudno jest dostosować czas świecenia, a nadruk jest mniej trwały i może nie utrzymać się na tkaninie tak długo, jak oczekiwaliśmy. Warto, więc zastanowić się czy jest to warte zachodu i czy nie lepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy tekstylnej, która wykona dla nas całą robotę i użyje do tego specjalistycznych maszyn.

farby do sitodruku

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

67,506 Klientów
160,588 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku