• polski
  • PLN
    • EUR
    • USD
Blog Reflect.

Nowości w świecie znakowania odzieży.

Na czym polega sublimacja? Kiedy się na nią zdecydować?

24 marca 2020

Jeżeli poszukujesz nadruku idealnego, jest to zapewne sublimacja. To technika druku niewyczuwalna w dotyku oraz w 100% przepuszczająca powietrze. Jednak nie zawsze możemy ją zastosować. W dzisiejszym artykule opowiemy trochę o tej metodzie znakowania i odpowiemy na pytanie kiedy się na nią zdecydować.

Co to jest sublimacja?

Sublimacja to technika druku wykorzystująca zjawisko sublimacji. Wydruk wykonywany jest specjalnymi tuszami, nanoszony na papier sublimacyjny (transferowy), a następnie za pomocą pras do sublimacji o wysokiej temperaturze przenoszony jest na odzież czy gadżet który jest wykonany z poliestru lub posiada powłokę poliestrową.

Nadruk sublimacyjny to najtrwalsza metoda znakowania, nie utraci ona na jakości, nawet po wielu praniach. Nadruk wykonywany jest przy pomocy tuszy sublimacyjnych. Są to w rzeczywistości barwniki, które wiążą się wyłącznie z włóknami poliestrowymi. Podczas dociskania kalki do produktu w prasie przemysłowej barwnik zostaje podgrzany, dochodzi do dwóch istotnych procesów: barwnik zmienia swój stan skupienia bezpośrednio ze stałego na gazowy, a włókna poliestrowe tkaniny otwierają się i przyjmują barwnik, który przenika do ich wnętrza zamiast osadzać się na powierzchni, co ma miejsce w przypadku innych metod nanoszenia grafik na produkt. Kiedy działanie wysokiej temperatury ustaje, włókna ponownie się zamykają, trwale przyjmując barwnik sublimacyjny. Efektem końcowym procesu jest wyrazisty obraz „wdrukowany” w koszulkę – który jest niewyczuwalny w dotyku.

Nadruki wykonywane są w kolorystyce CMYK dlatego plik do druku przygotuj właśnie w tej kolorystyce. Grafika może być bitmapą natomiast musi być w wysokiej jakości – przynajmniej 300 dpi przy wymiarze 1:1 (czyli wymiarze rzeczywistym). Wówczas uzyskamy na odzieży niesamowity efekt i wysoką jakość. Przy przygotowaniu grafiki należy pamiętać, żeby projekt nie zawierał żadnego białego elementu – w sublimacji nie można go wydrukować. Wówczas gdy mamy biały element w nadruku – zostanie on zastąpiony kolorem białej koszulki czy gadżetu. Jeżeli nie jesteś pewien czy Twój plik jest dobrze przygotowany, możesz zweryfikować to na naszej stronie.

Przykłady sublimacji można zobaczyć w siedzibie naszej firmy w Poznaniu lub skontaktuj się z nami o wysłanie darmowych próbek.

Kiedy zdecydować się na znakowanie sublimacją?

Jest to metoda znakowania na odzież poliestrową lub produkty pokryte specjalną powłoką. Np. na stroje sportowe sublimacja będzie idealnym rozwiązaniem. Odzież która zostanie wykorzystana musi być z białego (ewentualnie bardzo jasnego) materiału.
Metoda sublimacji wykorzystywana jest także do znakowania fullprint. Wówczas zadrukowuje się wykroje, które później zostaną zszyte.

Druk sublimacyjny jest opłacalny praktycznie od jednej sztuki, także będzie idealny do wyboru nawet dla zamówień indywidualnych – np. koszulki z własnym nadrukiem czy koszulki techniczne na siłownie.

Wróć do listy

Chcesz skorzystać z naszych usług?

Złóż zapytanie

Zaufali nam

67,974 Klientów
161,452 Zamówień
85 Pracowników
17 Lat na rynku