• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Dlaczego nadruk na mojej koszulce ma zupełnie inny kolor?

28 czerwca 2018

Miesiącami szukasz tej najlepszej firmy znakującej odzież, tygodniami projektujesz wymarzony nadruk, a przez długie dni szukasz idealnych koszulek.
Zamówienie w końcu trafia do realizacji, a po chwili jest gotowe do odbioru.
Oglądasz koszulki i… nadruk ma zupełnie inny kolor.

Każda z metod znakowania : DTG, sitodruk, sublimacja oraz folia lateksowa wymaga pliku przygotowanego odpowiedniej przestrzeni barwnej. Do każdej z nich używa się też różnych rodzajów farb.

Brzmi przerażająco ? Niekoniecznie.

RGB – dlaczego monitor po wyłączeniu jest czarny?

Jedną z najpopularniejszych przestrzeni barwnych jest RGB – model kolorów wyświetlanych na monitorze.
RGB tworzą bardzo małe piksele składające się na trzy wiązki światła – czerwoną (Red), zieloną (Green) i niebieską (Blue).Wartość danego koloru składowego wiązki waha się od 0 – 255. Im wyższa wartość – tym dany piksel jest bardziej podświetlony. W efekcie- włączony monitor (bez zawartości) z aktywnymi wiązkami światła jest zupełnie biały, a wyłączony – zupełnie czarny (nie jest podświetlony żaden piksel).
W modelu RGB zapisane są też wszystkie elementy graficzne w internecie.

CMYK – tęcza z czterech kolorów

CMYK to składowa czterech farb drukarskich (Cyan, Magenta, Yellow, blacK).
Oznacza to, że każdy kolor w osobnej proporcji tworzy razem z pozostałymi pożądany kolor. Druk ten odbywa się metodą rastrową – zadrukowane zostają malutkie punkty, a kolory łączy się ze sobą za pomocą nakładania ich na siebie warstwami. Na ostateczny efekt koloru wpływ ma również biel podłoża (która wpływa na „czystość” koloru), stopień wsiąkania farby w materiał czy też cechy samego rodzaju farb.

cmyk

Pantone – kolor idealny.

Paleta Pantone nie jest przestrzenią barw, a systemem identyfikacji istniejących już kolorów.
Dzięki niej możliwe jest przygotowanie farby o kolorze odpowiadającym temu, który jest widoczny dla nas gołym okiem. W tym wypadku nie trzeba martwić się tym, co na monitorze, a tym, co ma znaleźć się na wydruku. Dzięki jednej skali kolorów obowiązującej na całym świecie mamy pewność, że kolor naszego nadruku wszędzie wyjdzie taki sam.

Skoro mam Pantone, to po co mi CMYK?

Nie przy każdej metodzie znakowania można przygotować farby wg palety Pantone.
Metody cyfrowe, takie jak DTG, sublimacja czy folia lateksowa wymagają czterech farb drukarskich, które są nakładne osobno i warstwami. Pozwala to na bardzo dobre odwzorowanie przejść tonalnych i stworzenie realistycznych nadruków.
Paleta Pantone natomiast pozwala nam uzyskać maksymalnie kilkukolorowe wydruki o dokładnie określonej przez nas barwie. Możliwe jest też dobranie koloru wydruku względem każdego koloru, który widzimy na co dzień. Ma to zastosowanie przy sitodruku. Wg kolorów Pantone można również zidentyfikować kolor nici używanej do haftu komputerowego czy kolor folii flex oraz flock.

Co zrobić zatem, aby mój nadruk wyszedł idealnie tak, jak chcę ?

Plik graficzny do znakowania metodą cyfrową musi być od podstaw przygotowany w przestrzeni CMYK. Wykorzystanie grafiki z internetu w RGB i jej konwersja spowodują duże różnice w kolorach.
Zlecając druk sitodrukiem wystarczy określić kolory nadruku wg palety Pantone (nie jest konieczne przygotowywanie pliku w palecie Pantone).

Temat kolorów nadruku jest długi jak rzeka… Dlatego też w razie wszelkich wątpliwości i problemów z przygotowaniem plików zachęcamy do kontaktu z naszym biurem obsługi klienta.
Garść informacji o opracowaniu plików można również znaleźć w poradniku: „Jak przygotować pliki do druku?” 

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

67,519 Klientów
160,612 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku