• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Jak dbać o nadruk na tkaninach?

16 listopada 2021

Tworząc nasze wymarzone autorskie nadruki na koszulkach, chcemy żeby posłużyły nam jak najdłużej. Tak samo w wypadku zamówień firmowych, na odzież dla pracowników lub przy tworzeniu własnej marki odzieżowej. Nadruki na tkaninach wykonane wybraną metodą znakowania, mogą wyglądać świetnie przez wiele prań, jeżeli będziemy stosować się do odpowiednich zasad. W dzisiejszym artykule powiemy sobie, jakie są te zasady.

Rodzaje nadruków na tkaninach

Czapka z nadrukiem

Druk na odzieży jest możliwy wieloma metodami znakowania. Nadruki na tkaninach możemy wykonać większością z tych metod. Jest to:

  • sitodruk,

  • termotransfer,

  • druk cyfrowy,

  • folie flex, flock i lateks,

  • haft komputerowy,

W zależności od rodzaju materiału i produktu będziemy dobierać odpowiednią metodę znakowania. Każda z nich ma trochę inną trwałość przy zachowaniu zasad odpowiedniego prania odzieży z nadrukiem. Sprawdzimy teraz, jak dokładnie wygląda ocena trwałości dla każdej z wymienionych metod.

Haft komputerowy – jest to najtrwalsza metoda znakowania. Nie mamy określonej temperatury prania, ponieważ nie wpływa to na jakość haftu. Dla bezpieczeństwa odzieży możemy ją prać od 30-90 stopni. Haft jest praktycznie niezniszczalny, jeżeli nie uszkodzimy go mechanicznie.

Sitodruk – jest to trwała metoda znakowania, dlatego można pozwolić sobie na pranie jej w 50 stopniach. Nadruk na długo zachowa swoją pierwotną formę. Zakłada się, że żywotność takiego nadruku to około 100 prań.

Termotransfer – jest to metoda bardzo powiązana z sitodrukiem, nie bez przyczyny jego drugą nazwą jest sitodruk pośredni. Należy zastosować tutaj 30-50 stopni, a jego trwałość oceniamy na 100 prań.

Druk cyfrowy – nadruk cyfrowy na tkaninie, powinien być prany inaczej niż przy sitodruku i powinnyśmy pozostać przy zalecanych 30-40 stopniach. Jego trwałość przy zastosowaniu tej instrukcji to około 100 prań.

Folia flex/flock – tutaj zastosujmy pranie w temperaturze 30-50 stopni. Są to trwałe nadruki, ponieważ przy zastosowaniu instrukcji powinny przetrwać ponad 500 prań.

Folia lateksowa – podobnie jak przy flexie zastosujemy temperaturę 30-50 stopni. Tutaj trwałość ocenia się na około 100 prań.

<h2>Jak prać materiały, aby zachować trwałość nadruku</h2>

Powyżej przedstawiliśmy zasady tyczące się konkretnych metod znakowania, a teraz skupmy się na ogólnym przepisie na “długowieczność” nadruku.

  1. Zawsze prać i prasować na lewej stronie,

  2. Maksymalna temperatura to 30-40 stopni,

  3. Nie przekraczać 600 obrotów na minutę,

  4. Nie korzystać z automatycznego suszenia,

  5. Nie stosować mocnej chemii,

To są klasyczne i uniwersalne zasady do każdej odzieży z nadrukiem. Jeżeli jednak znasz dokładnie rodzaj metody znakowania jaka została naniesiona na Twoją odzież korzystaj z instrukcji bezpośrednio dopasowanej do Twojej metody.

Przede wszystkim stosujmy się do prania na lewej stronie i odpowiedniej temperatury. Im wyższa temperatura, tym większe ryzyko pogorszenia jakości ubrań. Nadruk może się sprać, tkanina skurczyć. Trzeba uważać. Warto również sprawdzić na metce odzieży instrukcję prania, każdy producent odzieży reklamowej wszywa ją w swoje produkty. Przy niskiej temperaturze mamy pewność, że odzież nie ulegnie zniszczeniu, nie straci koloru i jednocześnie zostanie porządnie wyprana. W zależności od koloru odzież pierzemy z ciemnym, jasnym lub kolorowym praniem. Niższa temperatura wody i unikanie nadmiernie częstego prania wpływa też pozytywnie na środowisko.

Prasowanie tkanin z nadrukiem

Jak dbać o koszulkę z nadrukiem?

Suszenie i prasowanie odzieży jest równie ważne co samo pranie. Mimo odpowiedniego prania koszulek, wszystko może zepsuć się właśnie podczas suszenia czy prasowania.

Pamiętaj, że tkaniny lubią schnąć naturalnie – najlepiej płasko rozłożone. Nie kładź odzieży na kaloryferach, czy innych źródłach ciepła, ponieważ to spowoduje pękanie nadruku. Dobrze jest również unikać pełnego słońca, ponieważ przez intensywne promieniowanie ultrafioletowe czarny lub kolorowy materiał szybko wyblaknie.

Prasowanie to etap, na który należy zwrócić szczególną uwagę. Rozgrzane żelazko może się bowiem okazać zabójcze dla każdego nadruku na koszulce. Dlatego pamiętaj o przewróceniu tkanin na lewą stronę, a najlepiej – dodatkowo zabezpiecz grafikę kawałkiem materiału. Prasuj na możliwie najniższych ustawieniach temperatury, odpowiednich do zaleceń materiału odzieży. Możesz także skorzystać z alternatywy dla żelazka, czyli parownicy. Ona świetnie sprawdzi się do prasowania i nie naruszy Twojego nadruku.

Jedyną metodą nie wymagającą prasowania, jest haft komputerowy lub naszywki. Te metody po prostu nie mają możliwości, żeby zostały pogniecione. Jedynie może się to stać z materiałem, na którym są naniesione, ale wtedy możemy po prostu pominąć prasowanie samego haftu.

Odpowiednia konserwacja produktów reklamowych, jest bardzo ważna, ponieważ każdy z nas chce, żeby zarówno reklamowe jak i klasyczne koszulki z nadrukiem, posłużyły na długo i dobrze wyglądały nawet po długim użytkowaniu. Świadome użytkowanie, pozwala na więcej.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

67,506 Klientów
160,588 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku