• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Jak wykonać sitodruk na koszulkach – praktyczny przewodnik

13 sierpnia 2024

Przygotowujesz swoje pierwsze większe zamówienie? Nie wiesz jak się do tego przygotować? Nie martw się, z chęcią Ci pomożemy. Na rynku dostępnych jest wiele metod znakowania, a my dzisiaj skupimy się na jednej z nich, która sprawdza się idealnie do większych zamówień. Sitodruk na koszulkach to świetne rozwiązanie dla każdego, kto planuje większe zamówienie odzieży np. na zbliżający się event. Sprawdź nasz praktyczny przewodni, który powie Ci czym jest ta metoda, przy jakich zamówieniach się sprawdza oraz jak rozpocząć produkcję. Zapraszamy!

Metoda znana od lat czyli sitodruk na koszulkach

Sitodruk to technika która wywodzi się od metod druku szablonowego. Technika od lat rozwijała się i rozpowszechniała. Wykorzystanie sitodruku aktualnie jest bardzo szerokie. Sitodruk na koszulce wykonywany jest bezpośrednio na odzieży specjalnymi farbami. W firmie Reflect mamy do dyspozycji wiele rodzajów farb – od klasycznych po takie z efektami. Do wyboru są: farby plastizolowe, metalizowane, rozpuszczalnikowe, wywabowe, wodne, puchnące, fluorescencyjne. Kolorystyka dla pełnych kolorów dobierana jest z palety PANTONE Solid Coated.

Metoda znana od lat czyli sitodruk na koszulkach

Proces znakowania sitodrukiem ma kilka etapów. Od projektowania kliszy w dziale ploterów, po naświetlanie i mycie sit, do drukowania na karuzeli i wygrzewania w tunelu. Metoda bardziej skomplikowana od pozostałych, ale za to bardzo efektowna i trwała.

Proces znakowania sitodrukiem na koszulkach

Pierwszym elementem procesu znakowania jest przygotowanie tzw. klisz. W zależności od projektu przygotowywane są inne klisze. Kolejnym etapem jest naświetlanie sit. Odbywa się to na zasadzie negatywu w aparacie. 

Po naświetleniu sita, należy je jak najszybciej przekazać do mycia i ponownie wysuszyć emulsję. W tym momencie można ewentualnie wprowadzić drobne korekty sita, czyli zaklejenie wszystkich dziurek (które nie znalazły się w projekcie), przez które mogłaby przejść farba.

Sitodruk daje możliwość odwzorowania kolorów wg palety Pantone, co powoduje, że każdy kolor musi być utworzony od początku na podstawie unikalnej receptury. Drukarze korzystając z programu, który wylicza dokładne ilości każdej farby przygotowują farbę o dokładnym kolorze Pantone. W większości przypadków do druku używa się standardowych farb plastizolowych.

Sitodruk oferuje szereg innych rodzajów farb, począwszy od farb wodnych (zupełnie bezwonne i nieszkodliwe), a kończąc na farbach z efektami – puchnących, brokatowych czy dających złudzenie szklanego lub kamiennego nadruku. W firmie Reflect mamy do wyboru: farby plastizolowe, metalizowane, rozpuszczalnikowe, wywabowe, wodne, puchnące, fluorescencyjne

Proces znakowania sitodrukiem na koszulkach

Przygotowane sito (lub sita) należy zamocować na jednym z ramion karuzeli maszyny sitodrukowej. Drukowana koszulka przechodzi przez kolejne stacje (ramiona karuzeli), w tym te suszące – tzw. flashe, po czym zostaje zdjęta z blatu i przekazana do tunelu suszącego, którego temperatura ustawiana jest zależnie od typu odzieży, materiału i rodzaju stosowanych farb. Kiedy koszulka przejdzie już przez tunel, mamy gotowy produkt. Nadruk jest naniesiony na odzież i będzie służył na długo!

Sitodruk na koszulkach wygląda świetnie. Sprawdza się zarówno dla produkcji odzieży firmowej, reklamowej jak i do produkcji własnej marki odzieżowej. Dodatkowo znakowanie jest bardzo trwałe – przy stosowaniu zasad prania odzieży z nadrukiem, nadruk powinien starczyć na około 100-150 prań. Sitodruk to metoda idealna, zarówno w przypadku materiałów poliestrowych, jak i tych wykonanych z bawełny. To idealne rozwiązanie dla osób planujących zamówienie powyżej 20-30 sztuk. Jego cena uzależniona jest od nakładu, wymiaru oraz kolorów użytych w projekcie. 

Trwałość sitodruku na koszulkach

Sitodruk na koszulce jest trwały. Należy jednak pamiętać o stosowaniu zasad prania odzieży z nadrukiem. Wówczas nadruk powinien starczyć na około 100-150 prań. Sitodruk to metoda idealna, zarówno w przypadku materiałów poliestrowych, jak i tych wykonanych z bawełny. Jak wspominaliśmy wcześniej, w ofercie mamy do wyboru kilka rodzajów farb. Sprawdzimy teraz szczegółowo jak zachowuje się dana farba i jak wygląda jej trwałość.

  • Farby plastizolowe – pod względem technicznym farby plastizolowe stanowią dziś prawdopodobnie największą grupę farb spośród wszystkich innych dostępnych na rynku. Ze względu na optymalny skład są gwarantem wysokiej trwałości oraz bardzo dobrego odwzorowania kolorystycznego, a przy tym skutecznie kryją tkaninę. Farby plastizolowe są jednym z punktów wyjścia do realizacji zadruków o bardziej wyszukanym formacie, np. tych uzupełnionych o brokat lub specjalne wykończenie, np. matowe lub błyszczące itd. Ze względu na optymalny skład nadruki wykonane przy wykorzystaniu farb plastizolowych dobrze znoszą nawet wysokie temperatury prania (przyjmuje się, że do ok. 90°C), a przy tym bardzo dobrze prezentują się zarówno na kolorowych, jak i białych tkaninach.
  • Farby wodne – niegdyś najpopularniejszych farb stosowanych w sitodruku są tzw. farby wodne, które ze względu na wysoki poziom rozcieńczalności nieco słabiej kryją tekstylia w porównaniu do standardowych nadruków realizowanych przy wykorzystaniu farb plastizolowych, ale zapewniają satysfakcjonujący poziom odporności na pranie nawet w temperaturach do około 60°C. Farby wodne do niedawna były jedną z dominujących grup w sitodruku tekstylnym.
  • Farby rozpuszczalnikowe – farby rozpuszczalnikowe stosuje się w przypadku tekstyliów wykonanych ze sztucznych, a w tym także śliskich materiałów np. z poliestru. Dotyczy to przede wszystkim koszulek sportowych, softshelli i podobnych. Tego typu farby stosuje się także do pokrywania farbą toreb sportowych i parasoli, ponieważ gwarantują wysoką wytrzymałość na spieranie oraz działanie czynników zewnętrznych.
Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

69,352 Klientów
163,996 Zamówień
85 Pracowników
18 Lat na rynku