• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Druk DTF – co to za metoda znakowania?

17 lutego 2023

Na pewno słyszałeś już określenie druk DTG, ale czy słyszałeś kiedyś o druku DTF? Jeżeli nie, chętnie o tym opowiemy, ponieważ jest to nowa metoda, która pozwala na wykonanie nadruków wysokiej jakości i trwałości niskim kosztem. Druk DTF co to i na czym polega jego fenomen – zostań z nami!

Technologia nadruków DTF

Zadajesz sobie pytanie druk DTF co to takiego? Już wyjaśniamy. Znakowanie DTF czyli Direct to Film to nowa metoda znakowania, która niebawem zawojuje światem. Jest to technologia o niezwykłej jakości i trwałości, która jest świetną alternatywą do znanego nam nadruku DTG. Idealnie sprawdzi się do zamówień o średnim i dużym nakładzie znakowania w wielu kolorach. Nadruki DTF są dosyć tanie w porównaniu do pozostałych metod znakowania, a dodatkowo są bardzo szybkie w produkcji. Daje to ogromne możliwości, ponieważ w niskiej cenie możemy szybko oznakować duże nakłady zamówienia.

Proces znakowania DTF

Znakowanie odzieży metodą DTF to proces o bardzo prostych zasadach, podobnych do termotransferów. Jest to metoda pośrednia, gdzie nadruk w pierwszej kolejności drukujemy na specjalną folię PET, wygrzewamy folię w prasie, a później przenosimy na odzież za pomocą prasy przemysłowej. W kolejności wygląda to tak, że kiedy nadruk wykonany na folii za pomocą specjalnych drukarek, farbami wodnymi jest już gotowy, należy posypać go specjalnym proszkiem (wydruk musi być jeszcze mokry). Później wygrzewamy go i przenosimy wydruk na koszulkę, korzystając z prasy przemysłowej lub ewentualnie tunelu grzewczego. Dzięki temu nadruk jest trwały oraz szczegółowy.

Dzięki łatwości wykonania znakowania, znacznie przyspiesza to proces wydruków. Dzięki temu możemy znakować szybciej i sprawniej. Dodatkowe procesy wgrzewania nadruku, wspierają trwałość znakowania, co jest jego kolejną zaletą.

Zalety druku DTF

Znakowanie DTF ma wiele zalet – nadruku są bardzo żywe i mają nasycone kolory. Idealnie nadają się do wielokolorowych nadruków, grafik lub zdjęć. Często to znakowanie jest nawet lepsze niż wydruki DTG, które już cechują się wyjątkowym odwzorowaniem kolorów. DTF jest bardziej trwały od DTG, dzięki temu znakowanie w intensywnych kolorach posłuży na dłużej. Mimo użycia metody termotransferowej, te nadruki są mało wyczuwalne w dotyku – prawdopodobnie to zasługa delikatnych farb wodnych, które również przy zastosowaniu w metodzie sitodruku dają podobny efekt. Te farby są bardziej naturalne i lepiej wpływają na środowisko. Ostatnią ważną zaletą jest cena znakowania. Koszty wychodzą niskie przy średnich i dużych nakładach, a dodatkowo nie wyróżniamy tutaj cen w zależności od koloru koszulki, jak to jest w przypadku druku cyfrowego lub sitodruku. Dzieje się tak, ponieważ nadruk DTF nie wymaga poddruku, więc nie ma znaczenia, na jakim kolorze zostanie wykonane znakowanie. Oprócz znakowania na odzieży, można zdecydować się także na same wydruki, które można później sprzedawać do samodzielnego wgrzania przez klientów. Należy jednak pamiętać, że wgrzewanie nadruków prasą przemysłową, a zwykłym żelazkiem, może znacząco wpłynąć na jakość i trwałość znakowania, co należy zaznaczyć potencjalnym klientom.

Znakowanie DTF można wykonywać nie tylko na koszulkach, ponieważ świetnie sprawdzi się także na bluzach czy na torbach bawełnianych. Posiadając odpowiednią prasę, oznakujesz nim także czapki czy plecaki. W związku z tym ta metoda jest bardzo uniwersalna i pozwala na oznakowanie większości produktów dostępnych w hurtowniach odzieży i między innymi to, daje jej wyższość nad niektórymi znanymi metodami znakowania.

Koszty znakowania DTF

Jak już wspominaliśmy, koszty znakowania są stosunkowo niskie. Nie tylko samej produkcji u podwykonawcy, ale także w wypadku gdy chcemy samodzielnie zająć się takim drukiem. W niewielkich kosztach możemy zaopatrzyć się w podstawową drukarkę oraz potrzebne materiały – folie oraz proszek. Warto także pomyśleć o prasie, ponieważ samo żelazko może być niewystarczalne. Druk wykonywany jest w kolorystyce CMYK, dzięki czemu nadruki są tak intensywne.

W porównaniu do innych metod znakowania, DTF jest najlepszą metodą dostępną do samodzielnego znakowania. Zbliżony efektem nadruk DTG wymaga specjalnych, drogich maszyn, więc ciężko byłoby rozpocząć taką działalność. Wszystkie pozostałe metody znakowania również wymagają specjalnych maszyn (czasem kilku), dużej przestrzeni oraz wykwalifikowanego pracownika. Jeżeli chciałbyś spróbować swoich sił w znakowaniu odzieży, druk DTF będzie dla Ciebie idealny.

Jeżeli jednak chciałbyś skorzystać z usług drukarni, w firmie Reflect oznakujesz swoją odzież prawie wszystkimi dostępnymi metodami znakowania. Dzięki temu możemy dopasować nadruku i odzież do każdego zamówienia. Oprócz tego oferujemy doradztwo oraz opiekę nad zamówieniem od początku do końca. Zapraszamy do kontaktu z nami – dobierzemy odpowiednią metodę znakowania do Twojego zamówienia oraz zaproponujemy odpowiednią odzież i poprowadzimy Twoje zamówienie. Skontaktujesz się z nami za pomocą maila, telefonu oraz czatu. Zapraszamy!

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

68,728 Klientów
162,844 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku