• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Jak utrwalić druk dtg?

1 listopada 2023

Kupując koszulkę z nadrukiem zależy nam na jej trwałości. Chcielibyśmy, żeby posłużyła nam jak najdłużej – dlatego warto zapoznać się z metodami, które nam w tym pomogą. Dzisiaj skupimy się na druku cyfrowym i powiemy sobie jak utrwalić druk dtg domowymi sposobami. Zapraszamy do artykułu!

Czym jest druk dtg?

Czym jest druk dtg?

Jeżeli wcześniej nie słyszałeś o tej metodzie znakowania to już wyjaśniamy. Druk cyfrowy DTG (ang. Direct to Garment) to nowoczesna metoda znakowania odzieży. Wzory wykonywane za pomocą druku DTG charakteryzują się dobrym odwzorowaniem szczegółów oraz głęboką intensywnością barw. Idealnie sprawdzają się do tworzenia wymagających nadruków np. do nanoszenia zdjęć. Tą metodą najczęściej znakowane są koszulki dtg, chociaż można oznakować nią także inne materiały bawełniane jak np. torby czy bluzy (tylko takie, które przynajmniej w 80% są wykonane z bawełny).

Druk bezpośredni DTG to stosunkowo nowa technologia, która została poznana dopiero w latach 90 ubiegłego wieku, a obecnie zdobywa dużą popularność, wypierając np. sitodruk. Druk DTG polega na bezpośrednim natryskiwaniu atramentu na odzież za pomocą specjalnych drukarek. Może to przypominać działanie drukarek atramentowych, wykorzystywanych powszechnie w domach, tylko zamiast papieru używany jest bawełniany materiał.

Nadruki DTG mają bardzo szerokie zastosowanie, dzięki wyjątkowej trwałości można je stosować np. do znakowania odzieży roboczej. Dodatkowo za pomocą wydruku DTG można uzyskać całą paletę kolorystyczną, dlatego nadaje się do tworzenia wymagających projektów. Dodatkowo w procesie powstawania nie są wymagane żadne matryce, klisze lub sita, dzięki temu czas realizacji projektów DTG jest dużo szybszy w porównaniu do innych metod.

Ważnym etapem przed produkcją, jest odpowiednie przygotowanie pliku. To zapewnia nam świetną jakość i jeszcze przed pielęgnacją pomaga w stworzeniu trwałości znakowania. DTG do produkcji wykorzystuje pliki bitmapowe w wysokiej jakości. Plik przy wymiarach 1:1 (czyli wymiarze rzeczywistym) musi mieć on przynajmniej 300 dpi. Grafika musi być zapisana w kolorystyce CMYK w formacie zamkniętym – takim jak .jpg czy .pdf. Jakość bardzo wpływa na finalny efekt druku. Jeżeli nie masz możliwości samodzielnego przygotowania pliku, skontaktuj się z nami – nasi graficy będą mogli pomóc (koszt przygotowania projektu, zależny jest od przedstawionych parametrów).

Jak utrwalić druk dtg?

Druk cyfrowy na odzieży jest bardzo trwały. Zapewnia to poprawne nałożenie znakowania, odpowiednie przygotowanie materiału oraz wysokiej jakości maszyny. Trwałość porównywalna jest do sitodruku – zakładamy około 150 prań, przy zastosowaniu odpowiednich zasad prania odzieży z nadrukiem. 

Jakie są zasady prania? Oto nasza uniwersalna instrukcja dla każdej metody:

  • Zawsze prać i prasować na lewej stronie,
  • Maksymalna temperatura to 30-40 stopni,
  • Nie przekraczać 600 obrotów na minutę,
  • Nie korzystać z automatycznego suszenia,
  • Nie stosować mocnej chemii,

W wypadku druku cyfrowego, powinnyśmy pozostać przy zalecanych powyżej 30-40 stopniach. Zawsze bez mocnej chemii. Przede wszystkim stosujmy się do prania i prasowania na lewej stronie i odpowiedniej temperatury. Im wyższa temperatura, tym większe ryzyko pogorszenia jakości ubrań. Nadruk może się sprać, koszulka skurczyć. Warto również sprawdzić na metce odzieży instrukcję prania, każdy producent odzieży reklamowej wszywa ją w swoje produkty. Przy niskiej temperaturze mamy pewność, że odzież nie ulegnie zniszczeniu, nie straci koloru i jednocześnie zostanie porządnie wyprana. W zależności od koloru odzież pierzemy z ciemnym, jasnym lub kolorowym praniem. 

Takie metody pozwolą nam na wydłużenie żywotności nadruku i utrzymanie go w dobrej formie przez wiele prań.

Kiedy wybrać druk cyfrowy?

Kiedy wybrać druk cyfrowy?

Różne metody znakowania odzieży niosą ze sobą zarówno zalety, jak i wady, dlatego należy

indywidualnie dobrać metodę znakowania do danego projektu. To również zapewni nam odpowiednią jakość nadruku. 

Ogromną popularność zdobywa bezpośredni druk cyfrowy na koszulkach i innych materiałach bawełnianych, który jest stosunkowo nową techniką znakowania odzieży. Jest polecany głównie dla osób, które chcą złożyć małe lub średnie zamówienie lub tworzą indywidualny projekt. Warto sprawdzić, czy DTG sprawdzi się w przypadku danego projektu. Można też skonsultować się ze specjalistą, który pomoże wybrać odpowiedni typ nadruku do konkretnego zamówienia. Zalecamy kontakt z naszym Biurem Obsługi Klienta, który poprowadzi Twoje zamówienie od początku do końca. Wraz z doradztwem w kwestii wyboru odzieży, metody znakowania jak i przygotowania plików.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

68,286 Klientów
162,028 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku