• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Czy gramatura to najważniejszy aspekt techniczny koszulki?

25 września 2019

Decydując się na zaprojektowanie odzieży dla pracowników lub do własnego sklepu zależy nam przede wszystkim na jakości. Chcemy, żeby nasza odzież nosiła się dobrze, była łatwa w eksploatacji i służyła na długie lata. Wiele czynników wpływa na to, żeby wybrać idealną odzież. Dzisiaj zastanowimy się jak gramatura odzieży ma wpływ na jakość koszulki?

Co to gramatura odzieży?

Gramatura to waga jednego metra kwadratowego materiału wyrażona w gramach. Jeżeli przygotujemy wykroje odzieży i je zważymy, uzyskamy odpowiedź na pytanie, jaka jest gramatura danego materiału. Należy jednak pamiętać iż prawo pozwala na tolerancję w granicy 5%. Oznacza to iż t-shirt opisany jako 200g, równie dobrze może mieć 190g i wszystko jest w normie.

Jaką gramaturę wybrać?

Na początek musimy znać odpowiedź na pytanie do czego potrzebne będą koszulki? Zmiennych jest wiele. Jeden woli „przewiewne” modele – czyli pasowała by odzież o gramaturze około 150 g/m2, a inny woli grubsze koszulki o „mięsistej” bawełnie 210 g/m2. Dlatego tak ważne jest pytanie o przeznaczenie odzieży. Gramaturę należy dopasować okazji. Czy to koszulki na jednorazowy event, promocyjny gadżet czy odzież pod markę odzieżową? Zazwyczaj t-shirt na np. trzydniowe targi nie musi spełniać wygórowanych wymagań, bo nie będzie ponownie wykorzystany. Z drugiej strony, gadżet reklamowy przekazuje obraz Twojej firmy, więc nie może być tandetny. Im jaśniej sprecyzujesz potrzebę, tym łatwiej będzie dopasować konkretne rozwiązanie.

Wpływ gramatury na jakość odzieży

Bardzo często słyszymy od klientów, że gramatura jest wyznacznikiem do wyboru modelu koszulki. Niestety jest to spory błąd ponieważ koszulka o gramaturze 200 g, może być dużo gorsza niż np. 150g. Nie powinniśmy utożsamiać gramatury z jakością wybieranej odzieży. Jakość wybranych produktów w dużej mierze zależy od rodzaju materiału z jakiego jest wykonana. Najlepszą bawełną jest bawełna czesana i bawełna półczesana. Najbardziej popularnym wzorem koszulki z naszej oferty wykonanej z bawełny półczesanej jest Sol’s Imperial. Natomiast gdy decydujemy się na bawełnę czesaną warto zwrócić uwagę na model James&Nicholson Workwear-T. Oprócz rodzaju bawełny, przy wyborze odpowiedniego modelu odzieży należy zwrócić uwagę także na krój, sposób barwienia, konstrukcję ściągacza, czy rodzaje przeszycia.

Jeżeli chcesz mieć pewność że dane modele będą odpowiadać Twoim wymaganiom i chcesz dokonać bardzo przemyślanego wyboru, proponujemy zamawianie próbek. W ten sposób najprościej można przekonać się co najbardziej pasuje przed złożeniem zamówienia i wydaniem dostępnego budżetu. Koszulkę taką będzie można sprawdzić nie tylko w codziennym użytkowaniu, ale także zobaczyć jak zachowuje się podczas prania.

Warto wziąć także pod uwagę to jak będziemy chcieli oznakować naszą odzież. Koszulki o wyższych gramaturach będą lepiej sprawdzać się przy wykonywaniu nadruków czy haftów. W doborze odpowiedniej metody pomogą nasi konsultanci. Dzięki temu będą mieli Państwo pewność, że niezależnie od gramatury, ostateczny efekt spełni Wasze oczekiwania.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

67,987 Klientów
161,476 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku