• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Na czym polega sublimacja? Kiedy się ona opłaca?

7 lutego 2020

Bardzo często otrzymujemy od Was zapytania dotyczące najlepszej metody znakowania dla odzieży sportowej. Chcemy rozwiać wszelkie wątpliwości i przedstawić Państwu najtrwalszą metodę nadruku dla poliestru. W dalszej części artykułu opowiemy trochę o sublimacji.

Jedyna metoda znakowania, która w 100% przepuszcza powietrze to nadruk sublimacyjny. Jest to praktycznie niezniszczalna i niewyczuwalna metoda, idealna dla odzieży sportowej. Wykonujemy ją jedynie na jasnej, najlepiej białej odzieży z poliestru.

Co to jest sublimacja?

Sublimacja to technika druku wykorzystująca zjawisko sublimacji. Wydruk wykonywany jest specjalnymi tuszami, nanoszony na papier sublimacyjny (transferowy), a następnie za pomocą pras do sublimacji o wysokiej temperaturze przenoszony jest na odzież która jest wykonana z poliestru lub posiada powłokę poliestrową.

Sublimacja to najtrwalsza metoda znakowania, nadruk nie utraci na jakości, nawet po wielu praniach. Ponieważ koszulki sportowe będą na pewno często prane – taki nadruk będzie idealnym rozwiązaniem.

Nadruk wykonywany jest przy pomocy tuszy sublimacyjnych. Są to w rzeczywistości barwniki, które wiążą się wyłącznie z włóknami poliestrowymi. Podczas dociskania kalki do produktu w prasie przemysłowej barwnik zostaje podgrzany, dochodzi do dwóch istotnych procesów: barwnik zmienia swój stan skupienia bezpośrednio ze stałego na gazowy, a włókna poliestrowe tkaniny otwierają się i przyjmują barwnik, który przenika do ich wnętrza zamiast osadzać się na powierzchni, co ma miejsce w przypadku innych metod nanoszenia grafik na produkt. Kiedy działanie wysokiej temperatury ustaje, włókna ponownie się zamykają, trwale przyjmując barwnik sublimacyjny. Efektem końcowym procesu jest wyrazisty obraz „wdrukowany” w koszulkę – który jest niewyczuwalny w dotyku.

Nadruki wykonywane są w kolorystyce CMYK dlatego plik do druku przygotuj właśnie w tej kolorystyce. Grafika może być bitmapą natomiast musi być w wysokiej jakości – przynajmniej 300 dpi przy wymiarze 1:1 (czyli wymiarze rzeczywistym). Wówczas uzyskamy na odzieży niesamowity efekt i wysoką jakość. Przy przygotowaniu grafiki należy pamiętać, żeby projekt nie zawierał żadnego białego elementu – w sublimacji nie można go wydrukować. Wówczas gdy mamy biały element w nadruku – zostanie on zastąpiony kolorem białej koszulki.

Ile kosztuje sublimacja?

Druk sublimacyjny jest opłacalny praktycznie od pojedynczych sztuk, także będzie idealny do wyboru nawet dla zamówień indywidualnych – na przykład do prywatnych koszulek na siłownie.

Przygotowaliśmy małe zestawienie cen, dla przykładowych zamówień:
1. Koszulka poliestrowa, 1 sztuka, nadruk do 300 cm2 – 43,07 zł/netto sztuka*
2. Czapka, 10 sztuk, nadruk do 50 cm2 – 16,22 zł/netto sztuka*
3. Wykrój, 100 sztuk, nadruk do 600 cm2 – 8,38 zł/netto sztuka*

Jak widać ceny są różne i wiele czynników wpływa na zmianę. Polecamy korzystać z naszego kalkulatora na stronie Reflect, wówczas można szybko przygotować kalkulację dla wielu nakładów, wielkości i rodzajów. W razie wątpliwości zawsze polecamy skorzystać z pomocy naszych doświadczonych konsultantów z Biura Obsługi Klienta.

* podane w artykule ceny na dzień 3.02.2020 – nie jest to wiążąca oferta.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

68,728 Klientów
162,844 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku