• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Czy druk cyfrowy to zawsze najlepsza metoda znakowania? Niekoniecznie!

21 stycznia 2020

Druk cyfrowy to jedna z najmłodszych metod znakowania odzieży i gadżetów. Jest aktualnie bardzo popularna w sklepach internetowych i przy zamówieniach indywidualnych. Ma doskonałe odwzorowanie kolorystyczne i niewiele ograniczeń. Ale czy zawsze jest to najlepsza metoda nadruku? Odpowiadamy!

Czym jest druk cyfrowy?

DTG czyli Direct To Garment to metoda nadruku bezpośredniego zwana potocznie drukiem cyfrowym. Wykonywana jest przy pomocy maszyny drukarskiej, która tworzy obraz bezpośrednio na podstawie danych przesłanych z komputera, co pozwala zaoszczędzić na koszcie ich przygotowania i skrócić czas realizacji. Z tych samych względów możliwa jest niemal dowolna personalizacja (własny nadruk na koszulce np. z imieniem, numerem itp.) każdej pojedynczej kopii drukowanych materiałów.

Nadruk DTG będzie idealny do druku pełnokolorowych prac w małym nakładzie, wymagających szybkiej produkcji i elastyczności. Jest jedynym wyjściem gdy trzeba wydrukować mały nakład (czy jedną sztukę) koszulek z nadrukiem. Jest jednym z rozwiązań dla prac spersonalizowanych czyli dopasowanych dokładnie do konkretnej osoby.

Technika druku cyfrowego, w przypadku najpopularniejszych obecnie maszyn elektrofotograficznych, bardzo przypomina sposób pracy drukarki laserowej, chociaż nieporównywalnie przewyższa ją jakością i szybkością przygotowania wydruku. Wykonywane nadruki w kolorystyce CMYK są w bardzo dobrej jakości oraz z dużym z odwzorowaniem kolorów. Maszyna do drukowania na koszulkach jaką wykorzystujemy w naszej firmie to model Kornit Storm II, jednej z najbardziej prestiżowych marek na świecie. Dzięki temu możemy zapewnić Państwu najwyższą jakość produkcji.

DTG czy Sitodruk? Porównanie

Zastanawiacie się pewnie, którą metodę lepiej wybrać? Wszystko jest zależne od Waszego zamówienia. Tak jak wspomnieliśmy powyżej, druk DTG jest bardziej opłacalny przy pojedynczych nakładach, natomiast sitodruk wychodzi lepiej dla dużych nakładów. Porównamy obie metody, na podstawie kilku najczęściej zadawanych pytań:

Pytanie

Sitodruk

Druk cyfrowy

Od jakiego nakładu opłacalne jest wykonanie?

Powyżej 20-30 sztuk

Od 1 sztuki

Maksymalna ilość kolorów?

Full color

Full color

Czy ilość kolorów grafiki wpływa na cenę?

Tak

Nie

Jaka jest żywotność nadruku?

Do 150 prań

Do około 100 prań

Temperatura prania?

30-50 °C

30-40 °C

Jaki format pliku jest potrzebny do znakowania?

Pliki wektorowe, kolorystyka PANTONE Solid Coated lub bitmapa w rozdzielczości 300 dpi (tylko w przypadku grafiki full color)

Bitmapa CMYK w rozdzielczości 300 dpi przy wymiarze 1:1

 

Decyzja o wyborze metody znakowania, jest możliwa po określeniu potrzeb. Jeżeli drukują Państwo duży nakład – korzystniej będzie wybrać sitodruk. Jeżeli chcą Państwo wykonać pojedyncze sztuki różnych wzorów lub konieczna jest personalizacja koszulek, korzystniej będzie wybrać druk cyfrowy. W razie wątpliwości polecamy skorzystanie z pomocy naszych konsultantów Biura Obsługi Klienta.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

67,974 Klientów
161,452 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku