• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Jak dobrać technikę druku na tkaninach do swojej grafiki?

2 marca 2022

Znakowanie odzieży reklamowej na początek może wydawać się skomplikowane. Mamy na rynku dostępnych wiele metod druku, wiele rodzajów materiałów, różne ograniczenia, technologie. Jednak jeżeli zapoznasz się trochę z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi znakowania, na pewno będzie o wiele łatwiej. Dlatego bądź na bieżąco z naszym blogiem, ponieważ dodajemy różne poradniki, materiały informacyjne, edukacyjne oraz takie, które zainspirują Cię do tworzenia wyjątkowych nadruków. W dzisiejszym artykule powiemy sobie o druku na tkaninach. Jaką technikę najlepiej dobrać do swojej grafiki?

Jak dobrać rodzaj druku na tkaninach?

Przy znakowaniu na tkaninach, musimy skupić się na paru punktach. Na początek może zaczniemy od podstaw i wyjaśnimy sobie czym jest tkanina. Tkaniny mogą powstawać z takich włókien jak np. bawełna, poliester, wiskoza. Nici w tkaninach zaplatane są w specjalny sposób, dlatego są one nierozciągliwe i raczej sztywne. To z nich wykonane są zazwyczaj marynarki, koszule czy jeansy. Tkaniny są tkane na krosnach. Wyróżniamy je na podstawie splotu. Jest to splot płócienny, atłasowy i skośny. Wszystkie te rodzaje mają wiele pochodnych. Każdy ze splotów ma swoje właściwości i dotykając tkaninę, możemy ocenić np. że jeans jest sztywny i mocny, a satyna gładka i lejąca się.

Proces tworzenia tkaniny odzieżowej może wydawać się dosyć skomplikowany. Używamy do niego dwóch rodzajów nici – osnowy i wątku. Nitki osnowy zawsze biegną wzdłuż materiału, a wątek przebiega w poprzek. To właśnie sprawia, że tkaniny są nierozciągliwe i stabilne, dlatego łatwo się z nich szyje, bo nie falują we wszystkich kierunkach. Takie materiały wymagają dodania luzu oraz zastosowania zaszewek do kształtu sylwetki. Coraz częściej do tkanin dodaje się nieco elastycznych włókien, dzięki czemu możemy nosić np. dopasowane spodnie. Bez dodatku elastanu, przy dużym naprężeniu – odzież mogłaby pęknąć w szwach.

Jeżeli mamy już podstawową wiedzę o tkaninach, możemy zastanowić się nad doborem metody znakowania. Na tkaninie wykonamy; sitodruk, termotransfer, druk cyfrowy, sublimacja, folie flex, flock i lateks, haft komputerowy. W zależności od rodzaju materiału i produktu będziemy dobierać odpowiednią metodę znakowania. Ważną rolę odgrywa także nakład oraz rodzaj grafiki. Niektóre metody lepiej sprawdzą się przy małych nakładach, inne przy większych. Niektóre metody będą lepsze dla wielokolorowych grafik czy zdjęć, a inne dla logotypów w pełnych kolorach. Każda z metod ma także trochę inną trwałość, oczywiście przy zachowaniu zasad odpowiedniego prania odzieży z nadrukiem. Na wiele pytań musimy sobie odpowiedzieć, dlatego w kolejnej części przybliżymy sobie kilka z tych wymienionych metod.

Druk cyfrowy na tkaninach

Druk cyfrowy  na tkaninach będzie idealnym rozwiązaniem dla odzieży bawełnianej. Druk cyfrowy powinien być wykorzystywany wyłącznie na takich materiałach lub takich z domieszką innego tworzywa w maksymalnie 20%. Ta metoda druku idealnie sprawdzi się dla wielokolorowych wzorów. Świetnie oddaje głębie kolorów i dzięki temu druk cyfrowy na tkaninach wygląda niesamowicie. Przy druku cyfrowym DTG nie jest wymagana przygotowalnia, dlatego znakowanie można wykonać już od jednej sztuki. Dodatkowo możliwa jest także personalizacja (np. imię, nazwisko czy numer). Jest to fajna alternatywa dla sitodruku, który opłacalny jest przy wyższych nakładach. Jeżeli chcesz na początek wykonać kilka sztuk swojego projektu na koszulkach – druk cyfrowy będzie do tego idealny.

Nadruk cyfrowy na tkaninie, powinien być prany i prasowany zawsze na lewej stronie, w zalecanych 30-40 stopniach. Jego trwałość przy zastosowaniu tej instrukcji to około 100 prań.

Druk sublimacyjny na tkaninach

Druk sublimacyjny na tkaninach może zostać wykonany wyłącznie na jasnych materiałach poliestrowych. Sublimacja wykorzystuje zjawisko chemiczne, które pozwala wniknąć nadrukowi w tkaninę. Dzięki temu nadruk będzie niewyczuwalny w dotyku oraz będzie praktycznie niezniszczalny. Druk kolorowy musi być wykonany na jasnym materiale. Dla koszulek w innych kolorach pozostaje nam wykonać wyłącznie całkowicie czarny nadruk.

Metoda ta idealnie nada się przy druku wielokolorowych wzorów. Perfekcyjnie oddaje głębie koloru i idealnie oddaje szczegóły. Można nią drukować wysokiej jakości zdjęcia. Nie jest wymagana przy niej przygotowalnia, dlatego znakowanie można wykonać już od jednej sztuki. Dodatkowo możliwa jest także personalizacja (np. imię, nazwisko czy numer). Przy sublimacji należy zachować zasady prania odzieży z nadrukiem, natomiast jak wspomnieliśmy wcześniej, sublimacja jest praktycznie niezniszczalna.

Sublimacja to idealna metoda do znakowania np. odzieży sportowej. To świetne rozwiązanie np. dla koszulek na maraton czy rajd, ale także sprawdzi się jako znakowanie koszulek na siłownię.

Druk transferowy na tkaninach

Czas na kolejną metodę znakowania w naszym zestawieniu, czyli na druk transferowy na tkaninach. Tutaj skupimy się głównie na termotransferze. Termotransfer to tak zwany sitodruk pośredni. Jest to metoda, którą na początku drukuje się na specjalnych arkuszach za pomocą karuzeli sitodrukowej, a później nanosi na odzież przy pomocy pras przemysłowych w wysokiej temperaturze. Dzięki temu można oznakować odzież w trudno dostępnych miejscach. Ta metoda idealnie sprawdza się do wykonania także metek odzieżowych. Wybór materiału do tej metody jest bardzo szeroki, ponieważ można użyć zarówno na odzieży bawełnianej jak i poliestrowej i nie tylko. Przy tej metodzie znakowania konieczne jest wykonanie przygotowalni, dlatego nie jest ona opłacalna od jednej sztuki. Termotransfer opłaca się od około 20-30 sztuk jednego wzoru. Znakować można wykonać w pełnych kolorach – dobierane są one z palety PANTONE Solid Coated. Świetnie sprawdzi się przy dużych nakładach, ponieważ cena będzie wówczas bardzo korzystna. Idealna do znakowania czapek, kurtek czy toreb sportowych.

Jak utrzymać na długo piękny nadruk? Należy zastosować tutaj 30-50 stopni, a jego trwałość oceniamy na 100 prań.

Mamy nadzieję, że trochę rozjaśniliśmy Wam ten temat i teraz łatwiej będzie Wam zdecydować się na metodę znakowania dla tkaniny. Jeżeli jednak będziecie mieli jakieś wątpliwości – nasze Biuro Obsługi Klienta, służy pomocą. Nasi konsultanci pomogą dobrać odzież, odpowiednią metodę znakowania oraz sprawdzą plik. Pomogą Wam na każdym etapie Waszego zamówienia.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

67,987 Klientów
161,476 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku