• polski
 • PLN
  • EUR
  • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Druk sublimacyjny – znakowanie, które zachwyci każdego!

16 listopada 2021

Druk sublimacyjny jest obecnie bardzo popularną metodą. Znakuje się nią nie tylko odzież, ale także gadżety. To dzięki tej metodzie możemy wykonywać oryginalne fullprinty. Sublimacja to jedyna metoda znakowania, która na odzieży jest w 100% oddychająca. Jest praktycznie niezniszczalna i niewyczuwalna w dotyku, idealna np. dla odzieży sportowej. Sprawdźmy dzisiaj na czym dokładnie polega ta metoda znakowania i dlaczego jest tak popularna.

Na czym polega druk sublimacyjny

Druk sublimacyjny na koszulkach

Druk sublimacyjny to technika druku wykorzystująca zjawisko sublimacji. Wydruk wykonywany jest specjalnymi tuszami, nanoszony na papier sublimacyjny (transferowy), a następnie za pomocą prasy przemysłowej przy wysokiej temperaturze przenoszony jest na odzież która jest wykonana z poliestru lub posiada powłokę poliestrową.

Sublimacja to najtrwalsza metoda znakowania, nadruk nie straci na jakości, nawet po wielu praniach. Jest to idealne rozwiązanie dla koszulek sportowych, które wymagają częstego prania.

Dlaczego poliester? Nadruk wykonywany jest przy pomocy tuszy sublimacyjnych. Są to w rzeczywistości barwniki, które wiążą się wyłącznie z włóknami poliestrowymi. Podczas dociskania kalki do produktu w prasie przemysłowej barwnik zostaje podgrzany i dochodzi do dwóch istotnych procesów: barwnik zmienia swój stan skupienia bezpośrednio ze stałego na gazowy, a włókna poliestrowe tkaniny otwierają się i przyjmują barwnik, który przenika do ich wnętrza zamiast osadzać się na powierzchni, co ma miejsce w przypadku innych metod nanoszenia grafik na produkt. Kiedy działanie wysokiej temperatury ustaje, włókna ponownie się zamykają i trwale przyjmują barwnik sublimacyjny. Efektem końcowym procesu jest wyrazisty obraz wtopiony w koszulkę – który jest niewyczuwalny w dotyku.

Nadruki wykonywane są w kolorystyce CMYK dlatego plik do druku przygotuj właśnie w tej kolorystyce. Grafika może być bitmapą natomiast musi być w wysokiej jakości – przynajmniej 300 dpi przy wymiarze 1:1 (czyli wymiarze rzeczywistym). Wówczas uzyskamy na odzieży niesamowity efekt i wysoką jakość. Przy przygotowaniu grafiki należy pamiętać, żeby projekt nie zawierał żadnego białego elementu – w sublimacji nie można go wydrukować. Wówczas gdy mamy biały element w nadruku – zostanie on zastąpiony kolorem białej koszulki.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, znakowanie wykonywane jest na jasnych materiałach. Możemy jednak wykonać go także na kolorowych koszulkach, jednak wówczas nadruk musi być w jednym kolorze – czarnym.

Jaką odzież wybrać do znakowania sublimacją? W ofercie naszej hurtowni odzieży OpenWear znajdziemy bardzo dużo poliestrowych modeli odzieży (dostępne są one w kategorii odzież sportowa). Przy decyzji na sublimację, odzież powinna być jasna poliestrowa. Natomiast możliwe jest również sublimowanie materiału, który składa się z mniejszej ilości poliestru, jednak minimum to 80% (np. 80% poliestru, 20% bawełny) i poliester musi być wtedy warstwą zewnętrzną materiału.

Zalety druku sublimacyjnego

Druk sublimacyjny mimo niektórych ograniczeń, zyskuje ogromną popularność poprzez swoje zalety. Nie ma drugiej takiej metody, która nie tylko jest opłacalna, ale i trwała i efektowna. Teraz kiedy już powiedzieliśmy sobie czym jest metoda sublimacji, podsumujmy zalety tego nadruku:

 • Sublimacja opłacalna jest od jednej sztuki,

 • Dla wysokich nakładów, cena również będzie bardzo korzystna,

 • Najtrwalsza metoda znakowania,

 • Idealnie nada się do odwzorowania wielokolorowych projektów,

 • Idealna do wydruku zdjęć,

 • Niewyczuwalna w dotyku,

 • Oddychająca – 100% przepuszczalności powietrza,

 • Idealna do znakowania odzieży sportowej,

 • Można znakować nią gadżety takie jak poduszki, skarpetki, podkładki pod myszkę czy kubki (ze specjalną powłoką poliestrową),

 • Pozwala na tworzenie odzieży i gadżetów fullprint,

Ponieważ druk sublimacyjny jest opłacalny praktycznie od jednej sztuki, będzie idealny do wyboru nawet dla zamówień indywidualnych – np. koszulki z własnym nadrukiem czy koszulki techniczne na siłownie.

Dlaczego druk sublimacyjny jest tak popularny?

Druk sublimacyjny jest popularny ze względu na niesamowite efekty wydruków. Najlepiej odwzorowuje kolorystykę, dzięki czemu tworzenie kolorowych fullprintowych koszulek tą metodą daje zniewalające efekty. Dodatkowo przemawia za nią ogromna trwałość, to że jest niewyczuwalna w dotyku i oddychająca oraz jej wielozadaniowość – oznakujesz odzież i gadżety.

Popularność wzrasta, także dzięki niskiej cenie tego znakowania. Opłacalna jest od jednej sztuki – ale co tak naprawdę wpływa na cenę? Mamy kilka czynników: nakład, rodzaj produktu, wielkość nadruku w cm2 i ewentualne dodatki. Korzystając z naszego kalkulatora cen znakowania, możesz samodzielnie wykonać wycenę swojego zamówienia na sublimację.

Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące druku sublimacyjnego i teraz będziecie mogli podjąć decyzję o ewentualnym zamówieniu. Przy jakichkolwiek problemach lub wątpliwościach, polecamy kontakt z naszymi konsultantami Biura Obsługi Klienta, które pomoże i doradzi na każdym etapie zamówienia.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

68,728 Klientów
162,844 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku