• polski
 • PLN
  • EUR
  • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Jak naprawić sitodruk?

24 sierpnia 2022

Wiele elementów składa się na to aby nadruk był trwały. Dla kupującego wytrzymałość znakowania to bardzo ważna kwestia i właśnie dlatego często tym kierujemy się przy wyborze metody nadruku. Przodownikiem w trwałości jest sitodruk. Grafiki wykonane sitodrukiem prezentują się świetnie na koszulkach, zarówno w jednym jak i w wielu kolorach. Jak wiadomo o koszulki z nadrukiem należy odpowiednio dbać, aby posłużyły nam na długo. Czy jednak da się naprawić sitodruk jeżeli coś się stanie? Odpowiedzmy sobie na to pytanie razem.

Czy sitodruk da się naprawić?

Sitodruku nie trzeba będzie naprawiać jeżeli zostanie dobrze wykonany i dobrze o niego zadbamy. Jest to nadruk trwały i mimo wielokrotnego prania nie traci na jakości. Jest to idealny wybór dla znakowania np. koszulek firmowych, które trzeba często prać. Jednak nie jest to wyłącznie metoda do nadruków roboczych – świetnie sprawdzi się też dla Twojej marki odzieżowej, trwałość Twojej odzieży będzie dobrze o Tobie świadczyć i klienci chętniej wrócą na kolejne zakupy. Odpowiednie stosowanie zasad prania wcale nie jest takie trudne jak mogłoby się wydawać. Wystarczy tak naprawdę prać koszulki na lewej stronie w temperaturze 40 stopni, niższych obrotach, bez silnych detergentów. Nie musisz prać tych ubrań osobno. Szczegółowy opis prania znajdziecie poniżej.

Jak wygląda druk sitowy?

Druk sitowy, sitodruk to technika która wywodzi się od metod druku szablonowego. Technika od lat rozwijała się i rozpowszechniała. Wykorzystanie sitodruku aktualnie jest bardzo szerokie. Nadruki sitodrukowe wykonywane są bezpośrednio na produktach specjalnymi farbami. W firmie Reflect mamy do dyspozycji wiele rodzajów farb – od klasycznych po takie z efektami. Do wyboru są: farby plastizolowe, metalizowane, rozpuszczalnikowe, wywabowe, wodne, puchnące, fluorescencyjne. Kolorystyka dla pełnych kolorów dobierana jest z palety PANTONE Solid Coated.

Proces znakowania sitodrukiem ma kilka etapów. Od projektowania kliszy w dziale ploterów, po naświetlanie i mycie sit, do drukowania na karuzeli i wygrzewania w tunelu. Metoda bardziej skomplikowana od pozostałych, ale za to bardzo efektowna i trwała.

Sitodruk to metoda, która ma wiele możliwości. Jest trwała, prezentuje się dobrze i można zastosować w niej wiele efektów. Ponieważ ta metoda wymaga przygotowalni, jest idealna dla osób planujących zamówienie powyżej 20-30 sztuk. Cena nadruku sitodrukiem uzależniona jest od nakładu oraz kolorów użytych w projekcie. Przy dużych nakładach wychodzi bardzo korzystnie.

Wycenę można przygotować w naszym kalkulatorze cen znakowania lub przesłać zapytanie do naszego Biura Obsługi Klienta, gdzie konsultanci na podstawie Twoich wytycznych przygotują kalkulację. Dodatkowo zawsze służą pomocą w kwestii doboru odzieży czy innych zagadnień związanych z zamówieniem.

Jak odpowiednio dbać o nadruk sitodruk?

Jak już wspomnieliśmy nadruk sitodruk jest trwałą metodą znakowania, ale warto pamiętać o stosowaniu zasad prania odzieży z nadrukiem. Sitodruk na koszulce przy odpowiednim zastosowaniu powinien starczyć na około 100-150 prań. Jest to metoda idealna, zarówno w przypadku materiałów poliestrowych, jak i tych wykonanych z bawełny. Jak wspominaliśmy wcześniej, w ofercie mamy do wyboru kilka rodzajów farb. Sprawdzimy teraz szczegółowo jak zachowuje się dana farba i jak wygląda jej trwałość.

 • Farby plastizolowe – pod względem technicznym farby plastizolowe stanowią dziś prawdopodobnie największą grupę farb spośród wszystkich innych dostępnych na rynku. Ze względu na optymalny skład są gwarantem wysokiej trwałości oraz bardzo dobrego odwzorowania kolorystycznego, a przy tym skutecznie kryją tkaninę. Farby plastizolowe są jednym z punktów wyjścia do realizacji zadruków o bardziej wyszukanym formacie, np. tych uzupełnionych o brokat lub specjalne wykończenie, np. matowe lub błyszczące itd. Ze względu na optymalny skład nadruki wykonane przy wykorzystaniu farb plastizolowych dobrze znoszą nawet wysokie temperatury prania (przyjmuje się, że do ok. 90°C), a przy tym bardzo dobrze prezentują się zarówno na kolorowych, jak i białych tkaninach.

 • Farby wodne – niegdyś najpopularniejszych farb stosowanych w sitodruku są tzw. farby wodne, które ze względu na wysoki poziom rozcieńczalności nieco słabiej kryją tekstylia w porównaniu do standardowych nadruków realizowanych przy wykorzystaniu farb plastizolowych, ale zapewniają satysfakcjonujący poziom odporności na pranie nawet w temperaturach do około 60°C. Farby wodne do niedawna były jedną z dominujących grup w sitodruku tekstylnym.

 • Farby rozpuszczalnikowe – farby rozpuszczalnikowe stosuje się w przypadku tekstyliów wykonanych ze sztucznych, a w tym także śliskich materiałów np. z poliestru. Dotyczy to przede wszystkim koszulek sportowych, softshelli i podobnych. Tego typu farby stosuje się także do pokrywania farbą toreb sportowych i parasoli, ponieważ gwarantują wysoką wytrzymałość na ścieranie oraz działanie czynników zewnętrznych.

Trwały sitodruk na koszulce

koszulka sitodruk pranie

Sitodruk jest bardzo łatwym i przyjemnym materiałem, jeśli chodzi o pranie. Po pierwsze nie straszne mu temperatury, możesz spokojnie prać go w programach z temp. 30-60 C° (czasem nawet w wyższej) pamiętaj jednak by wirowanie nie było wyższe niż 800 obrotów na minutę. Nadruk powinien spokojnie wytrzymać nawet do 100-150 prań. O czym jeszcze należy pamiętać, kiedy chcemy wyprać nadruk zrobiony za pomocą sitodruku?

 • najlepiej prać go na lewej stronie,

 • nie należy prasować samego nadruku! Nawet wtedy, kiedy koszulka jest wywrócona na lewą stronę. Jeśli jednak musisz to zrobić, to zmniejsz temperaturę żelazka i prasuj tylko na lewej stronie.

 • nie używaj detergentów, wybielaczy i silnych środków chemicznych. Mogą one wywołać reakcje chemiczne, które negatywnie wpłyną na trwałość nadruku.

 • odzieży oznakowanej sitodrukiem nie susz w suszarce bębnowej oraz nie pierz chemicznie,

Dobrze wykonany nadruk i stosowanie się do zasad prania i prasowania odzieży z nadrukiem, zapewnia trwałość i wysoką jakość znakowania na długo. Dzięki temu nadruk sitodruk, będzie długo wyglądał tak samo jak w momencie gdy odbierałeś przesyłkę z koszulkami. Nie ma potrzeby naprawiania nadruku, który zostanie wykonany prawidłowo i prawidłowo będzie pielęgnowany.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

67,987 Klientów
161,476 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku