• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Druk DTG – jedna z najpopularniejszych metod znakowania

14 listopada 2021

Druk DTG inaczej nazywany drukiem cyfrowym, jest w ostatnich latach jedną z najpopularniejszych metod znakowania. Jest to metoda dość świeża w porównaniu z innymi dostępnymi na rynku, ale od razu zyskała wielu fanów. Zastanowimy się dzisiaj, na czym tak naprawdę polega fenomen tej metody. Zapraszamy do lektury!

Na czym polega druk DTG?

DTG czyli Direct To Garment to metoda nadruku bezpośredniego. Wykonywana jest przy pomocy maszyny drukarskiej, która tworzy obraz bezpośrednio na podstawie danych przesłanych z komputera, co pozwala zaoszczędzić na koszcie ich przygotowania i skrócić czas realizacji. Z tych samych względów możliwa jest niemal dowolna personalizacja (własny nadruk na koszulce np. z imieniem czy numerem) każdej pojedynczej kopii drukowanych materiałów. Również w związku z tym druk DTG jest opłacalny praktycznie od jednej sztuki.

Technika druku DTG, w przypadku najpopularniejszych obecnie maszyn elektrofotograficznych, bardzo przypomina sposób pracy drukarki laserowej, chociaż nieporównywalnie przewyższają jakością i szybkością przygotowania wydruku. Wykonywane nadruki w kolorystyce CMYK są w bardzo dobrej jakości oraz z zapewniają świetne odwzorowanie kolorów, dlatego ta metoda idealnie nadaje się do pełnokolorowych grafik.

Zalety druku DTG

Druk DTG na koszulce 

Mamy wiele zalet druku DTG i postaramy się je pokrótce przybliżyć. Przede wszystkim zacznijmy od idealnego odwzorowania przygotowanej grafiki. Możemy drukować na odzieży w dużych rozmiarach, uzyskując perfekcyjnie dopracowany nadruk, w pięknej gamie kolorystycznej. Bardzo ważnym etapem przed rozpoczęciem druku, jest odpowiednie przygotowanie projektu. Należy wykonać go w kolorystyce CMYK, w wysokiej jakości – grafika musi mieć przynajmniej 300 dpi, przy zakładanym wymiarze 1:1, czyli wymiarze właściwym. Dzięki temu, nadruk będzie wyglądał niesamowicie. Kolejną zaletą jest krótki czas realizacji – dzięki braku przygotowali, jak to jest w wypadku większości pozostałych metod znakowania, zaoszczędzimy czas. Druk wykonywany na maszynie jest względnie krótki (zależy to od stopnia skomplikowania projektu). Pojedyncze sztuki koszulek DTG, jesteśmy wstanie wykonać w trybie ekspresowym, nawet do 24h. Mówiąc o zaletach, warto wspomnieć o trwałości druku DTG, ponieważ jest on bardzo wysokiej jakości, przy zachowaniu odpowiednich zasad prania odzieży z nadrukiem, posłuży on nam na przynajmniej 150 prań. Pozwoli to nam cieszyć się koszulką na długo. Koszulki DTG można drukować już od jednej sztuki, dlatego każdy może sobie pozwolić na niebanalny projekt, własnego autorstwa. Oprócz tego możemy nadruki dowolnie personalizować. Możesz na każdej koszulce dodać np. imię. Możemy także dopasować wymiar nadruków do wybranych rozmiarów odzieży. Na koniec, musimy wspomnieć także, że druk DTG jest oddychający (przepuszcza powietrze), nie kurczy się, nie pęka, nie marszczy się, nie obciąża koszulki, a przy druku na białym materiale jest słabo wyczuwalny w dotyku. Jak sami Państwo widzą, ta metoda znakowania, ma całą listę zalet – która perfekcyjnie wyjaśnia fenomen tego druku.

Druk DTG a inne metody znakowania

Zastanówmy się jak metoda DTG wypada w porównaniu do innych dostępnych metod znakowania. Powinniśmy skupić się na początku na sposobie wykonywania tego druku. Jak już wspomnieliśmy, nie wymaga on przygotowali, jak np. sitodruk czy haft komputerowy. Dzięki temu zaoszczędzimy czas. Projekt do znakowania może być wykonany w bitmapie. Do większości pozostałych metod potrzebujemy grafikę w wektorach (np. do termotransferu, folii flex i flock). Opłacalna jest od jednej sztuki, gdzie przykładowo przy metodzie sitodruku opłacalny jest nakład od 20-30 sztuk, jednego wzoru. Dodatkowo koszulki możemy dowolnie personalizować – dodać różne imiona, czy numery. W wypadku np. metody haftu komputerowego, będzie to bardzo kosztowne, ponieważ dla każdego wzoru będzie musiała zostać wykonana osobna przygotowalnia.

Czy nadruk DTG sprawdzi się w przypadku mojego zlecenia?

Zanim podejmiesz decyzję o metodzie znakowania, musisz sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Jaki będzie nakład Twojego zamówienia, jaki materiał odzieży wybrałeś, jaki jest Twój projekt nadruku. Metoda ta idealnie sprawdzi się na materiałach bawełnianych, przy mniejszym nakładzie, dla wielokolorowych projektów, dla personalizowanych wzorów. Jeżeli masz wątpliwości co do decyzji, zachęcamy do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta, który pomoże w odpowiednim doborze metody znakowania do Twojego zlecenia.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

68,728 Klientów
162,844 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku