• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Jak prać bawełnę – poradnik

1 sierpnia 2023

Każdy z nas chciałby zachować jakość odzieży w takim stanie jak otrzymaliśmy ją w momencie zakupu. Żeby tak się stało, należy odpowiednio prać i pielęgnować odzież. Wpływ na zasady prania ma rodzaj materiału i znakowania, dlatego dzisiaj powiemy sobie jak prać bawełnę.

Czym jest bawełna?

Bawełna to materiał naturalny, który jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów do produkcji odzieży. Jest bardzo lekka co poprawia komfort noszenia i dzięki temu sprawdza się zarówno latem jak i zimą. Bawełna może występować w różnych formach – jako np. satyna czy jeans. To ma wpływ na pranie bawełny. Ważne przed przystąpieniem do pielęgnacji, przeczytać dokładnie metkę producenta, która pomoże nam wybrać odpowiednie ustawienia pralki lub zakomunikuje nam o konieczności prania ręcznego. Jeżeli bawełna będzie odpowiednio prana, na pewno posłuży nam na długie lata – bez rozciągnięć i zmechaceń.

Podstawową zasadą prania jest dzielenie odzieży kolorystycznie oraz według zalecanej temperatury prania. Grube materiały można spokojnie prać w wysokiej temperaturze, ale lżejsze lepiej ustawić na 40-50 stopni. Kolorowa bawełna powinna być zazwyczaj prana w niższej temperaturze i najbezpieczniej będzie wybrać 30-40 stopni. Materiały z domieszką należy również traktować inaczej, dlatego tak ważne jest sprawdzanie metek.

Pranie bawełny z nadrukiem

Pranie bawełny z nadrukiem

Zaczniemy od podstaw oraz od zasad prania odzieży z nadrukiem. To wcale nie jest trudne, dlatego nie obawiaj się, że wprowadzenie zmian zajmie Ci dużo dodatkowego czasu. Oto podstawowa instrukcja prania odzieży z nadrukiem:

  • Zawsze prać i prasować na lewej stronie,
  • Maksymalna temperatura to 30-40 stopni,
  • Nie przekraczać 600 obrotów na minutę,
  • Nie korzystać z automatycznego suszenia,
  • Nie stosować mocnej chemii,

To są klasyczne i uniwersalne zasady prania bawełny z każdą z metod znakowania. Jeżeli jednak znasz dokładnie rodzaj nadruku jaki został naniesiony na Twoją odzież, możesz także zastosować się do poniższych instrukcji:

Sitodruk – jest to trwała metoda znakowania, dlatego można pozwolić sobie na pranie jej w 50 stopniach. Nadruk na długo zachowa swoją pierwotną formę. Zakłada się, że żywotność takiego nadruku to około 100 prań. 

Druk cyfrowy – tutaj pranie powinno się odbyć inaczej niż przy sitodruku i powinnyśmy pozostać przy zalecanych 30-40 stopniach. Jego trwałość przy zastosowaniu tej instrukcji to około 100 prań.

Haft komputerowy – to jedna z najtrwalszych metod znakowania, tutaj nie mamy określonej temperatury prania, ponieważ nie wpływa to na jakość haftu. Dla bezpieczeństwa odzieży możemy ją prać od 30-90 stopni. Haft jest praktycznie niezniszczalny, jeżeli nie uszkodzimy go mechanicznie. 

Sublimacja – to kolejna z najtrwalszych metod znakowania. Nadruk na koszulce powstaje za pomocą reakcji chemicznej i wtapia się w materiał. Tutaj zastosujemy maksymalną temperaturę od 30-70 stopni. Taki nadruk prawdopodobnie nigdy nie zniknie z koszulki, prędzej sam materiał ulegnie uszkodzeniu.

Folia flex/flock – tutaj zastosujmy pranie w temperaturze 30-50 stopni. Są to trwałe nadruki, ponieważ przy zastosowaniu instrukcji powinny przetrwać ponad 500 prań. 

Folia lateksowa – podobnie jak przy flexie zastosujemy temperaturę 30-50 stopni. Tutaj trwałość ocenia się na około 100 prań.

Termotransfer – jest to metoda bardzo powiązana z sitodrukiem, nie bez przyczyny jego drugą nazwą jest sitodruk pośredni. Należy zastosować tutaj 30-50 stopni, a jego trwałość oceniamy na 100 prań.

Odzież fullprint – zazwyczaj znakowana sublimacją, jej trwałość jest bardzo wysoka. Prać powinniśmy ją w temperaturze 30-70 stopni.

Nie ważne czy odzież z nadrukiem przygotowała szwalnia czy drukarnia, konserwacja odzieży jest bardzo ważna, ponieważ każdy z nas chce, żeby zarówno reklamowe jak i klasyczne koszulki z nadrukiem, posłużyły na długo i dobrze wyglądały nawet po długim użytkowaniu. 

W jakiej temperaturze prać bawełnę?

Bawełna bez nadruku rządzi się swoimi prawami – więc w jakiej temperaturze prać bawełnę? Białą odzież można prać nawet w 90 stopniach, a kolorową w 60 stopniach. Jest to znacznie wyższa temperatura od takiej, którą należy ustawić przy koszulce z nadrukiem. Dla białej odzieży bez znakowania, warto stosować wyższe temperatury, żeby zachować jej kolor, który często żółknie. 

W wypadku odzieży z nadrukiem, tak jak pisaliśmy wcześniej trzeba pamiętać o praniu na lewej stronie w niskiej temperaturze. Im wyższa temperatura, tym większe ryzyko pogorszenia jakości ubrań. Nadruk może się sprać, tkanina skurczyć. Trzeba uważać. Warto również sprawdzić na metce odzieży instrukcję prania, każdy producent odzieży reklamowej wszywa ją w swoje produkty. Przy niskiej temperaturze mamy pewność, że koszulki nie ulegną zniszczeniu, nie stracą koloru i jednocześnie zostaną porządnie wyprane. W zależności od koloru pierzemy je z ciemnym, jasnym lub kolorowym praniem. Niższa temperatura wody i unikanie nadmiernie częstego prania wpływa też pozytywnie na środowisko.

Suszenie bawełny

Jeżeli chodzi o suszenie i prasowanie odzieży jest równie ważne co samo pranie. Mimo odpowiedniego prania bawełnianych koszulek, wszystko może zepsuć się właśnie podczas suszenia czy prasowania. Koszulka z nadrukiem, powinna schnąć naturalnie – najlepiej płasko rozłożona. Nie kładź odzieży na kaloryferach, czy innych źródłach ciepła, ponieważ to spowoduje pękanie nadruku. Dobrze jest również unikać pełnego słońca, ponieważ przez intensywne promieniowanie ultrafioletowe czarny lub kolorowy materiał szybko wyblaknie.

Prasowanie to etap, na który należy zwrócić szczególną uwagę. Rozgrzane żelazko może się bowiem okazać zabójcze dla każdego nadruku na koszulce. Dlatego pamiętaj o przewróceniu koszulki na lewą stronę. Prasuj na możliwie najniższych ustawieniach temperatury, odpowiednich do zaleceń materiału odzieży. Możesz także skorzystać z alternatywy dla żelazka, czyli parownicy. Ona świetnie sprawdzi się do prasowania i nie naruszy Twojego nadruku.

Czy bawełna może farbować odzież?

Czy bawełna może farbować odzież?

Czasami zdarza się, że jedna rzecz zafarbuje nam całe pranie. Żeby tego uniknąć trzeba dokładnie segregować odzież kolorystycznie. Do kolorowego prania możemy używać specjalnych proszków czy płynów, które pomogą zachować ich jakość na dłużej. Do białej odzieży możemy stosować wybielacze, a do czarnej specjalne płyny do utrwalania i odświeżania koloru. 

Warto szczególnie zwracać uwagę na pranie białych rzeczy, ponieważ one są najbardziej podatne na zafarbowania. Piorąc je osobno możemy użyć specjalnych środków, które dodatkowo pomogą w zachowaniu ich wyglądu na dłużej.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

68,286 Klientów
162,028 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku