• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Druk cyfrowy: CMYK czy RGB?

20 lipca 2017

Zdarzyło Ci się, że drukarnia, która miała zrobić dla Twojej firmy nadruki na koszulkach za pomocą metody druku cyfrowego DTG cofnęła projekt i poprosiła o zapisanie go w CMYKu? Jaką właściwie ma to różnicę? Czym tak w ogóle jest RGB i CMYK i dlaczego tak szalenie ważne jest poznanie tej różnicy przed wysyłką projektu do druku? Pytań nasuwa się sporo, dlatego nie zwlekajmy i powiedzmy sobie, o co tutaj chodzi.

RGB – co to?

Nazwa tego modelu powstała dzięki użyciu pierwszych liter trzech kolorów w języku angielskim:

– Red                            

– Green

– Blue

Możemy się domyślić, że RGB tworzą trzy podstawowe kolory – czerwony, zielony oraz niebieski. Z paletą tych kolorów spotykamy się patrząc na urządzenia cyfrowe, czyli np. komputer, tablet, telewizor. Z podstawówki wiemy, że z barw, na które składa się RGB możemy uzyskać niezwykle szeroki wachlarz barw pochodnych. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ w skład modelu RGB wchodzą wiązki światła, które krótko mówiąc nie odbijają się od żadnych przedmiotów, tylko wędrują bezpośrednio z ekranu cyfrowego do oczu. RGB wykorzystuje się w urządzeniach, które analizują oraz wyświetlają obraz.

RGB co to?

Czym zatem jest CMYK?

CMYK natomiast powstaje z czterech najbardziej podstawowych farb przeznaczonych do druku:

-Cyan

-Magenta

-Yellow

– blacK – Kluczowy kolor

Dzięki tym kolorom jesteśmy w stanie uzyskać niezliczoną liczbę barw w druku, poprzez mieszanie ich ze sobą. Przestrzeń barwna CMYK przeznaczona jest stricte do druku, dlatego mamy odpowiedź na nasze główne pytanie. Należy pamiętać, że przekonwertowanie z RGB na CMYK najlepiej wykonać na samym końcu naszego projektowania.

CMYK

Podsumowując

W druku cyfrowym, jak zresztą w każdym innym rodzaju druku używamy modelu CMYK, jeśli natomiast obraz ma nam jedynie służyć do odczytu czy analizy z powierzchni monitora używamy modelu RGB.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

68,286 Klientów
162,028 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku