Czym jest sublimacja w druku i kiedy jest stosowana?

12 czerwca 2018
sublimacja druk

Ewoluująca technologia doprowadza do powstania wielu technik drukowania dostępnych dla przemysłu tekstylnego. Sublimacja jest jedną z takich metod, cieszących się coraz większą popularnością. Postanowiliśmy więc poświecić temu tematowi czas i w prosty sposób zaprezentować Wam najważniejsze informacje w tym zakresie – dowiecie się czym jest sublimacja w druku, jakie ma zalety, a także w jakich sytuacjach znajduje najlepsze zastosowanie.
Sublimacja w druku – najważniejsze informacje

Drukowanie sublimacyjne, znane również jako transfer ciepła lub drukowanie na papierze, jest jednym z najbardziej popularnych procesów w branży ze względu na następujące zalety:

• Brak dodatkowych kosztów
• Łatwość tworzenia wydruków panelowych dzięki małym maszynom prasującym
• Można uzyskać bardzo szczegółowe wydruki

W przeciwieństwie do sitodruku, szczegóły, które można uzyskać w ramach druku sublimacyjnego, są nieograniczone. Zapoznaj się z naszym szczegółowym opisem sublimacji, aby uświadomić sobie czego można dokonać dzięki tej wyjątkowej technice.

sublimacja druk
Druk sublimacyjny – jak to się dzieje?

Zasadniczo, grafika jest najpierw drukowana na papierze, a następnie przenoszona na tkaninę za pomocą procesu ogrzewania. Ujmując to bardziej technicznie, drukarka sublimacyjna jest swoistego rodzaju drukarką komputerową, która najpierw wykonuje proces drukowania, a potem wykorzystuje ciepło do przenoszenia barwnika na materiały.

Sublimacji można dokonać na następujące materiały:
• plastikowa karta,
• papier,
• tkanina.

Pojęcie sublimacji nie jest tutaj bez znaczenia – nazwa sublimacji jest stosowana, ponieważ barwnik przechodzi pomiędzy stanami stałymi i gazowymi bez przechodzenia przez fazę ciekłą.

Istnieją dwa ograniczenia, które należy wymienić. Niekoniecznie są to jednak wady – wszystko zależy bowiem od punktu widzenia.

Ograniczenie numer 1

Możesz sublimować tylko na tkaninach poliestrowych – jest to spowodowane temperaturami potrzebnymi do uzyskania wysokiej jakości nadruku i głębi koloru, które mogłyby zniszczyć inne tkaniny.
W związku z powyższym, druk sublimacyjny może być zastosowany z powodzeniem na produktach takich jak np.:
Torba sportowa – Polyester Sports Bag Liga 
Bluza męska – Sports Polyester Hoodie 

Ograniczenie numer 2 – temperatura

Zalecane temperatury i czas drukowania w technice sublimacji to:

• 195-205 stopni
• Nie więcej niż 205
• Nie dłużej niż 40 sekund

Zaufaj nam – jeśli przy tak wysokich temperaturach użyjesz na przykład nylonu, będziesz musiał liczyć się z koniecznością czyszczenia urządzenia i problemami, jakie mogą wywołać resztki tkaniny, ponieważ nylon rozpuści się w Twojej maszynie! Poliester tymczasem może być wystawiony nawet na działanie wyższych temperatur niż zalecane powyżej i dlatego nie topi się podczas drukowania sublimacyjnego.

Drukowanie sublimacyjne – co jeszcze warto wiedzieć?

Druk sublimacyjny nie wykorzystuje tradycyjnego „mokrego” procesu. Ponieważ papier jest umieszczany na wierzchu tkaniny w celu przeniesienia barwników, barwnik pozostaje na powierzchni i nie przenika całkowicie przez tkaninę. Stosując druk sublimacji zaleca się stosowanie prób i błędów, ponieważ podstawy sublimacji mogą reagować inaczej w zależności od maszyny, ze względu na ustawienia i różnorodność papierów dostępnych na rynku.

Gama poliestrowych baz drukarskich dostępnych w Reflect obejmuje tkaniny dostosowane do każdego rynku. Równocześnie, każda tkanina została indywidualnie dobrana i przetestowana, aby zapewnić najlepsze efekty drukowania. Warto się przyjrzeć właściwościom różnych tkanin, aby stworzyć sobie samemu wyobrażenie o tym, co można osiągnąć, chcąc zastosować sublimację w druku na różnym typie odzieży.
Tak czy inaczej – jest to niezwykle nowoczesny i fascynujący proces, z którego szczegółami warto zapoznać się choćby dla jego pełnego zrozumienia.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

33,894 Klientów
99,063 Zamówień
63 Pracowników
13 Lat na rynku