• polski
 • PLN
  • EUR
  • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Elastyczność na pierwszym miejscu. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o spandexie jako materiale odzieżowym

15 marca 2024

Często poruszamy temat materiałów odzieżowych dlatego dzisiaj omówimy sobie konkretny rodzaj materiału, który może dobrze sprawdzić się do szycia odzieży treningowej. Spandex co to za materiał? Zostańcie z nami, a w dalszej części postaramy się szczegółowo odpowiedzieć na to pytanie.

Tkanina spandex

Materiał spandex to wyjątkowo mocne i trwałe włókno, które coraz częściej wykorzystywane jest w produkcji odzieży. Spandex to tkanina bardzo elastyczna, która nie ogranicza ruchów, ma właściwości oddychające i dzięki temu idealnie sprawdzi się do produkcji odzieży treningowej – np. legginsów. Ten lekki materiał, jest przyjemny w dotyku i odprony na zabrudzenia. Doskonale dopasowuje się do ciała, dzięki czemu jest bardzo wygodny i idealny do wykorzystania np. do tworzenia odzieży na siłownię.

Tkanina spandex porównywana jest do poliestru, jednak tak naprawdę to włókno syntetyczne bardziej znane pod nazwą lycra czy elastan. Zazwyczaj występuje w towarzystwie innego włókna, w niewielkiej domieszce. Ten materiał jest bardzo elastyczny dlatego bardzo dobrze dopasowuje się do sylwetki. Oprócz odzieży treningowej, ten materiał w domieszkach stosowany jest także przy koszulach czy koszulkach – np. w wypadku kroju FIT, który jest bardziej dopasowany do ciała.

Tkanina spandex

Zalety i wady materiału spandex

Jeżeli zastanawiasz się nad wykorzystaniem takiego materiału, przygotowaliśmy krótkie podsumowanie wad i zalet spandexu. 

 • jest to materiał szybkoschnący – dlatego idealnie sprawdzi się jako materiał pod odzież sportową
 • nie elektryzuje się 
 • przyjemny w dotyku
 • odporny na zabrudzenia
 • jest bardzo elastyczny – to dodatkowy atut dzięki którym odzież sportowa jest wygoda, a biznesowa łatwa do pielęgnacji
 • odporny na promienie UV
 • nie rozciąga się – dzięki temu służą nam na dłużej
 • jego wadą jest słaba ochrona przed wchłanianiem wilgoci

Składanie zamówienia na odzież z tkaniny spandex

Jeżeli podejmiesz decyzję o produkcji odzieży z materiału spandex, warto pomyśleć o wyborze szwalni, która pomoże Ci w realizacji tego planu. Sprawdź dokładnie rynek – oferty, zapoznaj się z portfolio, z możliwościami oraz z procesem produkcyjnym. Najlepiej wybrać polskiego producenta. Wykonywanie produktów na rodzimym rynku, cieszy się wyjątkowym zainteresowaniem i jest dobrze postrzegane przez odbiorców. Odpowiedni research jest tutaj najważniejszy. Oprócz sprawdzenia firm w Internecie, warto porozmawiać z nią osobiście lub przez telefon. Szwalnia w firmie Reflect oferuje kompleksową usługę produkcji odzieży. Oprócz szwalni odzieży, znakujemy także na gotowych produktach. Zajmujemy się szyciem ubrań na zamówienie od podstaw – projektujemy, szyjemy, wykańczamy. Konstruujemy szablony oraz przygotowujemy układy krojów, a także sublimujemy dzianiny pod zdefiniowany kolor z palety Pantone. W naszej wzorcowni posiadamy również szereg materiałów, których kolor można wybrać z gotowej już palety. W firmie Reflect oznakujesz uszyte ubrania wszystkimi dostępnymi na rynku metodami znakowania. Dla materiału spandex najlepiej sprawdzą się następujące metody:

Sublimacja – stosowana na jasnych materiałach poliestrowych. Doskonale przepuszcza powietrze, dlatego nadaje się do znakowania odzieży sportowej. Metoda praktycznie niezniszczalna. Pozwala na personalizację.

Termotransfer – metoda pośrednia do sitodruku. Nadruki w pierwszej kolejności wykonywane są na specjalnym papierze, później transferowane na odzież za pomocą pras przemysłowych. Metoda idealna do znakowania trudniej dostępnych miejsc, jak i do wykonywania metek na odzieży. 

Folia flex i Folia flock – jednokolorowe folie termotransferowe wgrzewane bezpośrednio na odzież przy pomocy wysokiej temperatury. Folia flock pokryta jest meszkiem przypominającym w dotyku zamsz. Doskonałe dla mniejszych nakładów.

Folia lateksowa – alternatywna metoda względem folii flex i flock, która pozwala na wielokolorowy nadruk. Jedna z najnowocześniejszych technik znakowania odzieży posiadająca atesty bezpieczeństwa. Pozwala na personalizację.

Składanie zamówienia na odzież z tkaniny spandex

Do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie i staramy się wspólnie dojść do idealnego rozwiązania. Kiedy podejmiecie decyzję o współpracy, poznacie ofertę itp. warto ustalić sposób komunikacji, przekazywania zleceń, przygotowywania próbek. Kiedy będziecie mieli wspólnie wypracowaną metodę zlecania zamówień, na pewno wszystko będzie szło sprawnie i bez komplikacji. 

Produkcja ubrań to doskonała okazja na stworzenie czegoś oryginalnego, czego nie można dostać w stałej ofercie sklepów. Dzięki takiemu projektowi możesz zapewnić sobie klientów, którzy z chęcią inwestują w innowacyjne pomysły. Twoje ubrania mogą być gładkie w jednym kolorze, albo w całości zadrukowane. Wybór należy do Ciebie.

Możesz u nas szyć ubrania na zamówienie, oznakować je wybraną metodą znakowania, ometkować swoim logo, a także zlecić jednostkowe pakowanie. To idealne rozwiązanie dla twórców, którzy chcą wykonać zamówienie kompleksowo w jednej firmie. Szwalnia odzieży i produkcja którą posiadamy, jest wstanie zapewnić wszystkie wymagania w ustalonym czasie.

W temacie oferty skontaktuj się z nami telefonicznie lub mailowo. Zapraszamy!

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

67,506 Klientów
160,588 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku