• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Dlaczego warto wykonać proof cyfrowy na odzieży?

12 października 2018

W poligrafii od wielu lat proof cyfrowy jest z powodzeniem stosowany przy wysokonakładowych zamówieniach w celu sprawdzenia efektu końcowego wydruku bez konieczności produkcji całego nakładu. Dlaczego więc nie zastosować takiej próby na odzieży?

Proof cyfrowy

Proof cyfrowy na papierze pozwala przede wszystkim sprawdzić przybliżony efekt końcowy wydruku. Daje to też możliwość ewentualnej modyfikacji pliku graficznego w celu uniknięcia pomyłek lub chęci zmiany tonacji kolorów czy ich intensywności. Proof wykonywany jest na papierze do druku offsetowego, o konkretnej bieli, co poniekąd symuluje efekt końcowy druku na docelowych urządzeniach.

Próba wykonana na odzieży ma podobne zastosowanie. Jeśli jednak jest to druk cyfrowy wykonywany na dużej ilości odzieży, zalecane jest wykonanie proofu w celu uniknięcia ewentualnych pomyłek czy niezgodności kolorystycznych. Konieczność taka wynika także z faktu, iż druk cyfrowy to metoda, która oferuje wiele kombinacji opcji drukarskich, które są zależne od koloru czy struktury materiału, a także od samego rodzaju nadruku. największe znaczenie w tym wypadku mają tzw. set-upy, czyli ustawienia maszyny pod konkretny rodzaj materiału czy nawet jego kolor. I tak, odzież biała jest najmniej problematyczna w kwestii druku, bo nie wymaga białego poddruku, jednakże dobór ustawień zależny jest od samych kolorów (głównie czerni i szarości oraz ich intensywności).

próba kolorów

Przy odzieży kolorowej można zastosować podobne ustawienia jak przy koszulkach białych w przypadku gdy nadruk jest tylko i wyłącznie czarny (drukuje się go bez poddruku). W pozostałych sytuacjach należy utworzyć maskę, która w druku posłuży jako biały „podkład”, który pozwoli zachować wyrazistość kolorów. Do każdego koloru odzieży ponadto należy dobrać odpowiednią ilość utrwalacza i zdecydować o temperaturze i długości procesu suszenia. Czarna odzież może być poddana dłuższemu suszeniu, przez co nadruki są dużo trwalsze niż na pozostałych kolorach koszulek.

Zalety proofu cyfrowego

Niewątpliwą zaletą proofu cyfrowego na odzieży jest fakt, iż jest on wykonywany na dokładnie tej samej maszynie, na której drukowane jest docelowe zamówienie. Pozwala to uzyskać niemal w 100% identyczny wydruk, jak przy wszystkich sztukach znakowanej odzieży. Kolejnym plusem jest fakt, że próba pozwala poprawić ewentualne niedociągnięcia kolorystyczne czy pomyłki w pliku graficznym bez ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych kosztów przygotowalni.

Proof cyfrowy nie jest obowiązkowym elementem zamówienia, jednakże doskonale sprawdza się on przy zamówieniach wysokonakładowych- pozwala uniknąć nie tylko pomyłek, ale przede wszystkim niepotrzebnego stresu, który rośnie wprost proporcjonalnie do ilości sztuk w zamówieniu. Jeśli chcesz zlecić proof cyfrowy skontaktuj się z nami pod adresem biuro@reflect.pl w celu omówienia szczegółów zamówienia.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

67,506 Klientów
160,588 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku