• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Flex i flock, czyli folia na koszulce

26 lutego 2016

Flex i flock to rodzaje folii, jakie wykorzystywane są głównie do zdobienia odzieży oraz materiałów. Jakie są różnice między nimi?, Czym się charakteryzują?, Jak wyglądają na gotowych ubraniach? – tego wszystkiego dowiesz się w naszym artykule.

FOLIA FLEX

Folia flex to rodzaj nadruku, który przenosi się na odzież i tkaniny za pomocą wysokiej temperatury. Jest to metoda wgrzewania folii na ubranie, która dzięki wysokiej temeraturze osiąga dużą trwałość. Cechą charakterystyczną tego rodzaju folii jest jej jednobarwność. Oczywiście, kolor folii jest kwestią osobistą i zależy od preferencji klienta, jednak za jej pomocą nanosimy na odzież jedynie takie nadruki, grafiki, czy logotypy, które są jednokolorowe, pozbawione przejść tonalnych.

folia flex żółta i niebieska

Nie znaczy to, że nadruki wykonywane za pomocą folii flex muszą być nudne i smutne. Istnieje bowiem bardzo wiele różnych barw i struktur, które można zastosować na odzieży: folia perforowana, metaliczna, brokatowa czy luminescencyjna. Ostatnio realizowaliśmy nadruki wykonywane folią flex w kolorze złotym na koszulkach firmy Nike. Jak sami możecie zauważyć, koszulki świetnie się prezentują, podobnie, jak sam nadruk.

folia flex złota

Grafikę, którą chcemy umieścić na kuszulce lub innego rodzaju odzieży, w początkowej fazie wycina się na ploterze w odbiciu lustrzanym. Poźniej, za pomocą ostrza, usuwa się z wyciętego kształtu zbędne elementy, aby uzyskać docelową grafikę, która ma zostać umieszczona na odzieży. Następnie nadruk z folii wgrzewa się na odzież przy użyciu wysokiej temperatury, odpowiedniej dla każdego rodzaju folii.

Pełnokolorowym odpowiednikiem folii flex jest folia solwent, za której pomocą możemy przenosić na odzież wielobarwne grafiki, takie, jak zdjęcia, logotypy.

Czym różni się folia flex od flock?

Poza folią flex występują również inne rodzaje folii wykorzystywane w nadrukach na odzieży. Jedną z nich jest folia flock, która podobnie, jak flex, wgrzewana jest na dany typ odzieży. Różni się jednak od flex swoją włóknowatą strukturą, składa się ona bowiem z celulozowych włókien, które wyglądają jak „meszek”.

folia flock

Ze względu na swoją strukturę, folia flock jest grubsza i mniej elastyczna, od flex. Oba rodzaje folii idealnie nadają się jednak do znakowania różnych rodzajów odzieży: koszulek polo, T-shirtów, czy odzieży sportowej i poliestrowej.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

68,286 Klientów
162,028 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku